Na co zwracać uwagę wybierając przycisk spłukujący
Ze względu na swoje niewielkie wymiary często traktowany jest jako element uzupełniający aranżację łazienki. Jednak wbrew pozorom przycisk spłukujący ma istotne znaczenie dla funkcjonalnego i wizualnego efektu całego pomieszczenia. Może całkowicie odmienić styl wnętrza i nadać mu unikalny charakter. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze jedynego widocznego elementu spłuczki podtynkowej.
Solidna podstawa
Rozpoczynając poszukiwania idealnego modelu warto sprawdzić, czy w ramach oferty danego producenta każdy przycisk pasuje do wybranego stelaża. Może okazać się, że do wyboru mamy tylko kilka modeli, a dostępne warianty kolorystyczne i wzornictwo nie pasują do stylu aranżacji łazienki. Sięgajmy po rozwiązania, które oferują szeroką gamę przycisków kompatybilnych ze wszystkimi stelażami podtynkowymi marki.
Na tym etapie warto także zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które ostatecznie wpłyną także na komfort użytkowania. Mowa przede wszystkim o takich rozwiązaniach, jak płytka maskująca z koszem na kostki czyszczące, dzięki której możemy dbać o czystość i higienę toalety. Zweryfikujmy zatem na samym początku, czy dany stelaż i przycisk posiadają taką opcję.
Materiał i wykończenie
Przyciski mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najczęściej stosowanych zalicza się stal szlachetną, szkło oraz tworzywo. Każdy z nich posiada nieco inne właściwości, np. stal jest materiałem bardziej wytrzymałym, a szkło higienicznym. Na rynku istnieją także przyciski wykonane z betonu, marmuru, dębu czy kamienia. To propozycje dla osób poszukujących rozwiązań do naturalnych aranżacji. Przy wyborze kierujmy się jakością wykonania. Bez względu na rodzaj materiału, przycisk powinien być trwały, łatwy w utrzymaniu w czystości i funkcjonalny. Istotny jest także sposób wykończenia płytki – np. stal może być dostępna w wariancie szczotkowanym lub z połyskiem. Ciekawą propozycją są powierzchnie PVD – dostępne w kolorze czerwonego, optycznego złota oraz czarnego chromu – wyjaśnia Dominik Kasprzyk, ekspert TECE.
Istnieją także wykończenia, które wpływają na komfort użytkowania. Do nich możemy zaliczyć FENIX NTM® - wyjątkowy materiał, który nadaje przyciskom spłukującym delikatność, ciepło, przyjemność dotyku i matowe wykończenie. Nieregularna, lekko porowata struktura rozprasza promienie świetlne, a przyciski są wyjątkowo odporne na zarysowania i działanie czynników zewnętrznych, takich jak woda, wilgoć czy odciski palców. Innym przykładem jest szkło w wersji satynowej – subtelne, eleganckie, aksamitne.
Sposób na montaż
Warto zwrócić uwagę także na kwestie techniczne, bo i tu mamy różne możliwości. Od tego, w jaki sposób zostanie zamontowany przycisk, zależą także względy estetyczne. Przycisk możemy zamontować w sposób tradycyjny - natynkowo lub zlicowany. Ta druga opcja pozwala na „zrównanie” powierzchni przycisku ze ścianą czy płytką ceramiczną. Taki montaż wymaga jednak dodatkowych elementów, np. w postaci specjalnych ramek – mówi Dominik Kasprzyk.
Łatwość montażu gwarantują także przemyślane rozwiązania, np. system easy-fit. Został zaprojektowany tak, aby ograniczyć do minimum zakres czynności niezbędnych do instalacji przycisków spłukujących. Aby prawidłowo zamontować płytkę montażową, wystarczą trzy proste kroki. Co istotne – wszystko odbywa się bez konieczności regulacji i dokonywania pomiarów.
Kolor i forma
Czarny, biały, chromowany, matowy, a może o wyrazistej barwie? Szeroka paleta przycisków dostępnych na rynku daje nam nieograniczone możliwości wyboru oraz swobodę projektowania. Kolor możemy dobierać na zasadzie kontrastu z płytką ścienną lub w tym samym odcieniu, jeżeli zależy nam na minimalistycznym efekcie. Inną opcją jest dopasowanie koloru przycisku do armatury sanitarnej lub stylu aranżacji. Nowością na rynku jest model w wykończeniu rdzawa stal, który wpisze się w nowoczesne aranżacje i loftowe łazienki.
Warto zwrócić uwagę także na kształt klawiszy. Te mogą przybierać formę bardziej obłą i owalną lub prostokątną. Tu kierujmy się gustem, jak również wykończeniem łazienki – kształtami, jakie w niej dominują.
Technologia dla higieny
Przyciski różnią się także sposobem uruchamiania spłuczki. Na rynku dostępne są modele obsługiwane manualnie, jak również bezdotykowo. Ciekawą propozycją są przyciski wyposażone w technologię LED podświetlającą kontury klawiszy oraz czujnik ruchu. Takie rozwiązania, dzięki bezdotykowej obsłudze, pozwolą nam zachować wyjątkową higienę w strefie WC. W sytuacji, gdy z toalety korzysta wiele osób, warto sięgnąć także po przyciski antybakteryjne – dodaje na koniec ekspert marki TECE.
Jak się okazuje, detal ma znaczenie. Nadaje ton aranżacji, wyznacza standardy funkcjonalności, podnosi komfort korzystania z pomieszczenia. Nie bez znaczenia są także względy higieny i bezpieczeństwa.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.