Przytulny minimalizm. BoConcept radzi, jak urządzić salon w stylu japandi
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Styl japandi to jeden z wiodących trendów aranżacyjnych. Łączy on to co najlepsze w skandynawskiej prostocie i japońskim minimalizmie. Stąd wnętrza urządzone w tej konwencji tchną spokojem, harmonią i zapewniają wewnętrzną równowagę. BoConcept podpowiada, jak urządzić salon w tym modnym stylu.
Japandi to swoista stylistyczna hybryda, która czerpie to co najlepsze z dwóch z pozoru odległych estetyk – stylu skandynawskiego i japońskiego wabi sabi. Ten pierwszy, wyrosły z filozofii hygge, charakteryzuje się prostotą, wygodą, przytulnością i zamiłowaniem do naturalnych materiałów. Drugi, ściśle związany z kulturą Japonii, słynie z umiar w doborze dodatków dekoracyjnych, miłości do przyrody i spokoju oraz jasnych, otwartych i dobrze doświetlonych przestrzeni, gdzie zawsze mniej znaczy więcej. I choć pochodzą z dwóch odległych kontynentów, łączy je stylistyczny minimalizm oparty na prostocie brył, geometrycznych liniach oraz oszczędnych formach.
Stąd połączenie obu stylistyk, zwane właśnie stylem japandi, cieszy się coraz większą popularnością przede wszystkim wśród osób, dla których harmonia, ład i spokój we własnym M stanowią najwyższą wartość. Przypadnie też on do gustu tym, którzy we wnętrzach cenią przytulny minimalizm, naturalne inspiracje oraz wysoką jakość. Wzornictwo japońskie i duńskie opiera się bowiem na szacunku, powolnym życiu, komforcie i dobrym samopoczuciu. Jak zatem urządzić salon w stylu japandi?
Wizualny ład
By urządzić wnętrze w stylu japandi na początku warto zadbać o wizualny ład i harmonię. Czyste, uporządkowane przestrzenie staną się tu solidną bazą aranżacyjną. Ponieważ oba style wykorzystują organiczne, inspirowane naturą kolory i materiały, zarówno miłośnicy skandynawskiej prostoty, jak i japońskiej ekspresji odnajdą własną paletę barw ziemi. Prawdopodobnie ci pierwsi wybiorą białą lub neutralną kolorystykę z bogatymi akcentami. Ci drudzy zaś postawią na duże połacie bogatych kolorów na ścianach i innych elementach. W obu przypadkach należy jednak pracować z naturalnymi odcieniami, takimi jak błękity, zielenie, śliwki i brązy. Warto przy tym zaznaczyć, że także czerń jest ulubionym kolorem w pokojach w stylu japandi i z powodzeniem odnajdzie tu swoje miejsce. Bez względu na wybraną kolorystykę, ważne by pomieszczeni było dobrze doświetlone i wizualnie czyste, nieprzeładowane zbędnymi dekoracjami. Ściany i podłoga powinny być neutralne (beże, biele, taupe, brązy i zielenie), ciepłe i wypełnione teksturami, które uzupełniają styl pomieszczenia.
Sofa w roli głównej
Zgodnie z dewizą „mniej znaczy więcej” na takim tle warto wyeksponować tylko jeden mebel. W salonie powinna to być sofa. To wokół niej będzie koncentrować się cała aranżacja. Sofa jest bowiem głównym bohaterem każdej przestrzeni, a przy tym jednym z największych gabarytowo elementów w salonie. Japońskie wnętrza są znane z tego, że są czyste, minimalistyczne i opierają się na prostych, niskich meblach, które są funkcjonalne, a ich wygląd wprowadza ład i harmonię, działając uspokajająco. W stylu japandi najlepiej sprawdzą się więc modele o prostych liniach i niewyszukanych formach, takie jak meble wypoczynkowe z linii Modena, Carmo i Hampton z oferty BoConcept. Ich obicie powinno nawiązywać do charakterystycznego dla obu stylów zamiłowania do naturalnych kolorów i materiałów. Dlatego warto postawić na naturalne tkaniny tapicerskie, takie jak Lazio, Wellington lub Frisco. Aranżację strefy wypoczynku dopełnią komfortowe fotele dopasowane wizualnie do wyglądu sofy, bądź, wręcz przeciwnie – dobrane na zasadzie kontrastu. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.
Naturalna moc drewna
Zarówno w japońskim, jak i duńskim wzornictwie wysoce cenione jest naturalne ciepło drewna. Wprowadzić je do wnętrza można nie tylko wybierając podłogę wykonaną z tego materiału, ale też kluczowe meble – szafki, regały, stół i stoliki. Warto przy tym podkreślić naturalną urodę tego surowca, ograniczając obróbkę drewnianych powierzchni do minimum. W salonie w stylu japandi sprawdzi się szafka Lund BoConcpet, która jest wykonana z naturalnego dębu z czarnymi akcentami na drzwiach i nogach. Również regał Como i nowe dębowe wykończenie stolika kawowego Madrid z oferty marki są tu doskonałymi przykładami. Ich kształty i linie są czyste i minimalistyczne, ale też atrakcyjne i ponadczasowe.
Jakość, nie ilość
Urządzając wnętrze w stylu japandi zawsze wybierajmy meble i dodatki o oszczędnych liniach, unikając projektów z dużą ilością ozdób – im czyściej, tym lepiej. Ważna jest także ich jakość. Zainwestowanie w wysokiej jakości naturalne materiały, takie jak drewno, 100% wełna nowozelandzka lub piękne skóry, dostępne w ofercie duńskie producenta, będzie owocowało przez lata. Naturalne akcenty, tak pożądane w tej stylistyce, można wprowadzić także za pomocą wyrazistych dekoracji w drewnie, szkle, ceramice, kamieniach naturalnych oraz miękkich, bogatych tkaninach o neutralnych kolorach. Pomogą one zbudować przytulny i ciepły klimat w salonie o nowoczesnym, lecz nieklinicznym wyglądzie. A o to przecież chodzi we wnętrzach w stylu japandi.
Coroczna letnia wyprzedaż
Teraz meble z oferty BoConcept kupić można taniej. Od 16.06 do 31.07 potrwa coroczna letnia wyprzedaż i promocje na nowe meble. To 15% rabatu na wszystkie sofy, fotele, krzesła, stołki barowe, łóżka tapicerowane oraz stoły do jadalni. Dodatkowo od 16.06 BoConcpet wyprzedaje dużą część ekspozycji w salonach w Polsce: przy Woronicza i w Domotece w Warszawie oraz w Poznaniu.
Więcej na: www.boconcept.com/pl-pl/
Założona w 1952 w Danii firma BoConcept to renomowana marka lifestyle’owa w segmencie premium detalicznej sprzedaży mebli, posiadająca ponad 310 salonów w 67 krajach. Współpracują z nią nagradzani projektanci, którzy tworzą kolekcje mebli, akcesoriów i oświetlenia do wnętrz prywatnych i przestrzeni biznesowych. Pod hasłem „Live Ekstraordinær” BoConcept oferuje elastyczną Usługę Projektowania Wnętrz oraz wiodącą w skali całej branży meblarskiej personalizację mebli — bez żadnych kompromisów w kwestii designu i estetyki.
Więcej na: www.boconcept.com/pl-pl/
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.