Komunikaty PR

Digitalizacja i nowoczesne technologie w medycynie

2020-12-21  |  13:41
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.05 MB )

Warszawa, grudzień 2020 – Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie został tegorocznym zdobywcą Nagrody Prezesów PTK. Laureata jubileuszowej 20. edycji tego prestiżowego wyróżnienia ogłoszono we wrześniu podczas Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 3 grudnia odbyła się konferencja prasowa połączona z przekazaniem nagrody finansowej, ufundowanej przez firmę Bayer. W tym roku uroczystą galę w Filharmonii Narodowej zastąpiło wydarzenie wirtualne, podczas którego zainaugurowano program #ThankYouScience.

Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski specjalizuje się w kardiologii interwencyjnej i obrazowaniu – szczególnie w zastosowaniu tomografii komputerowej we wspomaganiu przezskórnych interwencji wieńcowych. Jest adiunktem w Klinice Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku lekarskim w 2008 roku i od początku pracy zawodowej związał się z Instytutem. Szkolił się i pracował m.in. w Kerckhoff-Klinik w Bad-Nauheim (Niemcy) oraz w VU University Medical Center w Amsterdamie (Holandia).

- Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski przedstawił do nagrody cykl prac dotyczących jednego zagadnienia, które konsekwentnie rozwija przez lata. Efektem tego zainteresowania jest 13 prac opublikowanych w bardzo dobrych czasopismach naukowych. We wszystkich tych pracach jest pierwszym autorem – mówi prof. dr hab. Janina Stępińska, która przewodniczyła kapitule nagrody.

- Nagroda Prezesów PTK to najbardziej prestiżowe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, marzenie każdego kardiologa naukowca. Bardzo się cieszę, że moja działalność została doceniona przez Kapitułę – mówi dr hab. n. med. Maksymilian Opolski - Nagrodzone prace dotyczą zastosowania inwazyjnych i nieinwazyjnych technik obrazowania w diagnostyce, leczeniu oraz stratyfikacji ryzyka pacjentów z chorobą wieńcową i anomaliami tętnic wieńcowych.

Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski opracował tomograficzną skalę CT-RECTOR, służącą do przewidywania wyniku przezskórnego udrożnienia przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych. Ponadto wprowadził na użytek kliniczny optyczną koherentną tomografię w diagnostyce pacjentów z zawałem serca bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych. Oba osiągnęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem kardiologów interwencyjnych na całym świecie, a skala CT-RECTOR jest powszechnie używana przez operatorów przewlekle niedrożnych tętnic wieńcowych.

- Dorobek laureata jest imponujący, również w kontekście wykorzystania zaawansowanych technologii w kardiologii – mówi Markus Baltzer, Prezes Bayer Sp. z o.o. – Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski zostosował najnowocześniejsze techniki AR – okulary z wykorzystaniem technologii augmented-reality do przeprowadzenia zabiegu naprawy zamkniętej tętnic wieńcowej serca. We wspołpracy z informatykami i fizykami stworzył aplikację, która pozwoliła przenieść dwuwymiarowy obraz splątanych tętnic wieńcowych w świat trójwymiarowej tomografii – dzięki czemu lekarz mógł bardziej efektywnie wykonać zabieg naprawy, pomimo ich „pokrętnego“ przebiegu.

Nagroda Prezesów PTK jest nagrodą indywidualną, przyznawaną za oryginalne, zdefiniowane osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej, udokumentowane pracami opublikowanymi w recenzowanych czasopismach naukowych.

- Nagradzamy kandydatów mających pasję, konsekwentnie rozwijających zainteresowanie konkretnym zagadnieniem badawczym, a jednocześnie mających osobowość. Kandydatów, którzy są doświadczeni, robią coś szczególnego, zaistnieli już w środowisku naukowym, są rozpoznawalni i oczywiście publikują swoje dokonania naukowe – dodaje prof. J. Stępińska.

Właśnie pasja naukowców zainspirowała Bayer do stworzenia inicjatywy #ThankYouScience. To forma wyrażenia wdzięczności ludziom nauki za ich pasję odkrywania nieznanego, dociekliwość, wiarę w ludzkie możliwości i pełne odwagi wizje, prowadzące do przełomowych odkryć, a także… pewną dozę szaleństwa. W ramach inicjatywy, organizator zachęca wszystkich do dzielenia się w mediach społecznościowych wyrazami uznania dla nauki oraz wdzięczności dla naukowców wraz z przykładami dowodzącymi w jaki sposób nauka zmienia ich codzienne życie. Elementem inicjatywy są filmowe impresje na temat pasji naukowców, ich ciekawości świata i motywacji do jego zmiany - można je obejrzeć na kanale Bayer Polska na YouTube:

https://www.youtube.com/user/BayerPolska?app=desktop

 

O firmie Bayer

Firma Bayer to międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego działalność skupia się przede wszystkim na obszarach nauk Life Science, jakimi są ochrona zdrowia i produkcja żywności. Jej produkty i usługi mają na celu przyniesienie korzyści ludziom poprzez wspieranie wysiłków zmierzających do przezwyciężenia głównych wyzwań związanych z rosnącą i starzejącą się populacją globalną. Jednocześnie Grupa dąży do poprawy rentowności i tworzenia kapitału poprzez innowacje i wzrost. Bayer przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju, a marka Bayer oznacza zaufanie, niezawodność i jakość na całym świecie. W roku podatkowym 2019 Grupa zatrudniała około 104 000 osób, a wartość jej sprzedaży wyniosła 43,5 mld euro. Wydatki inwestycyjne wyniosły 2,9 mld euro, wydatki na badania i rozwój 5,3 mld euro. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.bayer.com.

 

Kontakt:

/// Monika Lechowska-Wróbel, Head of Communication CEE, Bayer Sp. z o.o.

E-mail: monika.lechowska@bayer.com

Biuro prasowe Bayer:

Aleksandra Stasiak, Omega Communication, tel. 602 115 401

E-mail: astasiak@communication.pl  

 

Oświadczenia dotyczące przyszłości

Niniejszy komunikat prasowy może zawierać oświadczenia dotyczące przyszłości oparte na bieżących założeniach i prognozach kierownictwa firmy Bayer. Istnieje wiele znanych oraz nieznanych rodzajów ryzyka, niewiadomych oraz innych czynników, które mogą prowadzić do znaczących różnic pomiędzy rzeczywiście osiągniętymi w przyszłości wynikami, sytuacją finansową firmy oraz tempem jej rozwoju a przedstawionymi w niniejszym dokumencie szacunkami. Czynniki te obejmują elementy omówione w publicznie dostępnych sprawozdaniach firmy Bayer, które są dostępne na stronie internetowej spółki pod adresem www.bayer.com. Spółka nie ponosi żadnej odpowiedzialności za aktualizacje tych stwierdzeń dotyczących przyszłości ani za dostosowanie ich do przyszłych sytuacji lub zdarzeń. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego
2024-06-25 | 08:39

Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.