Segregacja śmieci może być wygodniejsza
Generowane w domu odpady, aby mogły być przetworzone, należy podzielić na odrębne frakcje. Oddzielamy: plastik i metale, szkło, papier, mogące się szybko rozłożyć odpady bio, elektroodpady, leki, które przekazujemy do odpowiednych punktów, a także pozostałe odpady zmieszane. Część z nich np. szkło potrafimy ponownie wykorzystać, inne jak odpady komunalne, które trafiają na wysypisko lub do spalarni – nie. W praktyce oznacza to, że aby segregować w domu śmieci, należy na stałe zamontować kilka odrębnych pojemników. A te, jak wiadomo, zajmują miejsce. Jednakże nie tak wiele miejsca, jak mogłoby się wydawać.
Owszem, jeśli bazować będziemy na przypadkowych wiaderkach, nieergonomicznych pod względem kształtu i niedopasowanych do siebie, kącik do segregacji będzie niezbyt funkcjonalną częścią kuchni. Będzie nieestetyczny i trudny w utrzymaniu w czystości.
- Dlatego naprawdę warto postawić na rozwiązanie zaprojektowane z myślą o segregacji. Odpowiednie zestawy np. PRAKTIKO, JC czy Variant MULTI, maksymalnie wykorzystują przestrzeń, są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb – wybrać kosze o odpowiedniej dla nas pojemności poszczególnych frakcji i w końcu ustawić je tak, jak nam wygodnie. Można je w całości wysunąć z korpusu szafki, dokładnie tak jak szufladę, co gwarantuje łatwy dostęp do pojemników. Mało tego, wiele z dostępnych systemów REJS można zamontować w już posiadanych meblach! Bez remontu, zakupu nowych szafek czy przeorganizowania zabudowy! – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu REJS.
Jak dostosować szafkę do segregacji?
Tradycyjnie, najwygodniejszym miejscem na kosze na śmieci są okolice zlewu i zmywarki – na przykład szafka pod zlewem. To tu odpakowujemy i myjemy produkty żywnościowe. Tu je obieramy przed przygotowaniem posiłku. Tu też sprzątamy po nim i usuwamy resztki. Warto więc, by kosze były pod ręką. Nawet wówczas gdy podczas gotowania mamy brudne, albo zajęte ręce.
Problemem może się okazać syfon zlewozmywaka. Tradycyjny syfon można jednak łatwo zastąpić odpowiednim modelem. Tak zwany przyścienny zestaw odpływowy pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń szafki. Wystarczy wybrać odpowiednią średnicę odpływu i gotowe – mamy miejsce na kosze. Tylko który zestaw wybrać? Dostępne opcje zależą od specyfiki szafki.
Do tych wąskich – o szer. 30, 40 czy 45 cm idealnie nadają się zestawy do segregacji JC i Variant MULTI. Można je zamontować w szafkach z frontem otwieranym na zawiasach, lub przytwierdzonym do wysuwanej części stelaża. W obu przypadkach cały stelaż z wszystkimi pojemnikami mocuje się na specjalnych prowadnicach przytwierdzonych do korpusu.
Zestawy JC i MULTI dostępne są w kilku wariantach, zróżnicowanych pod względem liczby i pojemności pojemników. Te pierwsze – JC mogą mieć 2 lub 3 kosze w 2 wysokościach. Uzupełnieniem zestawu jest funkcjonalna pokrywa wykonana z tworzywa (modele do szafek o szerokości 30 i 40 cm) lub z metalu (modele 45 i 60 cm), która całkowicie osłania kosze z góry. Tym samym chroni przed nieprzyjemnym zapachem i służy za dodatkową półkę.
Z kolei zestawy MULTI, które również oferują 2 lub 3 wiadra z tworzywa o pojemności od 9 do 20 litrów, wyróżniają się wykonanym z drutu stelażem. To lekkie i funkcjonalne systemy, które bardzo łatwo zamontować i dostosować do mebla.
Zestawy do segregacji do szafek szerszych
Jeszcze więcej opcji mamy, gdy dysponujemy szafką szerszą. Tu zamontować możemy nie tylko wspomniane stelaże JC, ale również kompletne systemy szuflad, do których pojemniki na odpady wystarczy wstawić. Przykładem jest PRAKTIKO, czyli zestaw kilku koszy osadzonych na zbiorczej tacy. Dostępny w 3 rozmiarach – do szafek o szer. 60, 80 i 90 cm, wystarczy wstawić do szuflady z wysokim frontem. Do wyboru są zestawy z 2, 3 lub 4 wiaderkami o poj. od 7 do 20 litrów. Każdy kosz ma odrębną szczelną pokrywę. Ich uzupełnieniem są 2 lub 3 mniejsze pojemniki, w których trzymać możemy np. stare leki albo zużyte baterie.
W szafkach o szer. 45, 50, 60 i 80 cm zamontować można również szuflady SEGREGO. To kompletne rozwiązanie składające się z: systemów jezdnych mocowanych do ścianek bocznych korpusu, koszy (od 2 do 4, o różnej pojemności), pełniącej funkcję dodatkowej półki pokrywy, a także specjalnego stelaża do elektrycznego otwierania szuflady.
Inną opcją, najłatwiejszą do zastosowania, jest zakup pojedynczych koszy. Wykonane z grubego tworzywa pojemniki dostępne są w różnych rozmiarach i pojemnościach. Można je ustawić w szafce, lub powiesić na froncie za pomocą specjalnego uchwytu. Można również wstawić je do szuflady wraz ze specjalnym stelażem SORTE, który zabezpieczy pojemniki przed przesuwaniem się. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać je w ładzie. SORTE dostępny jest w 3 szerokościach: 60, 80 i 90 cm.

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.