Połowa Polaków marzy o remoncie, ale większość odkłada duże wydatki
Aż 77% Polaków widzi pole do poprawy w zakresie funkcjonalności swojego domu czy mieszkania – czytamy w nowym raporcie VOX. Zmian potrzebują zwłaszcza nasze łazienki, kuchnie i salony. Marzenia przekuwamy jednak w rzeczywistość rzadko lub bardzo rzadko, na co wpływają głównie finanse.
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, w związku z inflacją aż 68% Polaków rezygnuje z dużych wydatków lub odsuwa je w czasie. Wzrost kosztów życia, który mocno odczuwają niemal wszyscy (86%), sprawił, że odpuszczamy także remonty i prace wykończeniowe w swoim domu. Potrzebę ich przeprowadzenia dostrzega połowa z nas, jednak zaledwie jedna czwarta planuje zająć się tym w bliskiej przyszłości.
Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu stworzonego przez markę VOX we współpracy z agencją Elephate?
Na swoim, ale nie zawsze po swojemu
W zdecydowanej większości (86%) żyjemy w domach i mieszkaniach, które posiadamy na własność. Mimo to za bardzo wygodne uznaje swoje cztery kąty tylko co piąta osoba, a 29% z nas chciałoby się przeprowadzić. Może mieć to związek z faktem, że jedna trzecia Polaków ma do dyspozycji mniejszy metraż, niż by chciała – dotyczy to głównie mieszkańców dużych miast.
To najbardziej nam przeszkadza
O metamorfozie wnętrza myślimy często dlatego, że nasze okoliczności życiowe, a tym samym potrzeby się zmieniły. Wielu z nas chce także zastąpić przypadkowe wyposażenie docelowym – dotyczy to zwłaszcza sypialni, których urządzanie zwykle zostawiamy na koniec. Marzy nam się też dopasowanie aranżacji wszystkich pomieszczeń do reszty domu, jak również swoich aktualnych upodobań.
Jak pokazuje raport, w naszych miejscach zamieszkania najmocniej przeszkadza nam nieustawność pomieszczeń i zbyt mała przestrzeń robocza w kuchni. Narzekamy także na błędy w konstrukcji budynku oraz nieatrakcyjne meble i dekoracje. Irytują nas też nietrwałe materiały wykończeniowe i fakt, że posiadamy wannę zamiast prysznica – lub odwrotnie.
Fachowiec na wagę złota
Nawet jeśli mamy odłożone środki na remont, nie zawsze jesteśmy w stanie zrealizować swój pomysł wtedy, kiedy tego chcemy. Jak dowodzą przywołane dane, aż 44% Polaków ma problem ze znalezieniem odpowiedniego majstra, a tylko 11% osób udaje się zatrudnić wykonawców od ręki. Najczęściej odczuwamy niedobór specjalistów od układania płytek i podłóg oraz podłączania instalacji sanitarnych.
Dobry plan połową sukcesu
Gdy sytuacja ekonomiczna nie sprzyja zbędnym wydatkom, warto szukać sprytnych rozwiązań. Takich jak program do projektowania wnętrz, który pozwala przetestować różne rozwiązania i upewnić się, że wybierzemy odpowiednie wyposażenie. Aplikacje tego typu znajdują się już w ofertach większości czołowych marek z branży wnętrzarskiej, ale nie wszystkie są równie kompleksowe i łatwe w obsłudze.
VOXBOX to chyba jedyne darmowe i ogólnodostępne narzędzie do tworzenia różnych przestrzeni w domu. Zaplanujemy w nim zarówno pokój dziecka, salon, jak i kuchnię. Mamy wtedy czas na przemyślenie, czy wszystkie nasze pomysły są dobre i realne. Program na bieżąco szacuje koszty wyposażenia, dzięki czemu dopasowujemy nasze marzenia do przewidzianego budżetu – tłumaczy Małgorzata Zborowska, ekspertka Homebook.
Z pełną treścią raportu o zmianach, których potrzebują domy Polaków można zapoznać się na stronie VOX.pl.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.