Pasja, rywalizacja i elegancja - Grupa Tubądzin i zawody jeździeckie Lewada Art
Perfekcyjna technika, widowiskowe pokazy i niezapomniana atmosfera - urokliwy Zamek w Mosznej gościł uczestników Lewada Art Cup, nazywanego polskim “Royal Ascot”. Sponsorem wydarzenia była Grupa Tubądzin.
Konie od wieków urzekają swoim pięknem i wdziękiem, tworząc niezwykłą więź z ludźmi. Początkowo używane były głównie do pracy i transportu, później stały się symbolem rywalizacji w sportach jeździeckich, które były ulubioną rozrywką starożytnych Greków i Rzymian. Współczesne jeździectwo wykształciło się w XIX wieku. Pasja do koni była też źródłem inspiracji dla twórców mody i designu. Thierry Hermes był kaletnikiem i zaczynał swoją karierę od produkcji akcesoriów jeździeckich. Dzięki zdobytemu doświadczeniu rozszerzył ofertę o wysokiej jakości rękodzieło. Marka ewoluowała, w ofercie pojawiły się skórzane torebki, szaliki, odzież, akcesoria i perfumy. Dziś Hermes kontynuuje swoje dziedzictwo, w logo marki znajdziemy konie spięte w karetę. Firma organizuje zawody Saut Hermes. Podobnie działa Longines od 1878 roku wspierając konkursy jeździeckie, takie jak prestiżowe zawody Royal Ascot, gdzie co roku obecna jest brytyjska rodzina królewska. Królowa Elżbieta znana była ze swojej miłości do koni. Polak Andrzej Sałacki zachwycił ją pokazem ujeżdżania konia bez użycia ogłowia.
Andrzej Sałacki to utalentowany jeździec, który zdobył liczne medale zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Jego imponujące osiągnięcia obejmują tytuł pierwszego polskiego finalisty Pucharu Świata. Dziś pełni funkcję prezesa klubu jeździeckiego Lewada.
Andrzej Sałacki jest inicjatorem polskiego odpowiednika prestiżowych zawodów Royal Ascot - Lewada Art Cup, na których Grupa Tubądzin pojawia się co roku. W tegorocznej edycji rywalizacja tradycyjnie miała miejsce w ostatni weekend sierpnia, w nowej lokalizacji. Po raz pierwszy Lewada Art Cup gościł na malowniczym Zamku w Mosznej, który był tłem dla tego wyjątkowego wydarzenia. Na zamku pojawiły się ikony polskiego kina, jak choćby Daniel Olbrychski czy Paweł Deląg. Katarzyna Dowbor świętowała tam 40-lecie pracy telewizyjnej, a Andrzej Grabowski zaskoczył wszystkich prezentując swoje doskonałe umiejętności kulinarne.
Poza wspomnianą już Katarzyną Dowbor do Mosznej przyjechali m.in. Karol Strasburger, Emilia Krakowska, Dariusz Kordek, Marek Siudym, Tomasz Oświeciński, Kevin Aiston, Maciej Florek, Robert Janowski, Jarosław Kret, Alex Martinez, Anna Powierza, Artur Pontek, Beata Sadkowska-Pontek, Henryk Sawka, Mark Shepherd, Roch Siemianowski, Robert Osam-Gyaabin.
Znani artyści brali udział w zawodach jako goście lub uczestnicy w jednej z czterech konkurencji jeździeckich: skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, powożeniu lub west ridingu.
Grupa Tubądzin była obecna na wydarzeniu, prezentując się w specjalnie przygotowanym namiocie. Goście, delektując się kawą, mieli okazję poznać bliżej bogatą ofertę marki oraz osobiście przyjrzeć się najnowszym kolekcjom. Wielkoformatowe płytki Onice Bianco MAT stworzyły efektowną ściankę w strefie VIP. To właśnie na jej tle gwiazdy mogły uwiecznić swój udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Co więcej, goście zawodów otrzymali też pamiątkowe płytki, ozdobione specjalną, okolicznościową grafiką przygotowaną przez Henryka Sawkę. Grupa Tubądzin przyznała także nagrodę fair play, którą uhonorowała Beata Sadkowska-Pontek za wyjątkowe wsparcie, jakie okazywała rywalom.
Wyjątkowe zawody jeździeckie stanowią połączenie pasji, piękna i sportowych emocji. Lewada Art Cup na Zamku w Mosznej jest przykładem, jak sport może zostać połączony ze światem sztuki i estetyki.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.