Nowoczesna łazienka – tu liczy się higiena i bezpieczeństwo
W ostatnich latach można zaobserwować pewne zmiany w podejściu do aranżacji łazienek. Design zaczął być utożsamiany nie tylko z estetyką, ale także z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Kwestie higieny wysunęły się na pierwszy plan. Dlatego urządzając nowoczesne pomieszczenia sanitarne warto zwrócić uwagę na rozwiązania podnoszące jej standardy.
Łazienka to chyba najbardziej intymna przestrzeń w domu. W jej zaciszu relaksujemy się po ciężkim dniu, przywracając harmonię dla ciała i duszy. To także pomieszczenie, które – jak żadne inne – utożsamiane jest z szeroko pojętą higieną i czystością. Urządzając łazienkę warto te kwestie potraktować priorytetowo i zwrócić uwagę na rozwiązania, dzięki którym możemy dbać o bezpieczeństwo własne i wszystkich domowników – każdego dnia.
Nie dotykać
Na ogół zarazki rozprzestrzeniają się poprzez dotyk. Dlatego - jeżeli zależy nam na zachowaniu szczególnej higieny w łazience - warto zwrócić uwagę na rozwiązania, których obsługa nie wiąże się z bezpośrednim kontaktem. Na rynku istnieje wiele takich produktów. Warto choćby wymienić armaturę sanitarną, przyciski spłukujące czy dozowniki na mydło.
- Przyciski spłukujące uruchamiane bezdotykowo wyposażone są najczęściej w specjalne czujniki ruchu, np. na podczerwień, a także technologię LED. Wychwytują celowy ruch użytkownika i aktywują spłukiwanie. Wystarczy zbliżyć dłoń na odległość 1 cm, by uruchomić działanie spłuczki. Inną ciekawą propozycją jest terminal WC, czyli stelaż ze szklaną obudową. Oprócz wspomnianej już bezdotykowej aktywacji, możemy wyposażyć go dodatkowo w filtr zapachów. Dużą zaletą obu rozwiązań jest także opcja programowania indywidualnych ustawień, takich jak zasięg czujnika, jasność podświetlenia czy spłukiwanie higieniczne – wyjaśnia Andrzej Majewski, ekspert marki TECE.
Srebro na wagę złota
Skutecznym orężem w walce z bakteriami są aktywne jony srebra, które odpowiadają za hamowanie rozwoju drobnoustrojów. Ich wyjątkowe, antyseptyczne właściwości znane są już od starożytności. Likwidują one bowiem ponad 99% bakterii, grzybów, wirusów i pleśni. Walory te doceniają także producenci rozwiązań sanitarnych. – Przyciski z jonami srebra są ciekawą alternatywą dla bezdotykowej elektroniki. Dzięki nim użytkowanie toalety staje się bezpieczne nawet w sytuacji, gdy korzysta z niej wiele osób – w tym dzieci, które mają niższą odporność organizmu niż osoby dorosłe. Często aktywne jony wykorzystuje się już na etapie produkcji. Ich gęste rozmieszczenie w całej masie surowca skutecznie przyczynia się do ochrony przed bakteriami przez cały okres użytkowania – dodaje Andrzej Majewski.
Jony srebra uwzględniane są także przez producentów farb i płytek – na etapie ich szkliwienia. Bakteriobójcze właściwości pozwalają zablokować mechanizm ich rozmnażania się i unieszkodliwić niebezpieczne dla zdrowia grzyby i pleśń.
Higiena do potęgi
Nie ma bardziej naturalnego sprzymierzeńca czystości niż woda. Nie dziwi więc rosnąca popularność toalet myjących, które pozwalają dbać o higienę w sposób bezpieczny, przyjazny dla użytkownika i środowiska. Nie wymagają stosowania dodatkowych środków czystości, a dzięki nim możemy czuć się świeżo nie tylko po wieczornej kąpieli, ale także w ciągu dnia. Lekarze podkreślają również, że korzystanie z toalety myjącej może mieć także duże znaczenie w łagodzeniu podrażnień i dolegliwości. Strumień czystej wody jest skuteczniejszy i bardziej delikatny dla skóry od tradycyjnych środków. Argumentów przemawiających na korzyść toalet myjących jest wiele. Dlatego podczas urządzania łazienki warto uwzględnić takie rozwiązanie jako element wyposażenia.
Czysto i świeżo
Mówiąc o higienie, nie można pominąć kwestii związanych z utrzymaniem czystości. Im mniej zakamarków, niejednolitych, strukturalnych powierzchni, tym łatwiejsze sprzątanie i lepsze rezultaty. Wybierając płytki ceramiczne, zwróćmy uwagę na ich strukturę. Przy odwodnieniu prysznicowym – na sposób wykończenia rynny i łatwość czyszczenia. Materiał polecany do łazienki to także szkło, którego gładka powierzchnia sprawia, że spełnia wysokie wymogi higieniczne.
- W przypadku misek bezrantowych, ale nie tylko, warto zwrócić uwagę również na płytkę do aplikacji kostek czyszczących, którą montuje się w otworze rewizyjnym spłuczki. Przemyślana konstrukcja umożliwia łatwą aplikację kostek, które odpowiadają za higienę i świeży zapach w łazience oraz zapobiegają powstawaniu osadów wapiennych na ceramice. Aktywne substancje rozprowadzane są wraz z każdym uruchomieniem spłukiwania – dodaje na koniec ekspert TECE.
Znajomość zasad higieny to jedno. Drugie to rozwiązania, które mogą wspierać użytkowników w dążeniu do zachowania czystości. Wybierając odpowiednie elementy wyposażenia możemy dbać o bezpieczeństwo i higienę – bez względu na sytuację i liczbę użytkowników korzystających z toalety.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.