Inwazja owadów. Jak ochronić się w domu czy mieszkaniu?
Komary czy meszki są naszym największym wakacyjnym koszmarem, nic więc dziwnego, że wraz z ich pojawieniem się szukamy sprawdzonego rozwiązania. Najlepiej – o każdej porze dnia i nocy – sprawdzają się moskitiery, montowane na oknach lub drzwiach. Te niepozorne siatki o małych oczkach skutecznie chronią przed przedostawaniem się do wnętrza owadów i nieczystości.
Na co zwrócić uwagę wybierając moskitierę?
Wbrew pozorom, wybór moskitiery nie należy do najłatwiejszych. Nie każda moskitiera sprawdzi się w każdym oknie. Dokonując wyboru musimy wziąć pod uwagę szereg parametrów, które pomogą uzyskać najlepszy efekt. Po pierwsze, musimy określić jakiego typu okna mamy i jaki system montażu moskitier możemy zastosować.
- Najpopularniejszą formą ochrony przed owadami są siatki na profilach aluminiowych montowane do ramy okiennej za pomocą bezinwazyjnych obrotowych uchwytów. Pozwalają one na szybki i łatwy montaż w świetle okna, jak również ich demontaż po sezonie. Ten rodzaj zabezpieczenia sprawdzi się na małych oknach używanych do wentylowania pomieszczeń – podpowiada Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS.
Przy oknach dachowych znacznie lepiej sprawdzą się moskitiery rolowane w pionie. Działają w sposób zbliżony do klasycznych rolet materiałowych. Po złożeniu siatka nawijana jest na wałek, a następnie chowana w estetycznej kasecie, która wyposażona jest w prowadnice. Gdy potrzebujesz zabezpieczyć pomieszczenie przed owadami, rozwijasz moskitierę a następnie blokujesz ją za pomocą listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicach.
W przypadku okien balkonowych i tarasowych doskonale sprawdzą się moskitiery rolowane w poziomie, które możemy zamocować zarówno do ramy okiennej, jak i do ściany.
Do dużych przeszkleń tarasowych oraz w ogrodach zimowych i altanach najczęściej wykorzystuje się moskitiery przesuwne lub moskitiery plisowane. Tego typu rozwiązania pozwalają zabezpieczyć naprawdę duże przeszklenia. Maksymalne wymiary skrzydła moskitiery przesuwnej wynoszą 200 cm na 250 cm, natomiast moskitierę plisowaną możemy zainstalować dla przeszkleń o maksymalnej wielkości 380 cm na 260 cm.
- Niezwykle stylowym, minimalistycznym i nowoczesnym rozwiązaniem jest montaż moskitiery plisowanej, która doskonale sprawdza się przy dużych przeszkleniach i wejściach na taras - zauważa Agnieszka Laskowska, Product Manager firmy ANWIS. - Modułowa budowa moskitiery plisowanej pozwala składać ją w system jedno- lub dwuskrzydłowy. Plisowana siatka po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, ponieważ całkowicie chowa się w profilu aluminiowym – wyjaśnia.
Czy kolor moskitiery ma znaczenie?
Nowoczesne moskitiery wykonane są z trwałych i mocnych materiałów, które są odporne na promieniowanie słoneczne, wysoką temperaturę oraz deszcz i grad. Dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu możemy je idealnie dopasować do koloru elewacji budynku lub koloru dominującego w aranżacji wnętrza. Jednak, czy tylko te kryteria powinniśmy brać pod uwagę dobierając kolor moskitiery? Czy kolor samej siatki ma wpływ na jej funkcjonalność?
Najczęściej wybierane są siatki w odcieniach szarości. Są one nie tylko najbardziej neutralne dla naszego wzroku, ale także skutecznie maskują różnego rodzaju zanieczyszczenia. Kolor szary doskonale współgra z innymi kolorami i najłatwiej wtapia się w tło. Moskitiery w kolorze szarym idealnie pasują do nowoczesnych brył, jak i do klasycznych stylów aranżacji wnętrz. Oczywiście na rynku znajdziemy także moskitiery z białą siatką, ale są one kompletnie niepraktyczne – szybko się brudzą, żółkną i wbrew pozorom dużo bardziej rzucają się w oczy.
Dokonując wyboru moskitiery należy zwrócić uwagę nie tylko na sposób montażu, ale także na trwałość konstrukcji, a także jakość i estetykę jej wykonania. Nowoczesne moskitiery wykonane są w tworzyw odpornych na promieniowanie słoneczne i działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Stanowią doskonałe dopełnienie stolarki okiennej. Zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, pełną widoczność, a także ochronę prze owadami i nieczystościami. Moskitiery przywracają komfort, który docenimy nie tylko w chwilach błogiego odpoczynku.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.