Komunikaty PR

Powtarzalny i indywidualny – o projekcie Domu Optymalnego w Radostowicach

2020-10-20  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska@grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Do pobrania inf_pras ( 0.15 MB )

Dom Optymalny to pierwszy projekt powtarzalny stworzony przez Roberta Koniecznego. Architekt znany z innowacyjnego i „poszukującego” podejścia do architektury nie zaproponował jednak obiektu podobnego do tych, jakich na pęczki znaleźć można w katalogach. W jego propozycji udało się połączyć niewielki budżet z rozwiązaniami energooszczędnymi i zrównoważonymi.

Projekt dla ludzi

Nazwisko właściciela katowickiej pracowni jest znane wielbicielom architektury nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Projektant uzyskał rozgłos potwierdzony licznymi nagrodami przede wszystkim dzięki domom jednorodzinnym, w których nie bał się kwestionować tradycyjnych rozwiązań i odważnie wprowadzał technologię (np. Dom Aatrialny, Dom Autorodzinny, Dom Bezpieczny czy Dom Kwadrantowy). Swoją pozycję ugruntował przemyślanymi i wizjonerskimi projektami wielorodzinnymi (katowickie Unikato, gdzie dziś mieści się siedziba pracowni) i użyteczności publicznej (Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie). Dom Optymalny również nie jest kolejnym projektem powtarzalnym. Według słów samego architekta praca nad projektem została poprzedzona wieloma rozmowami z inwestorami, którzy budują lub planują budowę domu jednorodzinnego. Mieli oni różne potrzeby i oczekiwania, ale kilka się zawsze powtarzało. Projektant z zespołem uwzględnił je, proponując dodatkowo oszczędną w formie bryłę, która jest w stanie wpasować się w każdy kontekst. Dom Optymalny to połączenie projektu powtarzalnego z projektem indywidualnym.

Konkretny i uniwersalny

Miejscem, w którym projekt Koniecznego został zrealizowany są Radostowice koło Pszczyny w województwie śląskim. Obecnie na finiszu jest budowa drugiego z sześciu planowanych domów. Jednak budynek został tak pomyślany, aby spełniać potrzeby nie tylko różnych inwestorów, ale też lokalne uwarunkowania. Przykładowo może być skracany albo wydłużany o standardowe odcinki 1,6 metra – zależnie od potrzebnej powierzchni użytkowej. Według założeń twórców będzie go można postawić na dowolnej działce w Polsce – w fabryce zostaną przygotowane prefabrykaty drewniane a potem zamontowane w docelowej lokalizacji. Jedyne, co będzie musiał wykonać inwestor to fundamenty.

Spełnione zadania

Dom Optymalny został zaprojektowany w taki sposób, aby po wybudowaniu spełniał 5 zadań energetycznych, a mianowicie zapewniał ciepło zimą, chłód latem, prawidłową wentylację, wystarczającą ilość światła dziennego i dobre światło sztuczne a wreszcie wykorzystywał na potrzeby budynku samodzielnie wytwarzany prąd. Powierzchnia użytkowa domu to 140 m2 plus 18 m2 powierzchni garażu w bryle budynku. Składa się on z parteru i użytkowego poddasza. Projektanci zastosowali też klasyczny podział, według którego parter to przestrzeń wspólna podzielona schodami na część kuchenno-jadalnianą i wypoczynkową. Poddasze to zaś strefa prywatna, gdzie znajdują się sypialnie, łazienka z pralnią i garderoba. Z każdego pokoju można wyjść na zadaszony balkon, dodatkowym źródłem światła w tych pomieszczeniach są okna połaciowe. Podobnie jak w swoich sztandarowych projektach (np. Domu Autorodzinnym) Robert Konieczny założył, że główne wejście do domu prowadzi przez garaż. „Współpraca” domu z samochodem jest jednak znacznie ściślejsza. Pojazd można ładować w garażu, a w razie braku prądu podłączyć i uzyskać rezerwowe źródło zasilania.

Przemyślane rozwiązania

Architekci założyli, że osiągnięcie 5 zadań energetycznych wymaga przemyślanych rozwiązań. Część z nich dotyczyła samego projektu, a część zastosowanej w domu technologii. Do tych pierwszych zaliczyć można wykorzystanie centralnego trzonu kominowego, co uwolniło parter od ścian działowych czy podpór i zapewniło użytkownikom elastyczną przestrzeń wewnętrzną, którą można dzielić według potrzeb. Inne rozwiązania projektowe to m.in. optymalizacja kształtu bryły, optymalny dobór i rozmieszczenie okien, technologii budowy i materiałów budowlanych. Jeżeli zaś chodzi o rozwiązania technologiczne to objęły one m.in. optymalny dobór efektywnego źródła ciepła i sposobu ogrzewania, zapewnienie efektywnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w okresie jesienno-zimowym, umożliwienie korzystania z wentylacji naturalnej przez okna nawet pod nieobecność mieszkańców.

Niezawodny system

W budowę osiedla w Radostowicach zaangażowani zostali topowi producenci materiałów budowlanych, których wysokojakościowe produkty są w stanie zapewnić realizację 5 zadań energetycznych. Jednym z zastosowanych rozwiązań jest system rynnowy Galeco STAL² posiadający kwadratowy przekrój. - Został zaprojektowany z myślą o nowoczesnych i estetycznych rozwiązaniach idealnie komponujących się z bryłą budynku. Stąd doskonale pasuje do tego innowacyjnego i ciekawego projektu – mówi Anna Góral, specjalista ds. marketingu w firmie Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. – Kwadratowy kształt optymalnie dopasowuje się do elewacji budynku, a dodatkowo zapewnia większą wydajność systemu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć