Komunikaty PR

Księgowa w firmie – konieczność czy (e-)wybór?

2024-09-30  |  10:45
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Szadkowska
Way Co.

ul. Terespolska 17 lok B4
03-813 Warszawa
mszadkowska|wayco.pl| |mszadkowska|wayco.pl
+48 600 521 455
www.wayco.pl

Choć prawo nie nakłada obowiązku zatrudniania księgowej, korzyści płynące z jej obecności są nie do przecenienia. Outsourcing usług księgowych w Polsce jest powszechną praktyką, szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Chociaż dane na temat dokładnej liczby przedsiębiorców korzystających z usług księgowych w Polsce są trudne do ustalenia w precyzyjny sposób, dostępne raporty i badania branżowe dostarczają pewnych wskazówek.

Według „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w 2023” przygotowanego przez PARP, MŚP stanowią około 99,8% wszystkich firm w Polsce, z czego 60-70% korzysta z usług biur rachunkowych. Dodatkowo, dane PwC Polska wskazują, że outsourcing usług księgowych może dotyczyć nawet 80% przedsiębiorstw z sektora MŚP. Jak podaje GUS, w Polsce utrzymuje się około 2,5 mln jednoosobowych działalności gospodarczych, z których wiele korzysta z biur księgowych, mimo że część przedsiębiorców prowadzi księgowość samodzielnie. W dużych firmach zazwyczaj istnieją wewnętrzne działy księgowości, ale wiele z nich korzysta również z outsourcingu specjalistycznych usług, takich jak audyty czy konsultacje podatkowe.

Myślę, że księgowość w coraz większym stopniu będzie polegać na pracy online – podkreśla Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości oraz kadr i płac w Systim.pl. – Jest to proces nieodwracalny. Już teraz wiele firm korzystających z programów księgowych w chmurze, czy też obsługi księgowej tego rodzaju, wykorzystuje automatyzację procesów księgowości, przygotowywania raportów i analiz– tłumaczy ekspertka.

Jak księgowa ułatwia życie biznesowe?

Przede wszystkim pełni wiele kluczowych funkcji. Sporządza szczegółowe raporty finansowe, które pozwalają na dokładną ocenę kondycji firmy i podejmowanie świadomych decyzji. Dzięki regularnemu monitorowaniu zysków i strat, przedsiębiorca może szybko reagować w razie potrzeby. Zarządzanie deklaracjami podatkowymi, takimi jak VAT, PIT czy CIT, to kolejny obszar, w którym księgowa odciąża właściciela firmy, zapewniając, że rozliczenia są zgodne z przepisami, co minimalizuje ryzyko kontroli czy kar finansowych. Ponadto, księgowa zajmuje się obsługą płac, prawidłowym naliczaniem wynagrodzeń i składek ZUS, co wpływa na motywację i zadowolenie pracowników. Dodatkowo, prowadzi ewidencję środków trwałych, co pomaga w efektywnym zarządzaniu aktywami firmy i unika nieścisłości w sprawozdaniach finansowych.

 

Co  ryzykuje przedsiębiorca bez księgowego?

Brak takiej współpracy wiąże się z co najmniej kilkoma zagrożeniami. Po pierwsze, samodzielne prowadzenie księgowości może prowadzić do błędów, które kosztują pieniądze i mogą zaszkodzić reputacji firmy. Po drugie, trudno jest śledzić zmiany w przepisach podatkowych, co może skutkować karami finansowymi. Dodatkowo, zajmowanie się księgowością zajmuje dużo czasu, przez co właściciel może zaniedbać rozwój firmy i pozyskiwanie klientów. Bez odpowiedniej analizy finansowej mogą pojawić się problemy z płynnością. Wreszcie, w przypadku błędów to przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność, a zatrudnienie księgowej może pomóc zminimalizować takie ryzyko.

Czy istnieje „złoty środek”? Tak! Księgowa w chmurze lub e-księgowa

Jeszcze nie tak oczywisty wybór, ale szybko zyskuje na popularności. Przedsiębiorcy wybierają usługi księgowe online. To wygodne i często tańsze, a jednocześnie pozwala na stały dostęp do profesjonalnej obsługi bez konieczności zatrudniania księgowej na pełen etat. Księgowa w chmurze oferuje elastyczność oraz nowoczesne narzędzia, które ułatwiają procesy księgowe. Dzięki platformom online przedsiębiorca może na bieżąco monitorować swoje finanse i szybko reagować na zmiany.

Dobre programy księgowe online to doskonały przykład "złotego środka", łączącego zalety tradycyjnej księgowości z nowoczesnymi rozwiązaniami online. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskują narzędzie, które pozwala na łatwe zarządzanie finansami oraz zapewnia wsparcie w rozliczeniach, co czyni prowadzenie firmy prostszym i bardziej efektywnym, bo przedsiębiorca ma stały wgląd w swoje finanse i może na bieżąco reagować na zmiany – podpowiada ekspertka w Systim.pl.

Jak dodaje, dostawcy programów podążają za oczekiwaniami klientów. – U nas na przykład  właściciele sklepów internetowych mają możliwość połączenia swojej platformy z programem Systim, gdzie mogą chociażby wystawiać dokumenty sprzedażowe, czy prowadzić gospodarkę magazynową – mówi Beata Tęgowska. – Dodatkowo niewątpliwą zaletą korzystania z programów księgowych w chmurze jest brak konieczności instalowania programu na lokalnym komputerze. To uwalnia przedsiębiorców m.in. od konieczności obsługi programu w zakresie np. instalowania aktualizacji – podkreśla. – Wszelkie aspekty związane z funkcjonalnością pozostają po stronie dostawcy aplikacji. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani utrzymywać bezpieczeństwo zapisanych danych i stały dostęp dla użytkownika – zaznacza.

Dziś coraz więcej zewnętrznych usług księgowych w Polsce

Jak pokazują trendy, outsourcing usług księgowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie ze względu na skomplikowane i zmienne przepisy podatkowe, ale i wysoką jakość świadczonych e-usług. To m.in. skłania przedsiębiorców do korzystania z profesjonalnej pomocy. Jest to często tańsze rozwiązanie niż utrzymywanie własnego działu księgowego, szczególnie dla MŚP i JDG. Współpraca z certyfikowanymi księgowymi zwiększa bezpieczeństwo podatkowe firmy.

Raport „Outsourcing 2019-2025 – zmiany i trendy”, firmy Grant Thornton z września 2022 roku wskazuje na 15% wzrost zainteresowania outsourcingiem w Polsce (kadrowo-płacowym o 16% i finansowo-księgowym o 14%) w okresie pandemii Covid-19. Natomiast 68% respondentów doceniło wsparcie dostawców outsourcingowych, które pomogło im przetrwać gospodarcze wyzwania, a 50% zyskało lepszą orientację w przepisach, 26% zdołało obniżyć koszty, a 24% przezwyciężyło braki kadrowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Way Co.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Klub DEI Champions z 2,9-proc. luką płacową – publikacja sprawdzonych praktyk Biuro prasowe
2024-09-30 | 14:00

Klub DEI Champions z 2,9-proc. luką płacową – publikacja sprawdzonych praktyk

Co trzeci Polak dostrzega potrzebę parytetów. Aż 85 proc. badanych jest zdania, że osoby w każdym wieku powinny mieć taką samą możliwość rozwoju zawodowego. Z drugiej strony, co
Firma KONFERENCJA BCC FORT THE FUTURE 2024
2024-09-30 | 12:00

KONFERENCJA BCC FORT THE FUTURE 2024

W dniach 10-11 października 2024 r. w Warszawie odbędzie się konferencja BCC For the Future: Liderzy Jutra, podczas której najlepsi praktycy polskiego biznesu spotkają się, aby
Firma Czy rynek jest gotowy na cyfrowe tagowanie raportów zrównoważonego rozwoju?
2024-09-30 | 09:41

Czy rynek jest gotowy na cyfrowe tagowanie raportów zrównoważonego rozwoju?

W ostatnich dniach sierpnia 2024 roku kluczowe dla przedsiębiorców okazało się wprowadzenie przez Europejską Radę ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) obowiązku cyfrowego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce

Kilka dni temu media obiegła informacja, że Wojciech Szczęsny, który pożegnał się z reprezentacją Polski i z Juventusem, przygotowuje się do podpisania kontraktu z FC Barcelona i za jakiś czas zadebiutuje w nowych barwach. Ta informacja niewątpliwie zaskoczyła kibiców piłki nożnej. Miesiąc temu bramkarz ogłosił bowiem, że kończy karierę, wybiera się na sportową emeryturę i całą uwagę chce teraz poświęcić rodzinie. Grzegorz Krychowiak podkreśla, że czas spędzony wspólnie na boisku był dla niego cennym doświadczeniem.

Media

Daria Ładocha: Część uczestników już dużo wcześniej chciała wziąć udział w „Azja Express”. To powoduje, że pojawia się determinacja i motywacja

Prowadząca program towarzyszy uczestnikom w wyścigu przez azjatycki kontynent, wyznaczając im kolejne trudne zadania do wykonania. Jak zauważa, osoby, które biorą udział w tej edycji formatu, są niezwykle zdeterminowane, bo od jakiegoś czasu starały się o angaż do tej produkcji i teraz bardzo zależy im na tym, by udowodnić, co potrafią. Daria Ładocha nie ukrywa, że już po zakończeniu nagrań i emisji danej serii wciąż utrzymuje kontakt z wieloma uczestnikami, również z poprzednich edycji.

Farmacja

Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE

Umieralność mężczyzn w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest wyższa niż kobiet. Jak wskazuje GUS, w 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wynosiło 74,7 lat, a kobiet – 82 lata. Choć w ostatnim czasie ta różnica maleje, wciąż jest większa niż w innych krajach europejskich. Eksperci Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn podkreślają, że przyczynia się do tego wiele czynników społecznych, m.in. inny charakter pracy i większa wypadkowość czy bagatelizowanie profilaktyki zdrowotnej.