Odkrywamy potencjał szkła w aranżacji łazienki
Do niedawna utożsamiane głównie z kruchością, od kilku dekad znajduje coraz szersze zastosowanie w aranżacji wnętrz. Szkło – ten niezwykle wdzięczny materiał cieszy się wyjątkowym uznaniem oraz rosnącą popularnością także wśród użytkowników łazienek. Szklane oprawy świetlne, dekoracyjne płytki czy elementy konstrukcji kabin – to tylko wybrane przykłady jego funkcjonalności. Warto odkryć jego potencjał w aranżacji łazienek.
Transparentne aranżacje
Rozwój technologii oraz nowe możliwości uszlachetniania sprawiły, że ten niegdyś delikatny materiał stał się dziś trwały, wytrzymały, a co za tym idzie – także bezpieczny. Atrakcyjność szkła nie przemija. Wciąż pozostajemy pod urokiem jego wyjątkowej elegancji, połysku, blasku, podobieństwa do szlachetnych kruszców oraz zdolności przepuszczania światła.
Szkło to materiał, który z powodzeniem wpisze się w każdy styl aranżacji łazienki – nowoczesny, industrialny, naturalny czy glamour. Jest minimalistyczne, ponadczasowe, funkcjonalne. Co istotne – jego właściwości użytkowe doceniają zarówno właściciele małych, jak i większych pomieszczeń sanitarnych. Po pierwsze – dzięki niemu możemy wydzielić strefy i optyczne powiększyć przestrzeń – nawet o niewielkim metrażu. W odbiorze wizualnym szkło charakteryzuje się lekkością, przepuszcza promienie, jest transparentne. To wszystko sprawia, że nie przytłacza wnętrza i nie odbiera niezbędnego światła.
- Szkło może występować w różnorodnej kolorystyce i wykończeniu – z połyskiem, matowe, barwione. Dzięki temu bez problemu dobierzemy wariant idealny do naszej aranżacji. Ciekawą propozycją są przyciski spłukujące do WC z satynową powierzchnią. W wymiarze estetycznym zachwycające subtelnością i nowoczesnością, w użytkowym - ciepłem, delikatnością i przyjemnością w dotyku – mówi Dominik Kasprzyk, ekspert marki TECE.
Czystość i higiena
Łazienka to chyba najbardziej intymna przestrzeń w domu. W jej zaciszu relaksujemy się po ciężkim dniu, przywracając harmonię dla ciała i duszy. To także pomieszczenie, które utożsamiane jest z szeroko pojętą higieną i czystością. Dlatego urządzając nowoczesne pomieszczenia sanitarne warto zwrócić uwagę na odpowiednie materiały. Dzięki gładkiej powierzchni szkło spełnia wysokie wymogi higieniczne i jest łatwe w utrzymaniu w czystości. Dla wzmocnienia tego efektu często pokrywane jest specjalną antybakteryjną powłoką, np. z jonami srebra, które powstrzymują rozwój drobnoustrojów.
Technologia pod szklaną osłoną
Szkło to odpowiedź na wiele trendów spotykanych w pomieszczeniach sanitarnych - indywidualizację, cyfryzację czy dążenie do bezdotykowego użytkowania. Doskonałym przykładem tego, jak technologia - przy zastosowaniu odpowiednich materiałów - może podnosić komfort użytkowania, są innowacyjne rozwiązania.
- Ciekawą propozycją dla fanów nowoczesności w aranżacji wnętrz jest m.in. terminal WC, który na pierwszy rzut oka przypomina przymocowaną do ściany dekoracyjną szklaną taflę. Pod nią ukryty jest stelaż i mechanizm spłukujący. Funkcje terminala uwidaczniają są dopiero w momencie zbliżenia się użytkownika. Bezdotykowe spłukiwanie umożliwiają także szklane przyciski z technologią LED i czujnikiem ruchu – mówi ekspert TECE.
Estetyka i wytrzymałość
Nowoczesne metody produkcji sprawiły, że szkło zyskało na wyjątkowej trwałości. Dzięki procesom hartowania materiał ten zwiększył swoją wytrzymałość mechaniczną, odporność termiczną i stał się bezpieczny w użytkowaniu. Nie dziwi więc, że coraz częściej stosowany jest także do wykończenia podłóg czy jako element odwodnień prysznicowych. - Odpływ z rusztem ze szkła harmonijnie integruje się z podłogą, a dzięki solidnej podstawie ze stali nierdzewnej jest przy tym niezwykle wytrzymały na obciążenia – co najmniej 300 kg. Dużą zaletą jest także łatwość w czyszczeniu oraz możliwość doboru i dopasowania barwy szkła do pozostałych elementów łazienki, np. szklanych przycisków spłukujących. Zachowanie spójności wzorniczej to jedna z ważniejszych zasad aranżacji pomieszczeń. Dlatego decydując się na szklane akcenty, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór poszczególnych elementów wyposażenia – dodaje Dominik Kasprzyk.
Szkło to wyjątkowo wdzięczny materiał. Przewodzi dźwięk, ciepło, światło. Sprawdza się jako platforma cyfrowej komunikacji - może być nośnikiem informacji, ekranem i klawiaturą w jednym. W dobie rozwoju technologii informatycznych można przewidzieć wzrost skali jego zastosowań. Pewność można mieć także co do tego, że szkło jest i będzie materiałem wykorzystywanym na coraz szerszą skalę w nowoczesnych projektach łazienek.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.