Komunikaty PR

Dobry sen dla dobrostanu psychicznego

2021-01-21  |  09:00

Dobra dieta, drobne przyjemności, pożyteczne zajęcia i jakościowy sen, to najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z trudnościami wynikającymi z pandemii 

Jak wynika z badania - Stresory, radzenie sobie oraz symptomy zaburzenia adaptacyjnego w czasie pandemii COVID-19[i], zrealizowanego przez Uniwersytet Warszawski troska o dobą dietą, robienie tego, co sprawia nam przyjemność, poświęcanie czasu na pożyteczne zajęcia oraz dbanie o dobrą jakość snu, to najczęściej stosowane przez Polaków sposoby radzenia sobie z pandemią, nakierowane na dobrostan psychiczny.

Dobrostan psychiczny to sytuacja, w której pozytywne doświadczania oraz przyjemne emocje zdecydowanie przeważają nad tymi negatywnymi. Nie jest jednak czymś stałym i danym, o czym większość z nas przekonuje się od niemal roku. Długotrwałe poczucie lęku, stres i niepewna sytuacja, obawa przed utratą zdrowia swojego, czy najbliższych, to tylko kilka czynników, które stają się źródłem traumatycznych przeżyć. Ich nasilenie jest tak duże, że coraz częściej naukowcy mówią o zjawisku zwanym pandemicznym ostrym zaburzeniem stresowym. Jego objawy przypominają zespół stresu pourazowego i wiążą się z nim zaburzenia snu, koszmary, napięcie lękowe oraz poczucie bezradności.

Wpływ pandemii na kondycję psychiczną społeczeństw stał się tematem wielu badań. Jedno z nich zrealizowane zostało przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i  stanowiło część projektu zainicjowanego przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Stresem Traumatycznym. Badanie objęło dziesięć europejskich krajów, a jego celem było, między innymi,  zdiagnozowanie w jak sposób badani starali radzić sobie z wynikającymi z pandemii trudnościami[ii].

Okazało się, że najpopularniejszym sposobem, skierowanym na dobre samopoczucie, na który wskazało 39 proc. badanych, była troska o dobrą dietę. Równie popularnymi zajęciami było robienie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność (38 proc.) oraz tych, które oceniamy jako pożyteczne – porządki lub sprzątanie (33 proc.). To, co ciekawe, również 33 proc. badanych stwierdziło, że w trosce o swój dobrostan psychiczny, dbało o dobry sen[iii].

Wskazanie przez badanych jakościowego snu, jako jednego ze sposobów radzenia sobie z trudnościami w czasie pandemii nie jest informacją zaskakującą – mówi dr n. med. Małgorzata Fornal – Pawłowska - psycholog kliniczny oraz psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, ekspertka terapiabezsennosci.pl. Dobry i efektywny sen to doskonała kuracja. Jego niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że działa wieloaspektowo, wspierając jednocześnie naszą kondycję fizyczną i psychiczną – dba więc o nas w sposób kompleksowy. Dzięki niemu lepiej działa nasza pamięć i koncentracja, łatwiej nam się skupić, jesteśmy bardziej kreatywni i osiągamy lepsze wyniki w pracy, poprawia nam się także przemiana materii. Poza tym sen pozytywnie wpływa również na pracę układu immunologicznego, a co za tym idzie – zwiększa naszą odporność i możliwości regeneracyjne – dodaje Fornal – Pawłowska.  

Dobry sen jest kluczem do naszego dobrego samopoczucia, dlatego warto zatroszczyć się o jego jakość. Nie jest to jednak zadanie proste, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy narażeni jesteśmy na stres i napięcia, które powodują, że doświadczamy bezsenności. Kiedy tak się dzieje rodzi się ryzyko, że wpadniemy w błędne koło - przedłużający się stres może prowadzić do zaburzeń snu, a zaburzenia snu powodują narastanie lęku. Co więcej jeśli doświadczenie nieprzespanych nocy powtarza się, zaczynamy odczuwać lęk przed bezsennością. Kiedy zaś gorzej sypiamy, pogarsza się stan naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, przez co narażeni jesteśmy na więcej chorób.

Tymczasem żeby zadbać o higienę snu wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad.

1. Ustaw swój zegar biologiczny  - kładź się spać i wstawaj rano mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Staraj się spać 7 - 8 godzin, również w  weekendy.

2. Zadbaj o zdrową dietę – po południu ogranicz spożycie kawy, herbaty, czekolady, napojów gazowanych, czy leków przeciwbólowych. Unikaj nikotyny i alkoholu przed snem, a najlepiej z nich zrezygnuj. Wieczorem unikaj również cukru, a na kolację zjedz coś lekkiego.

3. Pomyśl o aktywności fizycznej – ćwiczenia zakończ najpóźniej na dwie godziny przed snem, ponieważ ruch rozgrzewa ciało i pobudza nasz organizm, a to może utrudnić zaśnięcie.   

4. Stwórz atmosferę sprzyjającą zaśnięciu – w pomieszczeniu, w którym sypiasz ustaw temperaturę między 15.5°C a 19.5°C. Dobierz właściwy materac, poduszkę oraz pościel. Zainwestuj też w panele wyciszające i ogranicz dostęp mocnego światła. 

5. Zrelaksuj się przed snem - spróbuj jogi, rozciągania czy pracy z oddechem. Posłuchaj spokojnej muzyki. Jeśli czytasz, to zdecydowanie wybieraj relaksujące lektury w wersji drukowanej.

Jeśli wdrożenie zasad higieny snu nie przynosi pożądanych efektów wówczas warto skorzystać z innych rozwiązań. Jednym z nich jest terapiabezsennosci.pl - aplikacja medyczna do poprawy snu, opierająca się o techniki terapii poznawczo – behawioralnej, niefarmakologiczną metodę walki z bezsennością, zalecaną przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem jako pierwszoplanowa metoda pracy nad poprawą snu.

***

Terapiabezsennosci.pl to jedyna w Polsce aplikacja medyczna do poprawy snu ze statusem wyrobu medycznego. Opracowana została na podstawie wieloletnich doświadczeń wybitnych specjalistów z zakresu medycyny snu – dr n. med. Małgorzaty Fornal – Pawłowskiej - psychologa klinicznego i psychoterapeutki poznawczo-behawioralnej oraz psychiatry dr n. med. Michała Skalskiego. Leczenie z wykorzystaniem aplikacji trwa sześć  tygodni. W tym czasie użytkownik otrzymuje dostęp do licznych materiałów edukacyjnych i opracowanych przez specjalistów ćwiczeń oraz zaleceń. Przez cały czas trwania programu użytkownik może również monitorować efekty terapii i analizować wpływ stosowanych metod na sen. Z aplikacji korzystać może każda osoba borykająca się z objawami bezsenności.

www.terapiabezsennosci.pl

 


[i] Badanie Stresory, radzenie sobie oraz symptomy zaburzenia adaptacyjnego w czasie pandemii COVID-19, opracowanie: dr hab. Małgorzata Dragan, mgr Magdalena Skrodzka, Piotr Grajewski, Uniwersytet Warszawski, wrzesień 2020 r.

[ii]  j.w.

[iii] j.w.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2021-02-26 | 15:00

Dzień Chorób Rzadkich - czy 2021 przyniesie przełom?

Ostatniego dnia lutego przypada międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Za rzadkie uznaje się blisko 8 tysięcy schorzeń. Większość z nich trudno się diagnozuje, na wiele nie wynaleziono jeszcze leków lub dostęp do leczenia
Zdrowie 6 powodów, dla których powinieneś unikać olejów rafinowanych
2021-02-26 | 07:00

6 powodów, dla których powinieneś unikać olejów rafinowanych

Wśród przyczyn stale rosnących wskaźników chorób przewlekłych, eksperci niejednokrotnie wymieniają cukry i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. W diecie milionów
Zdrowie Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych uratuje chorego z mukowiscydozą?
2021-02-25 | 14:05

Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych uratuje chorego z mukowiscydozą?

Czy po raz pierwszy chory na mukowiscydozę otrzyma leki ratujące życie w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Medycznych? Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych po raz pierwszy

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Media

Gabi Drzewiecka: Należę do grona szczęśliwców, którzy w trakcie pandemii mieli pracę. Nie dotknęło mnie to aż tak bardzo pod względem finansowym

Prezenterka zapewnia, że pandemia nie odbiła się negatywnie na jej sprawach zawodowych. Co prawda w połowie ubiegłego roku po sześciu latach zakończyła współpracę z radiem Chillizet, ale nie wyklucza, że niedługo pojawi się w innej stacji radiowej. Na razie swoją autorską audycję „Gabinet dźwięku” kontynuuje online i jak podkreśla, nadal spotyka się ona z dużym zainteresowaniem odbiorców. Dziennikarkę można też oglądać na antenach telewizji TVN i Canal+, a jednym z największych wyzwań w najbliższych tygodniach będzie udział w programie Music MasterClass Fundacji Fabryki Norblina.

Finanse

Branża muzyczna dotkliwie odczuwa przedłużające się zamknięcie. Odbicie może potrwać co najmniej trzy lata

Polska branża muzyczno-festiwalowa przeżywa trudny okres w związku z pandemią COVID-19. Koncerty na żywo nie odbywają się już od wielu miesięcy, a artyści stracili dochody ze sprzedaży biletów, które są dla nich jednym z głównych źródeł przychodów. W jeszcze trudniejszej sytuacji ekonomicznej znalazły się też tysiące pracowników backstage’owych, takich jak dźwiękowcy, oświetleniowcy, choreografowie czy ekipy scenograficzne. Dziennikarz muzyczny Piotr Metz podkreśla jednak, że publiczność jest spragniona możliwości pójścia na tradycyjny koncert i obcowania z muzyką, dzięki czemu – po zakończeniu przymusowego przestoju – branża muzyczna może przeżyć prawdziwy boom.