Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana. Relacja z wydarzenia
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
28 września 2022, w Pawilonie SARP w Warszawie, odbyła się konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. Wydarzenie było okazją do odkrycia jak świat architektury i budownictwa może wpływać na kryzysy społeczne. Dzięki zaproszeniu firmy Geberit, do Polski przyleciał Shigeru Ban – japoński architekt, który swą działalnością zawodową znacząco wpływa na otaczającą go rzeczywistość. Razem z ekspertami ze swojej dziedziny opowiadał o przedsięwzięciach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Zwieńczeniem konferencji był bankiet Geberit Thinking Forward, podczas którego przedstawiono strategiczne zmiany, które przechodzi obecnie firma.
Aktualne wydarzenia na Ukrainie to temat, który znacząco wpływa na codzienność każdego z nas. Nie jest on obcy również architektom, bo swą działalnością niosą realną szansę na pomoc osobom dotkniętym kryzysem. To właśnie tworzenie konceptów wychodzących naprzeciw potrzebom społeczeństwa stało się myślą przewodnią projektów Shigeru Bana. Japoński architekt słynie z pracy na rzecz wsparcia humanitarnego i wykorzystywania w tym celu ekologicznych materiałów. Jego Paper Partition System wykorzystano w tym roku na terenie Ukrainy, Polski, Słowacji, Francji i Niemiec, w celu przygotowania schronień dla osób uciekających przed rosyjskimi atakami. Z inicjatywy marki Geberit architekt opowiedział w Warszawie o swoich nowatorskich rozwiązaniach.
Architekt z misją
Podczas wydarzenia „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”, organizowanego przez Geberit we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, odbył się szereg prelekcji oraz dyskusji ekspertów. Goście dzielili się swoimi doświadczeniami w dziedzinie architektury, budownictwa oraz działalności społecznej. Zgromadzonych powitała arch. Marta Sękulska-Wrońska – prezeska OW SARP, zaś w rolę prowadzącej konferencję wcieliła się Magda Maciąg - architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocniczka ds. programowych Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.
Serię inspirujących wystąpień rozpoczął wykładem „Balancing Architectural Works and Social Contributions” gość honorowy Shigeru Ban. Architekci, studenci i wszyscy zainteresowani tematyką, dowiedzieli się od zdobywcy Nagrody Pritzkera, zwanej „architektoniczną Nagrodą Nobla”, jak wyglądają kulisy jego zawodowych działań. Twórca opowiedział, jak powstał jego system papierowych przegród, który daje poczucie prywatności i bezpieczeństwa osobom przebywającym w tymczasowych schronach. Swoim poruszającym wystąpieniem zainspirował do zwrócenia uwagi na wyzwania, przed jakimi mogą stanąć w przyszłości młode pokolenia.
Realizacje Paper Partition System w Polsce
Po wystąpieniu japońskiego architekta, Peter Morgenstein przedstawił swe przemyślenia dotyczące tego, jak działania architektury mogą być empatyczne i wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi. O wykorzystaniu Paper Partition System w Ukranie, opowiedział Oleksiy Vostrykov. Co istotne, rury Shigeru Bana zastosowano również na terenie Polski. Dzięki współpracy wielu instytucji, na początku marca 2022 roku, projekt japońskiego twórcy pojawił się w miejscach przygotowanych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia mówili Artur Jőrgen, Jerzy Łątka i Hubert Trammer. To z inicjatywy ostatniego z wymienionych prelegentów doszło do spotkania z Shigeru Banem w Warszawie.
Wśród specjalistów z dziedziny architektury i działalności społecznej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, znaleźli się także Łukasz Piątek, Kosma Kołodziej, Anna Pashynska, Tania Pashynska, Anca Bolohan, Magda Garncarek i Dorota Sibińska.
Uroczyste zwieńczenie konferencji
Wyjątkowe wydarzenie „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” zostało zakończone wieczornym bankietem. Geberit zaprosił architektów, media i osoby bliskie marce na event „Geberit: Thinking Forward”. Uczestników gali uroczyście powitał Przemysław Powalacz – prezes marki. Następnie o zmianach strategicznych w firmie Geberit opowiedział Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.
- Trzydzieści lat serie ceramiki łazienkowej Nova, a następnie Nova Top i Nova Pro firmy Koło, były i są najbardziej popularnymi modelami, obecnymi w łazienkach użyteczności publicznej. Niemal każdy z mieszkańców naszego kraju zetknął się z naszymi miskami wiszącymi, kompaktami, umywalkami i pisuarami w urzędach, biurach, szkołach, uczelniach wyższych lub szpitalach i przychodniach. Nasza ceramika towarzyszyła przemianom na rynku budowlanym przed i po wejściu do Unii Europejskiej. Od kwietnia 2023 ta seria zmienia nazwę na Selnova, zmienia się także brand! Staje się ceramiką uznanego producenta stelaży podtynkowych, szwajcarskiej firmy Geberit. Połączenie rozpoznawalnej i budzącej zaufanie ceramiki z niezawodnymi stelażami podtynkowymi otwiera nowy rozdział w naszej firmie. Wierzymy, że będzie także ułatwieniem dla naszych klientów: architektów, projektantów instalacji i wnętrz oraz inwestorów. – podkreślił Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.
Wydarzeniu towarzyszyła nastrojowa muzyka na żywo. Doznania artystyczne odbiorców zostały dopełnione odsłonięciem instalacji Hanczar Studio autorstwa: Przemysława Słowika i dr Szymona Hanczara. Rzeźba cieszyła się dużym zainteresowaniem zaproszonych gości i była doskonałym tłem do dyskusji na temat zmian strategicznych w Geberit. Instalacja ROTA ET SPECULUM była inspirowana przejściem części produktów z marki KOŁO do portfolio Geberit.
Wydarzenie wsparła firma Dom Roślin.
Patronami medialnymi wydarzenia konferencji ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” byli: Architektura & Biznes, Architektura Murator, NOTES NA 6 TYGODNIE / BĘC ZMIANA, WhiteMad, BRYŁA, Urządzamy.pl, MAGAZIF, Czas na Wnętrze, Designteka.pl, ArchiSnob, Nowy Magazyn, Foorni, Nowa Warszawa.
Więcej informacji na www.geberit.pl
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.