Nowy Rok z oszczędnościami? Wymień okna nawet za darmo!

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Szukając źródeł większych oszczędności, coraz częściej myślimy o modernizacji naszych domostw. Rozważamy ocieplenie ścian, nowy piec czy wymianę stolarki otworowej. A jeżeli takie prace renowacyjne i modernizacyjne można byłoby przeprowadzić taniej – lub nawet za darmo? Oszczędności byłyby tu podwójne!
W ostatnim czasie negatywnie postrzegamy kondycję naszych domowych budżetów, obciążonych wciąż rosnącymi podwyżkami cen i opłat. Według badania Current Consumer Mood instytutu GfK Polonia, tylko co dziesiąte gospodarstwo nie ogranicza swoich wydatków, a co trzeci Polak jest w trudnej sytuacji finansowej. Dodatkowo, co drugi obywatel naszego kraju uważa, ze jego sytuacja finansowa pogorszy się w ciągu kolejnych miesięcy – nie tylko pod względem oszczędności, ale i możliwości pozyskania kredytu.
- Z tego względu odkładamy wszelkie większe decyzje zakupowe na dalszy plan, skupiając się na bieżących wydatkach i zmniejszeniu kosztów eksploatacji budynków - mówi Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji.
Kryzys, a remonty
Z drugiej jednak strony, wciąż utrzymuje się duże zapotrzebowanie na przeprowadzanie prac remontowych i modernizacyjnych. Ekspert Koalicji Termomodernizacji wyjaśnia, ze ich liczba związana jest przede wszystkim z szukaniem oszczędności:
- Ponad 7,5 mln budynków wymaga termomodernizacji, w tym bardzo wiele musi mieć wymienione przede wszystkim stare okna, przez które „ucieka” energia i ciepło, prowadząc do zwiększenia już i tak wysokich rachunków.
Wciąż wiele osób nie posiada odpowiednich funduszy na to, by móc rozpocząć tego typu prace. Z tego względu rząd rozpoczął program umożliwiający sfinansowanie termomodernizacji naszych domów – Czyste Powietrze 3.0. Jak podpowiada ekspert Koalicji Termomodernizacji, jeżeli takie fundusze dostępne są na rynku, zdecydowanie powinniśmy po nie sięgnąć – zwłaszcza, że program Czyste Powietrze 3.0 oferuje w 2023 roku nawet 100-procentową dopłatę do inwestycji dla najmniej zarabiających.
Wymiana okien… za darmo?
Program Czyste Powietrze 3.0. dotychczas dotyczył przede wszystkim wymiany pieców węglowych - tzw. „kopciuchów” - na bardziej ekologiczne, niskoemisyjne źródła ciepła. Od 2023 roku priorytet uzyskała głęboka termomodernizacja, czyli przede wszystkim wymiana okien i drzwi oraz docieplenie ścian i stropów.
- Na przeprowadzanie prac modernizacyjnych w ramach tego programu, w budżecie państwa zarezerwowanych jest 100 miliardów złotych. Pieniądze te czekają, by je wykorzystać. Co istotne, program wciąż ewoluuje, stając się coraz bardziej przystępnym dla „zwykłego Kowalskiego”, a każdego tygodnia zgłaszanych jest około kilku tysięcy projektów do termomodernizacji – nie tylko dotyczących wymiany pieców, ale i wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.
Grupy najmniej zarabiających dotyczy rewolucyjna zmiana w programie – mogą oni skorzystać z całkowitej, 100-procentowej dopłaty do kompleksowej termomodernizacji swojego domu. Jak mówi ekspert z Koalicji Termomodernizacji: Nigdy jeszcze w historii Polski nie było takiego rozwiązania. Od 2023 roku właściciele nieruchomości będą mogli złożyć wniosek o kompleksową termomodernizację swojego budynku, także na wymianę stolarki, a jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o minimum 40% lub zmniejszy się zapotrzebowanie na energię użytkową do 80 kWh/(m2*rok), wówczas mogą otrzymać pełny zwrot kwot netto wydanych na tę inwestycję.
Nowy nabór wniosków do programu Czyste Powietrze 3.0 rozpoczął się już 3 stycznia. Co istotne, tegoroczne zmiany obejmują podwyższenie progów dochodowych, wprowadzenie wyższego dofinansowania, urealnienie kosztów materiałów i usług oraz uproszczenie procedur rozliczeń.
Warto pamiętać również, że dużą rolę w odpowiednim pokierowaniu inwestorów w procedurach programu pełnią dostawcy rozwiązań okiennych. To oni pomagają w wypełnianiu wniosków i sięganiu po dotacje – nawet, jeżeli dana osoba nie spełni warunków stuprocentowego dofinansowania, mogą oni pomóc w uzyskaniu tego w wysokości 40 lub 70% poniesionych kosztów wymiany stolarki.
https://dotacjenaokna.pl/

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.