Dom powinien być dobrze docieplony i szczelny

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Sama termoizolacja nie wystarczy, żeby dom był ciepły i energooszczędny. Jeżeli chcemy płacić niższe rachunki za energię grzewczą, budynek musi być zarówno dobrze docieplony, jak i szczelny. To również bardzo istotny parametr dla jego trwałości. Membrana paroizolacyjna STEICOmulti renova reguluje poziom wilgotności na optymalnym poziomie, nie dopuszczając do zawilgocenia wnętrza przegród budynku.
Planując budowę bezpiecznego i trwałego domu, nie możemy zapominać o jego szczelności. Jak pokazały badania, przeprowadzone przez Instytut Fizyki Budowlanej w Stuttgarcie, już szczelina o szerokości 1 mm i długości 1 m, w określonych warunkach cieplnych powoduje pogorszenie izolacyjności termicznej o 4,8-raza w stosunku do szczelnej przegrody budowlanej. Poziom zawilgocenia takiej przegrody wzrasta 1600-krotnie w stosunku do przegrody poddanej naturalnemu procesowi dyfuzji pary wodnej.
Szczelnie zabezpieczony
Zapewnienie szczelności powietrznej jest jednym z warunków uzyskania wymaganego standardu energetycznego. Będzie ona wpływała również na poczucie komfortu temperaturowego mieszkańców. Nieszczelności w przegrodach zewnętrznych budynku są w zimie miejscem ucieczki ciepłego powietrza z ogrzewanych pomieszczeń, w miejsce którego napływa zimne powietrze zewnętrzne. Towarzyszy temu uczucie przeciągu, a zjawisko może wzmagać silny wiatr. Na dyskomfort jesteśmy narażeni również latem. Nagrzane powietrze z zewnątrz przedostaje się przez nieszczelności, powodując wzrost odczuwalnej temperatury we wnętrzu.
Wraz z ciepłym powietrzem przez nieszczelności do przegród budynku przedostaje się powstająca w pomieszczeniach mieszkalnych para wodna, która może się w nich wykroplić. Zawilgocenie sprzyja rozwojowi pleśni, a z czasem może spowodować pogorszenie izolacyjności termicznej, akustycznej a nawet uszkodzenie konstrukcji budynku. Dlatego warstwa paroizolacji ma jeszcze inne ważne zadanie. Jest potrzebna, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w przegrodzie budynku, a tym samym zapobiegać szkodom budowlanym i poprawić jego trwałość.
Aktywna regulacja wilgoci
Pomiędzy warstwą ocieplenia a elementami wykończeniowymi, którymi najczęściej są płyty gipsowo-kartonowe, stosuje się opóźniacz dla przenikania pary wodnej w postaci membrany paroizolacyjnej. Dobrym wyborem jest aktywna, nowoczesna i bardzo dobrze regulująca poziom wilgoci w przegrodach membrana paroizolacyjna STEICOmulti renova. W przeciwieństwie do standardowych produktów charakteryzuje się zmiennym oporem dyfuzyjnym, który dopasowuje się do aktualnych warunków. Co to oznacza w praktyce?
- Membrana paroizolacyjna STEICOmulti renova ma opór dyfuzyjny w przedziale Sd 0,4 – 35 m, co oznacza, że samoczynnie adaptuje się do warunków cieplno-wilgotnościowych otoczenia, dzięki czemu utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci wewnątrz przegrody – tłumaczy mgr inż. Marcin Paczyński, ekspert z firmy STEICO, producenta materiałów konstrukcyjnych i termoizolacyjnych z włókien drzewnych. - W zimne i pochmurne dni opór dyfuzyjny aktywnej membrany rośnie, zapewniając wysoki poziom ochrony przed wnikaniem pary wodnej do konstrukcji. W okresie ciepłym i słonecznym dyfuzja zachodzi w odwrotnym kierunku – rośnie przepuszczalność folii, co powoduje odparowanie wilgoci do wnętrza budynku.
Wytrzymała i elastyczna STEICOmulti renova znajduje zastosowanie jako wewnętrzna warstwa zapewniająca szczelność powietrzną konstrukcji ścian, dachów i stropów. Trójwarstwowa włóknina, wzmocniona strukturą siatki, sprawdzi się również podczas termomodernizacji starszych obiektów. Jest niezastąpiona w przypadku budowy dachów płaskich, w których warstwy zewnętrzne posiadają zazwyczaj bardzo duży opór dyfuzyjny.
Pełen pakiet rozwiązań
Duży wpływ na szczelność budynku ma nie tylko rodzaj wybranej izolacji, ale jej szczelne połączenie na stykach oraz w newralgicznych miejscach, które są najbardziej narażone na przenikanie pary wodnej. Ze szczególną uwagą należy podejść do zabezpieczenia przerw w powłoce powstających wokół drzwi i okien, w okolicach przejść instalacyjnych, w miejscach połączenia ścian szczytowych z elementami konstrukcyjnymi połaci dachowej. Wszystkie te miejsca można bardzo dobrze uszczelnić stosując specjalne, paroszczelne taśmy klejące. Praktyka potwierdza, że wszystkie materiały uszczelniające powinny stanowić jednolity, wzajemnie dopasowany system o sprawdzonej jakości oraz z gwarancją producenta.
- Produkty do uszczelniania STEICOmulti tworzą kompletny system, który pozwala odpowiednio i trwale zabezpieczyć każde miejsce w budynku, które takiego zabezpieczenia wymaga – mówi Marcin Paczyński. – Wykonawca otrzymuje pełen pakiet rozwiązań, na każdą z „trudności”, jakie napotka podczas budowy domu lub prowadzenia prac remontowych. To bardzo duże ułatwienie, ponieważ system obejmuje wszystkie potrzebne produkty, aby zapewnić wymaganą szczelność budynku.
Arkusze membrany STEICOmulti renova można skleić przy pomocy taśmy STEICOmulti tape P. To jedna z kilku dostępnych w systemie rodzajów taśm do różnych aplikacji. Dzięki temu tworzą szczelną warstwę chroniącą przed niekontrolowanym przenikaniem powietrza z zewnątrz i zawilgoceniem od wewnątrz. Taśma posiada wygodny nośnik z papieru, który umożliwia bardzo łatwe przerwanie filmu w dowolnym momencie, wyłącznie przy użyciu rąk.
Na powierzchniach porowatych, takich jak drewno, płyty gipsowo-włóknowe, termoizolacyjne materiały drewnopochodne, beton czy ściany murowane, montaż taśm STEICOmulti tape ułatwi specjalny grunt STEICOmulti primer.
Podczas prac budowlanych niezastąpiona będzie również taśma STEICOmulti tape F. Jest niezwykle mocna, a zarazem elastyczna, co ułatwia klejenie folii. Występuje w szerokościach od 60 do 150 mm oraz w opcji z dzielonym paskiem zabezpieczającym klejącą stronę taśmy. To bardzo pomocne rozwiązanie, kiedy należy uszczelnić połączenia pod kątem lub w narożniku, np. ramę okienną ze ścianą lub paroizolację ściany z hydroizolacją na podłodze.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.