Łatwa termomodernizacja strychu: ograniczenie strat ciepła przez strop

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Ułożenie płyt STEICOtop na nieocieplonym stropie poddasza nieużytkowego to energooszczędny środek, który można wdrożyć bardzo szybko i bez uciążliwych prac remontowych. Rozwiązanie jest bardziej efektywne niż powszechnie się przyjmuje – dzięki dociepleniu stropu betonowego płytami z włókien drzewnych parametry przenikania ciepła poprawią się nawet o 96%.
Poddasze, które nie jest zaadaptowane do celów mieszkalnych, też wymaga odpowiedniej izolacji cieplnej, niezależnie od tego czy służy jako strych czy w ogóle nie jest wykorzystywane. Termomodernizacja połaci dachu jest trudniejsza, bardziej pracochłonna i droższa niż ocieplenie stropodachu. Bardziej ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem jest ułożenie warstwy izolacji cieplnej bezpośrednio na stropie, który oddziela poddasze nieużytkowe od pomieszczeń ogrzewanych.
Dwie warstwy: ponad 90% mniej strat ciepła
Straty energii grzewczej przez niedocieplony strop nad ostatnią kondygnacją w domu mogą być znaczące i bardzo kosztowne, a termomodernizacja jest jedynym sposobem, aby temu problemowi zaradzić. Ucieczkę ciepła ze znajdujących się poniżej ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych zatrzyma ułożenie ocieplenia na stropie.
Planując prace termomodernizacyjne należy uwzględnić przepisy prawa budowlanego, które od 2021 r. wymagają, aby współczynnik przenikania ciepła stropu pod nieocieplonym poddaszem wynosił maksymalnie 0,15 W/(m²K). Płyty STEICOtop mają deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD=0,040 [W/(m*K)], gęstość objętościową - 140 kg/m3 i ciepło właściwe – 2.100 J/kgK. Dostępne są w grubościach: 80 i 100 mm, co pozwala zaplanować optymalną grubość warstwy izolacji.
Już przy jednej warstwie (8 cm) STEICOtop na stropie betonowym o grubości 160 mm, przenikanie ciepła zmniejszy się o ponad 80%, a dodatkowa warstwa ograniczy straty ciepła nawet o ponad 90%, dając odczuwalne oszczędności i poprawę komfortu cieplnego mieszkańców.
Poręczne i łatwe do ułożenia
STEICOtop są lekkie i mają poręczny format 1.200 x 400 mm. Można je łatwo wnieść na najwyższe piętro, nawet w domach z wąskimi korytarzami i schodami, a następnie szybko ułożyć na powierzchni stropu. Prace termomodernizacyjne można wykonać samodzielnie, o każdej porze roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Płyt nie trzeba montować, ani przyklejać do podłoża, wystarczy je ułożyć na stropie. Ze względu na ich gładkie krawędzie, rzędy i warstwy (jeżeli dla zakładanego efektu izolacji cieplnej wymagana jest więcej niż jedna) należy wykonywać z przesuniętymi spoinami, układając na tzw. „zakładkę”. Nie trzeba obrabiać krawędzi dosuwanych do przegród pomieszczenia, co również bardzo usprawnia prace termomodernizacyjne.
Stabilne płyty termoizolacyjne zapewnią szybki i łatwy montaż na powierzchniach płaskich. Jeżeli na poddaszu występują także miejsca trudno dostępne lub o nieregularnej powierzchni, jak pustki między krokwiami ponad murłatą, najlepiej zaizolować je sprężystymi matami STEICOflex 036. To rozwiązanie pozwoli kompleksowo zabezpieczyć strop przed stratami energii grzewczej.
Powierzchnia, po której można chodzić
Wiele popularnych materiałów izolacyjnych na strop ogranicza użytkowanie strychu, ponieważ nie można po nich chodzić. W przypadku termoizolacji STEICOtop problem ten udało się wyeliminować. Zagęszczona powierzchnia zewnętrzna płyt jest bardzo wytrzymała na ściskanie, dlatego można bezpośrednio po nich chodzić. Jeżeli poddasze jest wykorzystywane głównie jako magazyn lub suszarnia i wchodzi się na nie okazjonalnie, warstwa termoizolacyjna nie musi być chroniona dodatkowymi płytami konstrukcyjnymi. Zmniejsza to koszty materiału, minimalizuje czas prac remontowych a dodatkowo zapewnia otwartą dyfuzyjnie strukturę podłogi. To ważny atut z punktu widzenia biologii budynku – jeżeli rezygnujemy z płyt osłonowych, ważne, aby materiał izolacyjny był wysokiej jakości. Płyty STEICOtop są wykonane z naturalnych włókien drzew iglastych, a ich pozytywne oddziaływanie na konstrukcję budynku potwierdził Instytut Biologii Budowlanej Rosenheim (IBR). Jeżeli do materiału dostanie się nadmiar wilgoci, płyta bez problemu odprowadzi ją na zewnątrz. Skutecznie zapobiega to rozwojowi pleśni.
Ocieplając strop STEICOtop można zaoszczędzić dużo energii grzewczej. Prac termomodernizacyjnych nie odkładajmy jednak do kolejnej zimy, ponieważ warstwa izolacji z płyt z włókien drzewnych doskonale zabezpieczy przed nadmiernym nagrzewaniem budynku w lecie.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.