Komunikaty PR

Boże Narodzenie – świętuj ekologicznie i odpowiedzialnie!

2023-12-19  |  09:30
Biuro prasowe

Boże Narodzenie to czas spotkań z bliskimi, zastawionego po brzegi stołu, choinki rozświetlonej lampkami, pod którą kryje się góra prezentów. To również wyjątkowy moment do refleksji. W dobie szybko postępujących zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia środowiska, warto zastanowić się nad tym, jak zminimalizować negatywny wpływ świątecznej gorączki na naszą planetę.

Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Kantar Public dla aplikacji Too Good To Go wynika, że w okresie świątecznym aż 63 proc. Polaków przyznaje, że kupuje więcej artykułów spożywczych niż potrzebuje. Z kolei aż 39 proc. ankietowanych otwarcie twierdzi, że zdarza im się wyrzucać jedzenie, a najczęstszym powodem jest jego zepsucie (52 proc.). Do kosza w głównej mierze trafia sałatka jarzynowa (51 proc.), pieczywo (38 proc.), warzywa i owoce (22 proc.), śledzie (21 proc.) i ryba po grecku (20 proc.).

Jak nie marnować jedzenia?

Kluczowym elementem ekologicznych przygotowań będzie staranne zaplanowanie wigilijnych potraw oraz dostosowanie liczby porcji do tego, ilu zostało zaproszonych gości. Kolejna istotna rzecz to lista zakupów, dzięki której unikniemy kupowania niepotrzebnych produktów. Przed wybraniem się do supermarketu warto sprawdzić, jakie składniki znajdują się już w domowych spiżarniach czy na kuchennych półkach. Należy też pamiętać o właściwym przechowywaniu zakupionych artykułów – w ten sposób wydłużymy czas ich przydatności do spożycia. 

Co zrobić z resztkami produktów? Kreatywnie wykorzystać! W przypadku braku inspiracji, Internet pełen jest pomysłów. Nadmiar jedzenia można także z powodzeniem zamrozić lub podzielić się nim. Pomocne są w tym, zyskujące na popularności jadłodzielnie, w których można pozostawić niepotrzebne pożywienie innym, często potrzebującym osobom.

Segregacja nie tylko od święta

W efekcie wzmożonej konsumpcji, kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych do przedświątecznych porządków, przez papier do pakowania prezentów aż po plastikowe pudełka po zabawkach. W okresie bożonarodzeniowym produkujemy więcej odpadów opakowaniowych, takich jak kartony czy torby z tworzyw sztucznych. Dlatego szczególnie ważne jest, by nie zapominać o odpowiedniej segregacji. 

– Papier prezentowy nie zawsze powinien trafić do makulatury. Jeśli jest lakierowany lub woskowany to należy go wyrzucić do odpadów zmieszanych. Tak samo jak stłuczoną bombkę, szklankę czy talerz. Warto pamiętać, że do zielonego pojemnika powinno się wrzucać tylko szkło opakowaniowe, takie jak słoiki czy puste butelki po oliwie – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Prezenty pod lupą

Nie da się ukryć, że upominki odgrywają w tym szczególnym czasie bardzo ważną rolę. Obecnie większość społeczeństwa samodzielnie kupuje sobie wymarzone przedmioty, często nawet w nadmiarze. Dlatego już samo znalezienie pomysłu na idealny prezent stanowi niemały problem i w wielu przypadkach kończy się nietrafionym zakupem, który przyczyni się do zaśmiecania środowiska.

Warto postawić na rzeczy, które ucieszą bliską osobę, a jednocześnie będą miały jak najmniejszy wpływ na planetę. Z pewnością sprawdzą się domowe przetwory, rękodzieło, bilety na imprezy kulturalne oraz unikalne, a nawet używane artykuły, które wspierają lokalnych producentów i rzemieślników. 

 Jeśli podarunek, który otrzymaliśmy nie spełnił naszych oczekiwań to nie wrzucajmy go na dno szafy lub co gorsza do kosza na śmieci. W pierwszej kolejności należy spróbować odsprzedać lub oddać upominek. W Internecie funkcjonuje wiele portali, pozwalających na wystawienie bezpłatnych ogłoszeń kupna i sprzedaży. W ten sposób damy mu drugie życie, a przede wszystkim zminimalizujemy ilość generowanych odpadów – zaznacza Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Ekologicznie na co dzień i od święta

Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na refleksję. Szczególnie nad tym, że zarówno szczęście, zdrowie, jak i spełnienie marzeń są nieodłącznie związane z tym, jaka będzie przyszłość naszej planety. Dlatego w tym wyjątkowym okresie warto zastanowić się co można zrobić, aby ją chronić przed dalszym niszczeniem i degradacją. Niech ten wyjątkowy czas będzie momentem nie tylko radości, ale także mobilizacji do działania, by zadbać o środowisko i lepsze jutro dla kolejnych pokoleń.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy
Dom BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
2025-06-02 | 16:00

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Wyobraź sobie, że urządzasz salon marzeń albo wreszcie wymieniasz kuchnię na nową, a wszystko to bez czekania na wypłatę czy wizyty w banku. Teraz to możliwe dzięki nowej metodzie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć