Inwazja owadów. Jak ochronić się w domu czy mieszkaniu?
Komary czy meszki są naszym największym wakacyjnym koszmarem, nic więc dziwnego, że wraz z ich pojawieniem się szukamy sprawdzonego rozwiązania. Najlepiej – o każdej porze dnia i nocy – sprawdzają się moskitiery, montowane na oknach lub drzwiach. Te niepozorne siatki o małych oczkach skutecznie chronią przed przedostawaniem się do wnętrza owadów i nieczystości.
Na co zwrócić uwagę wybierając moskitierę?
Wbrew pozorom, wybór moskitiery nie należy do najłatwiejszych. Nie każda moskitiera sprawdzi się w każdym oknie. Dokonując wyboru musimy wziąć pod uwagę szereg parametrów, które pomogą uzyskać najlepszy efekt. Po pierwsze, musimy określić jakiego typu okna mamy i jaki system montażu moskitier możemy zastosować.
- Najpopularniejszą formą ochrony przed owadami są siatki na profilach aluminiowych montowane do ramy okiennej za pomocą bezinwazyjnych obrotowych uchwytów. Pozwalają one na szybki i łatwy montaż w świetle okna, jak również ich demontaż po sezonie. Ten rodzaj zabezpieczenia sprawdzi się na małych oknach używanych do wentylowania pomieszczeń – podpowiada Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS.
Przy oknach dachowych znacznie lepiej sprawdzą się moskitiery rolowane w pionie. Działają w sposób zbliżony do klasycznych rolet materiałowych. Po złożeniu siatka nawijana jest na wałek, a następnie chowana w estetycznej kasecie, która wyposażona jest w prowadnice. Gdy potrzebujesz zabezpieczyć pomieszczenie przed owadami, rozwijasz moskitierę a następnie blokujesz ją za pomocą listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicach.
W przypadku okien balkonowych i tarasowych doskonale sprawdzą się moskitiery rolowane w poziomie, które możemy zamocować zarówno do ramy okiennej, jak i do ściany.
Do dużych przeszkleń tarasowych oraz w ogrodach zimowych i altanach najczęściej wykorzystuje się moskitiery przesuwne lub moskitiery plisowane. Tego typu rozwiązania pozwalają zabezpieczyć naprawdę duże przeszklenia. Maksymalne wymiary skrzydła moskitiery przesuwnej wynoszą 200 cm na 250 cm, natomiast moskitierę plisowaną możemy zainstalować dla przeszkleń o maksymalnej wielkości 380 cm na 260 cm.
- Niezwykle stylowym, minimalistycznym i nowoczesnym rozwiązaniem jest montaż moskitiery plisowanej, która doskonale sprawdza się przy dużych przeszkleniach i wejściach na taras - zauważa Agnieszka Laskowska, Product Manager firmy ANWIS. - Modułowa budowa moskitiery plisowanej pozwala składać ją w system jedno- lub dwuskrzydłowy. Plisowana siatka po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, ponieważ całkowicie chowa się w profilu aluminiowym – wyjaśnia.
Czy kolor moskitiery ma znaczenie?
Nowoczesne moskitiery wykonane są z trwałych i mocnych materiałów, które są odporne na promieniowanie słoneczne, wysoką temperaturę oraz deszcz i grad. Dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu możemy je idealnie dopasować do koloru elewacji budynku lub koloru dominującego w aranżacji wnętrza. Jednak, czy tylko te kryteria powinniśmy brać pod uwagę dobierając kolor moskitiery? Czy kolor samej siatki ma wpływ na jej funkcjonalność?
Najczęściej wybierane są siatki w odcieniach szarości. Są one nie tylko najbardziej neutralne dla naszego wzroku, ale także skutecznie maskują różnego rodzaju zanieczyszczenia. Kolor szary doskonale współgra z innymi kolorami i najłatwiej wtapia się w tło. Moskitiery w kolorze szarym idealnie pasują do nowoczesnych brył, jak i do klasycznych stylów aranżacji wnętrz. Oczywiście na rynku znajdziemy także moskitiery z białą siatką, ale są one kompletnie niepraktyczne – szybko się brudzą, żółkną i wbrew pozorom dużo bardziej rzucają się w oczy.
Dokonując wyboru moskitiery należy zwrócić uwagę nie tylko na sposób montażu, ale także na trwałość konstrukcji, a także jakość i estetykę jej wykonania. Nowoczesne moskitiery wykonane są w tworzyw odpornych na promieniowanie słoneczne i działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Stanowią doskonałe dopełnienie stolarki okiennej. Zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, pełną widoczność, a także ochronę prze owadami i nieczystościami. Moskitiery przywracają komfort, który docenimy nie tylko w chwilach błogiego odpoczynku.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.