Przyjdź na DOMODESIGN do Domoteki!
Jeśli właśnie urządzasz swoje wnętrze, dopiero planujesz zmiany lub po prostu interesujesz się tątematyką, nie może Cię zabraknąć podczas kolejnej już edycji Domodesign w Domotece. Weekend 24-25 marca będzie poświęcony aranżacji wnętrz, dobremu designowi, aktualnym trendom oraz nowościom. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w spotkaniach, wykładach i warsztatach prowadzonych przez specjalistów z branży projektowania wnętrz, designu oraz fotografii.
Jakie atrakcje czekają na uczestników nadchodzącego Domodesign? Oto kilka wybra- nych propozycji z bogatego programu tego wydarzenia. Jeśli jesteście zwolennikami stylu loftowego i właśnie w taki sposób chcielibyście zaaranżować swoje wymarzone mieszkanie lub – jeszcze ambitniej! – zaadaptować na cele mieszkalne autentyczną poprzemysłową czy historyczną przestrzeń, wielu inspiracji dostarczy wam wykładprof. Jana Sikory. Ten ceniony polski architekt ma na swoim koncie wiele projektów tego typu na czele z wielokrotnie nagradzaną biblioteką w Rumii, stworzoną we wnętrzach dawnego dworca kolejowego. Zpewnością nie zabraknie przy tej okazji ciekawych inspiracji i dużej dawki wiedzy praktyka.
MOTODESIGN I PAŁACE NA WODZIE
Design nowoczesnych aut i luksusowych jachtów nieraz wręcz zapiera dech w piersiach. Futurystyczne formy, opływowe linie i wyrafinowane detale robią wrażenie nie tylko na fanach motoryzacji i sportów wodnych. Ale czy wiecie, że rozwiązania pojawiające się najpierw w autach i na pokładach jachtów stają się potem często inspiracją dla designerów tworzących wyposażenie wnętrz? Przetestowane w takich warunkach materiały, konstrukcje i rozwiązania są godne zaufania. O tym wszystkim będzie można posłuchać w sobotę na wykładach „Minimum przestrzeni, maksimum możliwości - jak wnętrza pojazdówpozwolą nam zapomnieć, że jesteśmy w drodze” oraz „Realizując marzenia luksusowego klienta – projektowanie wnętrz jachtów SUNREEF”.
SZCZĘŚLIWY SPLOT WYDARZEŃ
Współczesne kilimy to przykład niezwykłego połączenie rzemiosła, designu i sztuki. Są unikalnymi, ręcznie wytwarzanymi przedmiotami – zarówno dekoracyjnymi, jak i użytkowymi. Przywołują zarówno tradycje związane z kulturą materialną Polski, jak też z takimi zjawiskami z historii współczesnego designu, jakspółdzielnia ŁAD czy Bauhaus. Dlaczego warto je na powrót wprowadzić do naszych domów i innych wnętrz? O tym opowie Przemysław Cepak, twórca marki SPLOT, a wytwarzane pod jej szyldem kilimy będzie możnaobejrzeć na wystawie w Domotece.
W DOMU KUPCA
Rewitalizacja Dworu Uphagena - zabytkowej rezydencji zlokalizowanej na terenie tzw. Dolnego Miasta w Gdańsku – trwała aż 6 lat! Budynek dawnego dworu oraz szpitala postanowiono zamienić na hotel. Pieczołowicie ratowano architekturę i najdrobniejsze nawet elementy wyposażenia. Dziś ten obiekt oferuje gościom aż 232 pokoje i 20 aparta- mentów, restaurację, sale konferencyjne i mini-spa. O tym niezwykłym architektonicznym przedsięwzięciu i jego efektach opowiedzą architekci z pracowni Less is Core, która byłaodpowiedzialna za projekt rewitalizacji. Gwarantujemy, że zechcecie go odwiedzić!
WNĘTRZA BEZ POMYŁEK
Tradycyjnie już podczas Domodesign nie zabraknie projektowych porad i inspiracji. Tym razem pod lupą znajdą się głównie kuchnie i łazienki – pomieszczenia, w których funkcjo- nalne rozplanowanie i odpowiednie wyposażenie jest wyjątkowo istotne, a jednocześnie niełatwe. Jak dobrze je zaprojektować, w co wyposażyći jakich pomyłek uniknąć (a te bywają kosztowne!) dowiemy się odwiedzając Domotekę w piątek. Ponadto do dyspozy- cji uczestników Domodesign będą projektanci, którzy bezpłatnie skonsultują projektowe i zakupowe plany. Znajdzie się też coś dla kreatywnych osobowości. Samodzielnego projektowania wnętrzbędzie można spróbować na warsztatach korzystania z programu pCon.planner, a stylizacji stołu i fotografii - na warsztatach z fotografką i stylistką Zoyką Michalik. Tematem tych drugich będzie Wielkanoc, więc zdobytąwiedzę już niebawem będzie okazja wykorzystać w praktyce.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Domoteki w dniach 24-25 marca 2023 r. Domodesign jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich, którzy chcą poznać najnowsze wnętrzarskietrendy oraz znaleźć inspirację do urządze- nia swojego mieszkania lub domu. Przypominamy, że na warsztaty oraz konsultacje obowiązują zapisy.
Pełną agendę spotkania znajdziesz tutaj: https://domoteka.pl/domodesign/
Więcej informacji natemat wydarzenia na stronie www.domoteka.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.