Odkrywamy potencjał szkła w aranżacji łazienki
Do niedawna utożsamiane głównie z kruchością, od kilku dekad znajduje coraz szersze zastosowanie w aranżacji wnętrz. Szkło – ten niezwykle wdzięczny materiał cieszy się wyjątkowym uznaniem oraz rosnącą popularnością także wśród użytkowników łazienek. Szklane oprawy świetlne, dekoracyjne płytki czy elementy konstrukcji kabin – to tylko wybrane przykłady jego funkcjonalności. Warto odkryć jego potencjał w aranżacji łazienek.
Transparentne aranżacje
Rozwój technologii oraz nowe możliwości uszlachetniania sprawiły, że ten niegdyś delikatny materiał stał się dziś trwały, wytrzymały, a co za tym idzie – także bezpieczny. Atrakcyjność szkła nie przemija. Wciąż pozostajemy pod urokiem jego wyjątkowej elegancji, połysku, blasku, podobieństwa do szlachetnych kruszców oraz zdolności przepuszczania światła.
Szkło to materiał, który z powodzeniem wpisze się w każdy styl aranżacji łazienki – nowoczesny, industrialny, naturalny czy glamour. Jest minimalistyczne, ponadczasowe, funkcjonalne. Co istotne – jego właściwości użytkowe doceniają zarówno właściciele małych, jak i większych pomieszczeń sanitarnych. Po pierwsze – dzięki niemu możemy wydzielić strefy i optyczne powiększyć przestrzeń – nawet o niewielkim metrażu. W odbiorze wizualnym szkło charakteryzuje się lekkością, przepuszcza promienie, jest transparentne. To wszystko sprawia, że nie przytłacza wnętrza i nie odbiera niezbędnego światła.
- Szkło może występować w różnorodnej kolorystyce i wykończeniu – z połyskiem, matowe, barwione. Dzięki temu bez problemu dobierzemy wariant idealny do naszej aranżacji. Ciekawą propozycją są przyciski spłukujące do WC z satynową powierzchnią. W wymiarze estetycznym zachwycające subtelnością i nowoczesnością, w użytkowym - ciepłem, delikatnością i przyjemnością w dotyku – mówi Dominik Kasprzyk, ekspert marki TECE.
Czystość i higiena
Łazienka to chyba najbardziej intymna przestrzeń w domu. W jej zaciszu relaksujemy się po ciężkim dniu, przywracając harmonię dla ciała i duszy. To także pomieszczenie, które utożsamiane jest z szeroko pojętą higieną i czystością. Dlatego urządzając nowoczesne pomieszczenia sanitarne warto zwrócić uwagę na odpowiednie materiały. Dzięki gładkiej powierzchni szkło spełnia wysokie wymogi higieniczne i jest łatwe w utrzymaniu w czystości. Dla wzmocnienia tego efektu często pokrywane jest specjalną antybakteryjną powłoką, np. z jonami srebra, które powstrzymują rozwój drobnoustrojów.
Technologia pod szklaną osłoną
Szkło to odpowiedź na wiele trendów spotykanych w pomieszczeniach sanitarnych - indywidualizację, cyfryzację czy dążenie do bezdotykowego użytkowania. Doskonałym przykładem tego, jak technologia - przy zastosowaniu odpowiednich materiałów - może podnosić komfort użytkowania, są innowacyjne rozwiązania.
- Ciekawą propozycją dla fanów nowoczesności w aranżacji wnętrz jest m.in. terminal WC, który na pierwszy rzut oka przypomina przymocowaną do ściany dekoracyjną szklaną taflę. Pod nią ukryty jest stelaż i mechanizm spłukujący. Funkcje terminala uwidaczniają są dopiero w momencie zbliżenia się użytkownika. Bezdotykowe spłukiwanie umożliwiają także szklane przyciski z technologią LED i czujnikiem ruchu – mówi ekspert TECE.
Estetyka i wytrzymałość
Nowoczesne metody produkcji sprawiły, że szkło zyskało na wyjątkowej trwałości. Dzięki procesom hartowania materiał ten zwiększył swoją wytrzymałość mechaniczną, odporność termiczną i stał się bezpieczny w użytkowaniu. Nie dziwi więc, że coraz częściej stosowany jest także do wykończenia podłóg czy jako element odwodnień prysznicowych. - Odpływ z rusztem ze szkła harmonijnie integruje się z podłogą, a dzięki solidnej podstawie ze stali nierdzewnej jest przy tym niezwykle wytrzymały na obciążenia – co najmniej 300 kg. Dużą zaletą jest także łatwość w czyszczeniu oraz możliwość doboru i dopasowania barwy szkła do pozostałych elementów łazienki, np. szklanych przycisków spłukujących. Zachowanie spójności wzorniczej to jedna z ważniejszych zasad aranżacji pomieszczeń. Dlatego decydując się na szklane akcenty, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór poszczególnych elementów wyposażenia – dodaje Dominik Kasprzyk.
Szkło to wyjątkowo wdzięczny materiał. Przewodzi dźwięk, ciepło, światło. Sprawdza się jako platforma cyfrowej komunikacji - może być nośnikiem informacji, ekranem i klawiaturą w jednym. W dobie rozwoju technologii informatycznych można przewidzieć wzrost skali jego zastosowań. Pewność można mieć także co do tego, że szkło jest i będzie materiałem wykorzystywanym na coraz szerszą skalę w nowoczesnych projektach łazienek.

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.