Komunikaty PR

Łatwa termomodernizacja strychu: ograniczenie strat ciepła przez strop

2023-03-28  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Strych ( 0.14 MB )

Ułożenie płyt STEICOtop na nieocieplonym stropie poddasza nieużytkowego to energooszczędny środek, który można wdrożyć bardzo szybko i bez uciążliwych prac remontowych. Rozwiązanie jest bardziej efektywne niż powszechnie się przyjmuje – dzięki dociepleniu stropu betonowego płytami z włókien drzewnych parametry przenikania ciepła poprawią się nawet o 96%.

 

Poddasze, które nie jest zaadaptowane do celów mieszkalnych, też wymaga odpowiedniej izolacji cieplnej, niezależnie od tego czy służy jako strych czy w ogóle nie jest wykorzystywane. Termomodernizacja połaci dachu jest trudniejsza, bardziej pracochłonna i droższa niż ocieplenie stropodachu. Bardziej ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem jest ułożenie warstwy izolacji cieplnej bezpośrednio na stropie, który oddziela poddasze nieużytkowe od pomieszczeń ogrzewanych.

 

Dwie warstwy: ponad 90% mniej strat ciepła

Straty energii grzewczej przez niedocieplony strop nad ostatnią kondygnacją w domu mogą być znaczące i bardzo kosztowne, a termomodernizacja jest jedynym sposobem, aby temu problemowi zaradzić. Ucieczkę ciepła ze znajdujących się poniżej ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych zatrzyma ułożenie ocieplenia na stropie.

Planując prace termomodernizacyjne należy uwzględnić przepisy prawa budowlanego, które od 2021 r. wymagają, aby współczynnik przenikania ciepła stropu pod nieocieplonym poddaszem wynosił maksymalnie 0,15 W/(m²K). Płyty STEICOtop mają deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD=0,040 [W/(m*K)], gęstość objętościową - 140 kg/m3 i ciepło właściwe – 2.100 J/kgK. Dostępne są w grubościach: 80 i 100 mm, co pozwala zaplanować optymalną grubość warstwy izolacji.

Już przy jednej warstwie (8 cm) STEICOtop na stropie betonowym o grubości 160 mm, przenikanie ciepła zmniejszy się o ponad 80%, a dodatkowa warstwa ograniczy straty ciepła nawet o ponad 90%, dając odczuwalne oszczędności i poprawę komfortu cieplnego mieszkańców.

 

Poręczne i łatwe do ułożenia

STEICOtop są lekkie i mają poręczny format 1.200 x 400 mm. Można je łatwo wnieść na najwyższe piętro, nawet w domach z wąskimi korytarzami i schodami, a następnie szybko ułożyć na powierzchni stropu. Prace termomodernizacyjne można wykonać samodzielnie, o każdej porze roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Płyt nie trzeba montować, ani przyklejać do podłoża, wystarczy je ułożyć na stropie. Ze względu na ich gładkie krawędzie, rzędy i warstwy (jeżeli dla zakładanego efektu izolacji cieplnej wymagana jest więcej niż jedna) należy wykonywać z przesuniętymi spoinami, układając na tzw. „zakładkę”. Nie trzeba obrabiać krawędzi dosuwanych do przegród pomieszczenia, co również bardzo usprawnia prace termomodernizacyjne.

Stabilne płyty termoizolacyjne zapewnią szybki i łatwy montaż na powierzchniach płaskich. Jeżeli na poddaszu występują także miejsca trudno dostępne lub o nieregularnej powierzchni, jak pustki między krokwiami ponad murłatą, najlepiej zaizolować je sprężystymi matami STEICOflex 036. To rozwiązanie pozwoli kompleksowo zabezpieczyć strop przed stratami energii grzewczej.

 

Powierzchnia, po której można chodzić

Wiele popularnych materiałów izolacyjnych na strop ogranicza użytkowanie strychu, ponieważ nie można po nich chodzić. W przypadku termoizolacji STEICOtop problem ten udało się wyeliminować. Zagęszczona powierzchnia zewnętrzna płyt jest bardzo wytrzymała na ściskanie, dlatego można bezpośrednio po nich chodzić. Jeżeli poddasze jest wykorzystywane głównie jako magazyn lub suszarnia i wchodzi się na nie okazjonalnie, warstwa termoizolacyjna nie musi być chroniona dodatkowymi płytami konstrukcyjnymi. Zmniejsza to koszty materiału, minimalizuje czas prac remontowych a dodatkowo zapewnia otwartą dyfuzyjnie strukturę podłogi. To ważny atut z punktu widzenia biologii budynku – jeżeli rezygnujemy z płyt osłonowych, ważne, aby materiał izolacyjny był wysokiej jakości. Płyty STEICOtop są wykonane z naturalnych włókien drzew iglastych, a ich pozytywne oddziaływanie na konstrukcję budynku potwierdził Instytut Biologii Budowlanej Rosenheim (IBR). Jeżeli do materiału dostanie się nadmiar wilgoci, płyta bez problemu odprowadzi ją na zewnątrz. Skutecznie zapobiega to rozwojowi pleśni.

Ocieplając strop STEICOtop można zaoszczędzić dużo energii grzewczej. Prac termomodernizacyjnych nie odkładajmy jednak do kolejnej zimy, ponieważ warstwa izolacji z płyt z włókien drzewnych doskonale zabezpieczy przed nadmiernym nagrzewaniem budynku w lecie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Przed nami upalne dni – koniecznie zadbaj o przesłony na okna! Biuro prasowe
2024-07-02 | 13:00

Przed nami upalne dni – koniecznie zadbaj o przesłony na okna!

Utrzymanie komfortowej temperatury w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, lepiej się czujemy, jesteśmy bardziej wydajni w pracy. Skutecznym sposobem na osiągnięcie właściwej
Dom Wyznania miłosne w architekturze
2024-07-01 | 08:00

Wyznania miłosne w architekturze

W świecie architektury, za fasadami monumentalnych budowli, kryją się niezwykłe historie miłości, pasji i zawiści. Jedną z nich jest życie ikonicznej Eileen Gray - kobiety bez formalnego
Dom Delektuj się latem z Fiskars
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.