Idealna synergia – zobacz projekty Tubądzin Design Awards, w których zwyciężyła
Przyjazne miejsca do życia powinny współgrać z przyrodą. Naturalne materiały i oświetlenie wnętrz sprzyjają dobrej atmosferze. Roślinność koi i odpręża, a stonowane kolory pomagają zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń. Nic dziwnego, że architekci tak chętnie sięgają po motyw natury w swoich projektach. Niektóre z nich osiągają zachwycająca harmonie z otoczeniem.
Zdrowe i bezpieczne dla przyrody materiały, takie jak drewno, kamień czy ceramika, zastosowano w każdym projekcie. Jednak dwa z nich wyróżniają się w szczególny sposób. Monika Kalita zgłosiła swój nietuzinkowy projekt w kategorii Unlimited Architecture. Zaproponowała przy tym niezwykle innowacyjną formułę architektoniczną.
Kompleks siedmiu kopułowych budynków, zbudowanych na specjalnym drewnianym podeście, podkreśla integralność natury i człowieka. Projekt poprowadzono w taki sposób, aby nie naruszyć naturalnego terenu, dlatego budynki wzniesione są na specjalnych rampach.
Otwarte przestrzenie sprawiają, że wnętrza są rozświetlone światłem słonecznym oraz blaskiem księżyca, co przełoży się na poprawę samopoczucia mieszkańców leśnych domów.
Aby jeszcze mocniej ugruntować poczucie przynależności do przyrody, Monika Kalita sięgnęła po płytki we wszystkich kolorach z kolekcji Doroty Koziary Cielo e Terra. Dzięki nim przestrzenie wewnętrzne oraz elewacyjne wprowadzają spokój i harmonię, swobodnie łącząc się z otoczeniem. Kolekcja Doroty Koziary to kolory nieba i ziemi, hołd oddany naturze, dlatego idealnie wkomponowały się one w projekt leśnych domków.
Niezwykle interesująca jest także praca młodego architekta z Malezji. Yi Yang Chai został zwycięzcą drugiego etapu konkursu w kategorii CultureFORM. Swój projekt oparł na motywie domku na drzewie oraz idei życia w zgodzie z naturą. Park mieszkalny jest symbolem pomostu wzmacniającego współistnienie wytworów człowieka z przyrodą i ludźmi, jako istotami należącymi do tych dwóch światów.
Okrągły kształt domków zainstalowanych na drzewach, przywodzi na myśl turecką lampę mozaikową. Zgodnie z założeniem autora projektu, konstrukcje nadrzewne mają przypominać oryginalny gobelin latarni w lesie. Każda strefa parku ma odrębną funkcję dla użytkowników. Cała struktura zachwyca wysmakowaniem.
Projektant wykorzystał płytki z trzech kolekcji Grupy Tubądzin. Linia Boho, stworzona przez Macieja Zienia z myślą o naturze, swobodzie oraz lekkości aranżacji, znalazła się we wnętrzach. Jej deseń także przywołuje na myśl egzotyczne dekoracje lamp. Płytki Korzilius Mountain Ash znalazły się na podłogach wewnątrz domków. Natomiast płytki Wood zastosowano jako elewację, sprawiając, że budynki idealnie komponują się z naturalnym drewnem.
Tubądzin Design Awards to prestiżowy konkurs dla architektów i projektantów, który daje uczestnikom szansę rozpoczęcia błyskotliwej kariery w świecie designu. Przedstawili oni niezwykłe projekty, wypełnione nowatorskimi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Napływające z całego świata propozycje zaskoczyły oryginalnym podejściem do tworzenia przestrzeni. Na laureatów czekały wyjątkowe nagrody i wyróżnienia.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.