Fotel NODO od Paged Meble nominowany w konkursie Śląska Rzecz
22 czerwca 2023 r. odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród 18. edycji konkursu Śląska Rzecz. Marka Paged Meble, producent drewnianych mebli giętych z Jasienicy wzięła w nim udział - kultowy fotel NODO został nominowany w kategorii „produkt”, tym samym będąc doceniony pośród wszystkich zgłoszonych produktów w konkursie.
Śląska Rzecz to jedyny taki w Polsce regionalny konkurs, który promuje lokalny design. 22 czerwca 2023 r. podczas jego 18. edycji w Zamku Cieszyn jury doceniło innowacyjne, funkcjonalne rozwiązania zgłoszonych projektów, a przy tym także wysoką jakość wzorniczą. Marka Paged Meble wzięła udział w konkursie, zgłaszając swój ponadczasowy fotel NODO do jednej z czterech kategorii - „produkt”. Został on doceniony oraz nominowany w kategorii spośród zgłoszonych produktów.
- Nominacja dla NODO w konkursie Śląska Rzecz jest dla nas ważna ze względu na regionalny charakter konkursu. Autorem fotela jest Grzegorz Gancarczyk, inżynier technologii drewna i konstruktor w Paged Meble. Mebel ten to efekt prawie dwóch lat pracy i kreatywnych poszukiwań. Udało się tego dokonać ze znakomitym skutkiem. Cieszy nas, że zostało to docenione zarówno przez jury konkursu Śląska Rzecz jaki i plebiscytu Łódź Design Festival, gdzie fotel również otrzymał wyróżnienie pośród aż czterystu zgłoszeń, otrzymując tytuł Must Have 2023 - mówi Jarosław Michniuk, Prezes Zarządu Paged Meble.
NODO to ponadczasowy mebel, który z całą pewnością przyciąga oko ze względu na charakterystyczne łączenie przednich i tylnych nóg na szczycie oparcia. Fotel jest lekki, wykonany techniką thonetowską z giętego drewna bukowego. Jest ponadczasowym rozwiązaniem, które jednocześnie nawiązuje do współczesnych wymagań designu i potrzeb aktualnego stylu życia konsumentów. Przy jego wykonaniu została wykorzystana para wodna oraz ciśnienie, dzięki czemu drewno zyskało elastyczność i wyjątkową formę. Ponieważ cały proces produkcyjny mebli Paged jest oparty na pracy manualnej, wymaga idealnej precyzji i koordynacji, aby meble zyskały na wizualnej lekkości, otrzymując jednocześnie wysoką wytrzymałość. Jest to niemożliwe do osiągnięcia w produkcji innymi metodami, niż w technice ręcznego gięcia drewna metodą Thoneta.
Dodatkowo, w tym roku NODO zostało poddane revampingowi. Jego twórca nadał mu nową nietuzinkową formę co zostało docenione zarówno przez odwiedzających mediolańskie Salone del Mobile, największe targi wzornictwa i dizajnu na świecie jak i polskich architektów i dizajnerów podczas majowej prezentacji kolekcji Alter Ego w warszawskim showroom Paged Meble. Więcej o nowym obliczu NODO na stronie www.alterego.paged.pl
Śląska Rzecz jest regionalnym konkursem, który przede wszystkim docenia mądre i odpowiedzialne projektowanie. Ważne jest, aby uwzględniać w nim potrzeby ludzi, poprawę jakości życia, a przy tym wykorzystywać innowacyjne rozwiązania. Projekty są oceniane także pod kątem zrównoważonego rozwoju, całego procesu projektowego, funkcjonalności i ergonomii, a także estetyki i jakości wykonania. Fotel Paged Meble idealnie wpasowuje się w konkursową koncepcję. Model NODO można obejrzeć w trakcie trwającej wystawy pokonkursowej w Zamku Cieszyn.

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.