Lato w upalnej odsłonie – jakie osłony skutecznie ochronią wnętrza przed słońcem
Trudno mówić o komforcie, gdy temperatura powietrza w cieniu przekracza 30 stopni. Nadmiernie nagrzewające się pomieszczenia nie tylko nie przynoszą nam ulgi, ale pozbawiają nas reszty sił i ochoty na wszelkie aktywności. Tymczasem sposób na wyczarowanie oazy ukojenia jest prosty! Jedną z możliwości są nowoczesne żaluzje fasadowe, które pozwalają stworzyć we wnętrzu odpowiedni klimat, a nawet obniżyć o kilka stopni temperaturę panującą w pomieszczeniu bez udziału klimatyzacji.
Osłony okienne kontra upał – zwycięzca może być tylko jeden
Lamele żaluzji chronią nie tylko naszą prywatność. Zewnętrzne osłony okienne skutecznie zabezpieczają wnętrza naszych domów i biur przed zbyt dużym nasłonecznieniem, a nawet zwiększają efektywność pracy zamontowanego systemu klimatyzacji. Ich w pełni zautomatyzowany i prosty mechanizm umożliwia samodzielną regulację wielkości strumienia promieni słonecznych wpadających do wnętrza, a użyte materiały są doskonałym izolatorem. Ustawione w pozycji zamkniętej, tworzą poduszkę powietrzną między lamelami a szybą, przez co spowalniają wymianę ciepła i mogą obniżyć temperaturę panującą we wnętrzu nawet o kilka stopni.
Żaluzje fasadowe wpływają nie tylko na estetykę budynku, ale także podkreślają wystrój wnętrza. Dobierając kolorystykę opraw zewnętrznych mamy do wyboru nie tylko biel, czerń i szeroką gamę szarości, ale także różnego rodzaju wzory drewnopodobne. Czołowi producenci umożliwiają również klientom swobodny wybór koloru lamel i osprzętu spośród całej palety RAL, co pozwala na stworzenie naprawdę unikatowych rozwiązań aranżacyjnych.
- Poziome lamele mogą mieć różny kształt i szerokość. Ponadto, można je pokryć lakierem w dowolnym kolorze, a nawet zastosować okleiny drewnopodobne – podkreśla Agnieszka Laskowska z firmy ANWIS.
Lamele żaluzji fasadowych mogą mieć kształt litery „C”,, , „Z” lub „S”, które dobieramy pod kątem konkretnych potrzeb, preferencji oraz wizualnego doboru względem architektury budynku.
Sercem nowoczesnych osłon okiennych jest ich mechanizm. Nowoczesne osłony zewnętrzne możemy podpiąć do inteligentnego systemu zarządzania domem. Dzięki temu żaluzje fasadowe będą odsłaniać się i zasłaniać automatycznie, w zależności od panujących warunków zewnętrznych lub wcześniej narzuconych im dyspozycji. Systemem sterowania możemy zarządzać za pomocą aplikacji w telefonie lub komputerze i zsynchronizować z pracą innych urządzeń, np. termostatu.
Żaluzje fasadowe – ach, co za ulga!
Cechą charakterystyczną nowoczesnego budownictwa są duże przeszklenia. Wielkie tafle szkła sprawiają, że subtelnie zaciera się granica między wnętrzem a widokiem z okna. Ma to swoje niewątpliwe zalety, ale bywa także kłopotliwe, zwłaszcza w okresie letnim, gdy promienie słoneczne podnoszą temperaturę w pomieszczeniach do wysokich wartości. Żaluzje fasadowe doskonale współgrają z przeszkleniami każdej wielkości. Ich lekka konstrukcja zapewnia pełną funkcjonalność osłon okiennych, a jednocześnie poprawia wizualnie bryłę budynku.
- W przypadku nowych inwestycji, nowoczesne żaluzje fasadowe często montowane są podtynkowo. Ich konstrukcja umożliwia swobodne zabudowanie skrzynki i prowadnic pod zewnętrzną warstwą ocieplenia budynku. Jedynym elementem widocznym w świetle szyby są ruchome lamele, które po zwinięciu całkowicie chowają się pod elewacją - tłumaczy Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS.

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.