Komunikaty PR

Czy rynek jest gotowy na cyfrowe tagowanie raportów zrównoważonego rozwoju?

2024-09-30  |  09:41
Biuro prasowe
Kontakt
Alicja Kulbat
oLIVE media

Prosta 20
00-001 Warszawa
a.kulbat|olivemedia.pl| |a.kulbat|olivemedia.pl
+48 795 001 191
https://olivemedia.pl/

W ostatnich dniach sierpnia 2024 roku kluczowe dla przedsiębiorców okazało się wprowadzenie przez Europejską Radę ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) obowiązku cyfrowego raportowania. Na zlecenie Komisji Europejskiej EFRAG opublikowała taksonomię XBRL dla zestawu standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards), które mają stać się podstawą raportowania cyfrowego dla firm objętych dyrektywą CSRD.

Największe firmy w Europie będą zobowiązane do złożenia raportu zrównoważonego rozwoju za rok 2024,  zgodnie z wymogami Dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Obowiązek raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) wszedł w życie w tym roku, jednak pełne wdrożenie obejmie duże przedsiębiorstwa w 2025 roku, a w 2026 roku rozszerzy się na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa oraz inne spółki giełdowe.

Raporty CSRD będą traktowane na równi ze sprawozdaniami finansowymi. Za ich treść odpowiadać będzie zarząd, a ich weryfikacją zajmą się biegli rewidenci. Kluczowym elementem tego procesu jest zapewnienie transparentności oraz porównywalności danych ESG, co ułatwi nowo wprowadzona taksonomia XBRL.

 

XBRL: Technologia zmieniająca zasady gry

XBRL rewolucjonizuje raportowanie, przekształcając tradycyjne publikacje w formę cyfrową, co znacząco zwiększa ich przejrzystość i porównywalność. Choć tagowanie XBRL jest dobrze znane w sektorze finansowym, jego zastosowanie w raportach zrównoważonego rozwoju stanowi przełomowy krok.

Firmy będą miały dwie możliwości w zakresie raportowania ESG: przygotować raport w tradycyjnej formie, a następnie go otagować, lub tworzyć dokument od początku w wersji cyfrowej, z gotowymi tagami.

Oznaczanie danych już na wczesnym etapie, tzw. "pre-tagging", ułatwia monitorowanie zebranych i zaraportowanych informacji oraz identyfikację brakujących danych. Dzięki temu firmy mogą skuteczniej zarządzać swoimi danymi, co przekłada się na bardziej efektywne i przejrzyste raportowanie. Taki proces lepiej odpowiada potrzebom audytorów, instytucji publicznych, klientów oraz sektora finansowego – wyjaśnia Weronika Czaplewska, wiceprezes zarządu Envirly.

 

Czy warto zwlekać z wdrożeniem tagowania XBRL?

 

Choć dokładna data obowiązkowego wprowadzenia tagowania XBRL dla raportów zgodnych z ESRS nie jest jeszcze znana, firmy, które będą musiały spełniać te wymogi, powinny już teraz rozpocząć dostosowywanie swoich systemów raportowania do nowych regulacji.

 

- Dla firm dostarczających technologie do raportowania zgodnego z CSRD, taksonomia XBRL jest kluczowa. Obecnie intensywnie pracujemy nad tym, aby jeszcze we wrześniu 2024 roku wypuścić wersję systemu z funkcjonalnością tagowania dla naszych klientów – mówi Mateusz Masiak, CEO Envirly.

Czym tak naprawdę jest technologia XBRL?

Technologia XBRL pozwala na oznaczanie wszystkich istotnych elementów raportu – zarówno tekstu, jak i danych tabelarycznych – w oparciu o hierarchiczną strukturę taksonomii. Każdy element raportu zostaje powiązany z odpowiednimi przepisami i dyrektywami, co ułatwia organizację, raportowanie oraz analizę danych. Dzięki XBRL firmy mogą nie tylko spełniać wysokie wymagania regulacyjne, ale także optymalizować procesy raportowania, co prowadzi do większej efektywności i zgodności z przepisami.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: oLIVE media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Klub DEI Champions z 2,9-proc. luką płacową – publikacja sprawdzonych praktyk Biuro prasowe
2024-09-30 | 14:00

Klub DEI Champions z 2,9-proc. luką płacową – publikacja sprawdzonych praktyk

Co trzeci Polak dostrzega potrzebę parytetów. Aż 85 proc. badanych jest zdania, że osoby w każdym wieku powinny mieć taką samą możliwość rozwoju zawodowego. Z drugiej strony, co
Firma KONFERENCJA BCC FORT THE FUTURE 2024
2024-09-30 | 12:00

KONFERENCJA BCC FORT THE FUTURE 2024

W dniach 10-11 października 2024 r. w Warszawie odbędzie się konferencja BCC For the Future: Liderzy Jutra, podczas której najlepsi praktycy polskiego biznesu spotkają się, aby
Firma Księgowa w firmie – konieczność czy (e-)wybór?
2024-09-30 | 10:45

Księgowa w firmie – konieczność czy (e-)wybór?

Choć prawo nie nakłada obowiązku zatrudniania księgowej, korzyści płynące z jej obecności są nie do przecenienia. Outsourcing usług księgowych w Polsce jest powszechną praktyką,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce

Kilka dni temu media obiegła informacja, że Wojciech Szczęsny, który pożegnał się z reprezentacją Polski i z Juventusem, przygotowuje się do podpisania kontraktu z FC Barcelona i za jakiś czas zadebiutuje w nowych barwach. Ta informacja niewątpliwie zaskoczyła kibiców piłki nożnej. Miesiąc temu bramkarz ogłosił bowiem, że kończy karierę, wybiera się na sportową emeryturę i całą uwagę chce teraz poświęcić rodzinie. Grzegorz Krychowiak podkreśla, że czas spędzony wspólnie na boisku był dla niego cennym doświadczeniem.

Media

Daria Ładocha: Część uczestników już dużo wcześniej chciała wziąć udział w „Azja Express”. To powoduje, że pojawia się determinacja i motywacja

Prowadząca program towarzyszy uczestnikom w wyścigu przez azjatycki kontynent, wyznaczając im kolejne trudne zadania do wykonania. Jak zauważa, osoby, które biorą udział w tej edycji formatu, są niezwykle zdeterminowane, bo od jakiegoś czasu starały się o angaż do tej produkcji i teraz bardzo zależy im na tym, by udowodnić, co potrafią. Daria Ładocha nie ukrywa, że już po zakończeniu nagrań i emisji danej serii wciąż utrzymuje kontakt z wieloma uczestnikami, również z poprzednich edycji.

Farmacja

Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE

Umieralność mężczyzn w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest wyższa niż kobiet. Jak wskazuje GUS, w 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wynosiło 74,7 lat, a kobiet – 82 lata. Choć w ostatnim czasie ta różnica maleje, wciąż jest większa niż w innych krajach europejskich. Eksperci Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn podkreślają, że przyczynia się do tego wiele czynników społecznych, m.in. inny charakter pracy i większa wypadkowość czy bagatelizowanie profilaktyki zdrowotnej.