Modne kolory ziemi w aranżacji okna. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
W najnowszych trendach związanych z wystrojem wnętrz dominują kolory ziemi. Nawiązujące do natury barwy pozytywnie wpływają na nastrój, sprzyjają relaksowi, a do tego są uniwersalne i ponadczasowe. Jak wykorzystać je w aranżacji okna, by domowa przestrzeń była spójna i przyjemna?
Przytulność inspirowana naturą
Kolory ziemi to barwy, które przynoszą skojarzenia z otaczającą nas przyrodą – roślinami, ziemią, piaskiem, powietrzem, słońcem czy naturalnymi surowcami, takimi jak drewno, wiklina i skały. Potencjał tych inspirowanych naturą kolorów pozwala wyeksponować we wnętrzu klimat spokoju, ciepła i odprężenia. Nic dziwnego, że w czasach, kiedy rośnie znaczenie ekologii i w codziennym biegu szukamy regeneracji, stały się one prawdziwym hitem.
Mowa przede wszystkim o zieleniach (od jasnego, przez oliwkowy, po butelkową zieleń), głębokich brązach, żółtych odcieniach nawiązujących do promieni słońca czy złocistego piasku, a także beżach, bielach, szarościach, a nawet delikatnych czerwieniach i błękitach. Jak widać, kolory ziemi to cała paleta barw i odcieni, co pozwala na swobodny wybór tych, w których będziemy się czuć najlepiej.
Ich dodatkowy atut to fakt, że są uniwersalne i ponadczasowe. Doskonale sprawdzają się w klasycznych wnętrzach, ale również w tych rustykalnych, skandynawskich czy nowoczesnych. Jak wykorzystać je, urządzając mieszkanie i na co zwrócić uwagę w aranżacji okien, które są tak ważnym elementem wystroju wnętrz nie tylko ze względów praktycznych, ale i dekoracyjnych?
Jak wykorzystać kolory ziemi w aranżacji okien?
Dobierając osłonę okna, mamy do wyboru różne rodzaje rolet, firan, zasłon oraz żaluzji. Decyzja co do jej formy, ale też barwy, faktury czy wykończenia zależy od stylu, przeznaczenia i kolorystyki wnętrza, a także od wielkości pomieszczenia i samego okna.
Kluczową kwestią jest to, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na wyciszającym klimacie, warto wybrać delikatne brązy czy ciepłe beże. Jeżeli ma być naturalnie, ale z nutą energetyczną (w końcu w przyrodzie występują też intensywne barwy), dobrym wyborem będą odcienie żółtego czy czerwieni. Zieleń kojarzy się ze świeżością, a jednocześnie odprężeniem. Szarości z kolei są neutralne.
Głębokie brązy czy ciepłe beże dobrze sprawdzają się w przypadku rolet lub żaluzji w dużych oknach. Zyskujemy wówczas efekt przytulności i spokoju. Z kolei bardziej wyraziste kolory lepiej wykorzystać przy mniejszych oknach. Żywy zielony czy żółty dobrze wkomponują się w pomieszczenia, w których jesteśmy aktywni, np. w biurze, z kolei w sypialni, która ma sprzyjać odpoczynkowi, lepiej zastosować te delikatniejsze barwy – wyjaśnia Agnieszka Laskowska, Product Manager firmy Anwis.
Należy pamiętać, że aranżacja wnętrz bazująca na kolorach ziemi zwykle charakteryzuje się minimalizmem. Warto więc zastanowić się, czy chcemy, by aranżacja okna materiałem i kolorystyką dyskretnie wpisywała się w barwy i faktury dominujące w pomieszczeniu (ewentualnie różniąc się tylko odcieniem), czy też wolimy, by była mocnym, wyróżniającym się akcentem o niebanalnym kolorze i wykończeniu (wówczas najlepiej zrezygnować z większej ilości takich mocnych dodatków).
Mnogość możliwości
Obecnie, przy tak bogatej ofercie na rynku, wybór osłony okna zgodnie ze szczegółowymi preferencjami dotyczącymi wielkości, barwy czy faktury, nie przysparza żadnych trudności. Producenci chętnie podążają za aktualnymi trendami. Marka Anwis wypuściła właśnie nową kolekcję taśm do cieszących się niezmienną popularnością żaluzji aluminiowych. Dominują w niej właśnie kolory ziemi – biele, brązy, zielenie, beże i szarości.
Nowa kolekcja to łącznie 145 taśm w modnych, zróżnicowanych odcieniach, w trzech szerokościach lameli (16, 25 i 50 mm), z możliwością indywidualnego doboru wykończenia. Może to być powłoka matowa, półmatowa, soft touch, satynowa, strukturalna czy z efektem betonu – dodaje Agnieszka Laskowska z Anwis.
Warto pamiętać, że idealnym uzupełnieniem mebli czy dekoracji okna w kolorach ziemi są żywe rośliny, a także dodatki bazujące na naturalnych, kojarzących się z ekologią materiałach, taki jak len, drewno, bawełna czy wiklina. Taka spójnie skomponowana aranżacja pomoże Ci zamienić domową przestrzeń w enklawę, która będzie strefą odpoczynku od pełnego bodźców i wyzwań zewnętrznego świata.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.