Inwazja owadów. Jak ochronić się w domu czy mieszkaniu?
Komary czy meszki są naszym największym wakacyjnym koszmarem, nic więc dziwnego, że wraz z ich pojawieniem się szukamy sprawdzonego rozwiązania. Najlepiej – o każdej porze dnia i nocy – sprawdzają się moskitiery, montowane na oknach lub drzwiach. Te niepozorne siatki o małych oczkach skutecznie chronią przed przedostawaniem się do wnętrza owadów i nieczystości.
Na co zwrócić uwagę wybierając moskitierę?
Wbrew pozorom, wybór moskitiery nie należy do najłatwiejszych. Nie każda moskitiera sprawdzi się w każdym oknie. Dokonując wyboru musimy wziąć pod uwagę szereg parametrów, które pomogą uzyskać najlepszy efekt. Po pierwsze, musimy określić jakiego typu okna mamy i jaki system montażu moskitier możemy zastosować.
- Najpopularniejszą formą ochrony przed owadami są siatki na profilach aluminiowych montowane do ramy okiennej za pomocą bezinwazyjnych obrotowych uchwytów. Pozwalają one na szybki i łatwy montaż w świetle okna, jak również ich demontaż po sezonie. Ten rodzaj zabezpieczenia sprawdzi się na małych oknach używanych do wentylowania pomieszczeń – podpowiada Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS.
Przy oknach dachowych znacznie lepiej sprawdzą się moskitiery rolowane w pionie. Działają w sposób zbliżony do klasycznych rolet materiałowych. Po złożeniu siatka nawijana jest na wałek, a następnie chowana w estetycznej kasecie, która wyposażona jest w prowadnice. Gdy potrzebujesz zabezpieczyć pomieszczenie przed owadami, rozwijasz moskitierę a następnie blokujesz ją za pomocą listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicach.
W przypadku okien balkonowych i tarasowych doskonale sprawdzą się moskitiery rolowane w poziomie, które możemy zamocować zarówno do ramy okiennej, jak i do ściany.
Do dużych przeszkleń tarasowych oraz w ogrodach zimowych i altanach najczęściej wykorzystuje się moskitiery przesuwne lub moskitiery plisowane. Tego typu rozwiązania pozwalają zabezpieczyć naprawdę duże przeszklenia. Maksymalne wymiary skrzydła moskitiery przesuwnej wynoszą 200 cm na 250 cm, natomiast moskitierę plisowaną możemy zainstalować dla przeszkleń o maksymalnej wielkości 380 cm na 260 cm.
- Niezwykle stylowym, minimalistycznym i nowoczesnym rozwiązaniem jest montaż moskitiery plisowanej, która doskonale sprawdza się przy dużych przeszkleniach i wejściach na taras - zauważa Agnieszka Laskowska, Product Manager firmy ANWIS. - Modułowa budowa moskitiery plisowanej pozwala składać ją w system jedno- lub dwuskrzydłowy. Plisowana siatka po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, ponieważ całkowicie chowa się w profilu aluminiowym – wyjaśnia.
Czy kolor moskitiery ma znaczenie?
Nowoczesne moskitiery wykonane są z trwałych i mocnych materiałów, które są odporne na promieniowanie słoneczne, wysoką temperaturę oraz deszcz i grad. Dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu możemy je idealnie dopasować do koloru elewacji budynku lub koloru dominującego w aranżacji wnętrza. Jednak, czy tylko te kryteria powinniśmy brać pod uwagę dobierając kolor moskitiery? Czy kolor samej siatki ma wpływ na jej funkcjonalność?
Najczęściej wybierane są siatki w odcieniach szarości. Są one nie tylko najbardziej neutralne dla naszego wzroku, ale także skutecznie maskują różnego rodzaju zanieczyszczenia. Kolor szary doskonale współgra z innymi kolorami i najłatwiej wtapia się w tło. Moskitiery w kolorze szarym idealnie pasują do nowoczesnych brył, jak i do klasycznych stylów aranżacji wnętrz. Oczywiście na rynku znajdziemy także moskitiery z białą siatką, ale są one kompletnie niepraktyczne – szybko się brudzą, żółkną i wbrew pozorom dużo bardziej rzucają się w oczy.
Dokonując wyboru moskitiery należy zwrócić uwagę nie tylko na sposób montażu, ale także na trwałość konstrukcji, a także jakość i estetykę jej wykonania. Nowoczesne moskitiery wykonane są w tworzyw odpornych na promieniowanie słoneczne i działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Stanowią doskonałe dopełnienie stolarki okiennej. Zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, pełną widoczność, a także ochronę prze owadami i nieczystościami. Moskitiery przywracają komfort, który docenimy nie tylko w chwilach błogiego odpoczynku.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.