Pomieszczenia nieco zapomniane: garaż, spiżarnia, garderoba. Jak je urządzić?
Projektując dom, oprócz tego, że chcemy by był piękny i funkcjonalny, staramy się przede wszystkim skutecznie zabezpieczyć go na wypadek kradzieży i różnego rodzaju anomalii pogodowych. Jednak czasem nawet zbyt duża ilość światła słonecznego może zmniejszyć wartość przedmiotów, które przechowujemy w naszych garażach i innych pomieszczeniach gospodarczych. Jak zatem właściwie zabezpieczyć okna w tych miejscach?
Pomieszczenia gospodarcze z roku na rok zyskują na znaczeniu
Choć podczas budowy domu wykończenie pomieszczeń gospodarczych traktujemy często mniej priorytetowo, z biegiem czasu okazują się one najbardziej funkcjonalne. Garaże, spiżarnie, garderoby - to miejsca, gdzie najczęściej przechowujemy najcenniejsze dla nas przedmioty, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o ich zabezpieczenie przez złodziejami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jak to zrobić?
Garaż to miejsce, w którym nie tylko trzymamy nasze samochody, rowery, kosiarki, narzędzia, sprzęt sportowy, rodzinne pamiątki i przedmioty, po które sięgamy sezonowo lub okazjonalnie. To także często nasz weekendowy warsztat pracy, dlatego już na etapie projektowania domu coraz częściej decydujemy się na montaż choćby niewielkiego okna. Spędzając długie godziny w garażu, chcemy nie tylko korzystać z naturalnego światła, ale także chcemy mieć na oku to, co dzieje się wokół domu.
Podczas gdy garaż jest często jednym z najważniejszych pomieszczeń dla „Panów Domu”, ich żony zwykle nie wyobrażają sobie życia bez uporządkowanej garderoby oraz pojemnej spiżarni. Coraz częściej stanowią one wręcz odrębne pokoje o naprawdę znaczących metrażach. Także tutaj zależy nam na dostępie do naturalnego światła słonecznego oraz utrzymaniu odpowiedniej wentylacji.
Okazja czyni złodzieja
Okna w domowych pomieszczeniach gospodarczych często nie stanowią przedmiotu naszej specjalnej uwagi. Jesteśmy przekonani, że skoro są one dodatkowo wzmocnione lub stosunkowo niewielkie, nic więcej nie trzeba z nimi robić. Tymczasem, wbrew pozorom, to właśnie one w pierwszej kolejności potrzebują dodatkowej ochrony. Wybierając osłony okienne dla pomieszczeń gospodarczych warto sięgnąć po estetyczne i funkcjonalne rolety zewnętrzne, które skutecznie chronią zarówno przed ingerencją osób trzecich, ale także stanowią skuteczną ochronę przed deszczem, promieniami słońca i przegrzaniem.
- Rolety zewnętrzne stosowane są nie tylko z myślą o zabezpieczeniu pomieszczeń gospodarczych przed włamaniem. Wykazują one doskonałe właściwości termoizolacyjne, skutecznie chroniąc zawartość naszych garaży, piwnic i spiżarni przed nagłą zmianą temperatur - podkreśla Agnieszka Gołębiewska, przedstawicielka marki ANWIS. - Pozwalają zarówno oszczędzać energię w okresie grzewczym, jak i naturalnie obniżać temperaturę wnętrza podczas upałów.
Pomieszczenia gospodarcze stanowią główny cel zainteresowania potencjalnych złodziei. To właśnie tam trzymamy najcenniejsze przedmioty, które łatwo jest wynieść i spieniężyć. Garaż, piwnica lub spiżarnia to także miejsca, z których złodziej może w łatwy sposób przedostać się do reszty domu.
- Zautomatyzowane rolety zewnętrzne sterowane są zarówno za pomocą nadajników naściennych, pilotów, a także aplikacji pozwalających na kontrolę z dowolnego miejsca na świecie - zaznacza Agnieszka Gołębiewska z ANWIS. - Mogą zostać zaprogramowane tak, by odsłaniać się i zasłaniać w ramach dokładnie opisanych scenariuszy np. o określonej godzinie lub w momencie pojawienia się nagłych zmian atmosferycznych. Zarówno osłony zewnętrzne, jak i żaluzje wewnętrzne mogą także współpracować z innymi systemami w domu, takimi jak oświetlenie, tworząc cały system wykonywanych po sobie czynności.
Funkcjonalnie i stylowo
Przy wyborze osłon okiennych w pomieszczeniach gospodarczych, warto wziąć pod uwagę specyfikę danego miejsca. Swobodny dostęp do naturalnego światła, właściwa wentylacja, utrzymanie pomieszczenia w odpowiedniej temperaturze, współpraca z pozostałymi urządzeniami w ramach „inteligentnego domu”, czy dodatkowo ochrona przed włamaniem – to tylko niektóre funkcjonalności, które pomogą nam dobrać idealne rozwiązanie.
Ponieważ wybór osłon okiennych jest ogromny, o ich rodzaju dobrze jest zdecydować już na etapie projektowania domu. Do dyspozycji mamy zarówno rolety zewnętrzne podtynkowe, elewacyjne i naokienne. Każde z nich mają swoje zalety i wymagają odrębnych warunków związanych z montażem i utrzymaniem w czystości. Wszystkie dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i są wykonane z różnego rodzaju materiałów, które będą idealnie współgrać zarówno z elewacją domu, jak i stylem panującym w środku.
Jeżeli montaż osłon zewnętrznych jest niemożliwy, nie mniej efektywne mogą okazać się solidne, termoizolacyjne rolety plisowane wewnętrzne o strukturze plastra miodu. Skutecznie chronią przed stratami ciepła i utrzymaniem komfortowej temperatury o każdej porze roku. Wybór spośród bogatego wachlarza tkanin sprawia, że żaluzje termoizolacyjne będą stanowić idealne, wizualne dopełnienie każdej aranżacji. Także ten rodzaj osłon możemy wyposażyć w dodatkowe czujniki pogodowe, które pozwolą, by automatycznie ustawiały się we właściwej pozycji w zależności od pogody.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.