Sposoby na ochronę tarasu i altany przed słońcem i wiatrem
Taras, pergola i altanka to wyjątkowa przestrzeń, w której można odpoczywać, przyjmować gości, a nawet pracować. Miejsca te często urządzane są przez właścicieli z najwyższą starannością, stanowiąc uzupełnienie całego domu lub mieszkania. Intensywnie służą nam przez cały sezon letni, jednak zdarzają się sytuację, w których przebywanie w nich zaczyna być nieco kłopotliwe i mało komfortowe. Mowa tu o momentach, w których dochodzi do nadmiernego nasłonecznienia lub uciążliwych porywów wiatru, które uniemożliwiają dłuższy pobyt, czy to na tarasie, czy w altance. Co robić, by skutecznie chronić swoją przestrzeń przed tymi niedogodnościami?
Parasol, żagiel czy zasłony?
Palące słońce może nas całkowicie zniechęcić do spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy wszystko wokół nagrzewa się wręcz do czerwoności. Przebywanie w takim miejscu przestaje być przyjemne i zamiast zachęcać do odpoczynku i relaksu, skutecznie nas przed tym powstrzymuje. Rozwiązaniem jest ochrona przed słońcem, która zapewni idealne zacienienie i uniemożliwi nagrzewanie się tarasu, altanki czy pergoli oraz mebli i wszelkich przedmiotów, które się w nich znajdują.
Jest wiele sposobów, które pomagają chronić się przed nadmiernym słońcem, jedne są bardziej skuteczne a inne mniej. Najpopularniejszy z nich to parasol przeciwsłoneczny, który niestety może chronić tylko w niektórych momentach, gdy słońce świeci pod odpowiednim kątem. Zupełnie też nie sprawdzi się w altance, czy pod pergolą. To samo dotyczy żagli, które chronią jedynie przez krótki moment i nie wszędzie można je zawiesić. Kolejny sposób to zasłony, jednak i one stanowią bardziej element dekoracyjny niż ochronny. Wszystkie te sposoby są też zupełnie niepraktyczne w przypadku wystąpienia porywów wiatru.
Szukając skutecznej ochrony przed promieniami słonecznymi, warto zainspirować się sprawdzonymi rozwiązaniami pochodzącymi z nowoczesnych domowych wnętrz, w których często ogromne przeszklone powierzchnie oraz tarasy chronione są przy pomocy zewnętrznych rolet tkaninowych. – Rolety screen dają wybrany poziom zaciemnienia i prywatności, a w przypadku pergol czy tarasów, chronią przed wiatrem, zapewniając ich użytkownikom spokojny odpoczynek – podpowiada Agnieszka Gołębiewska z firmy Anwis.
Zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne – wielowymiarowa ochrona
Rolety zewnętrze to nowoczesne rozwiązanie, które powstało z myślą o ochronie popularnych w ostatnich latach dużych okien oraz innych przestrzeni szklanych przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Nie każdy wie, że znajdują zastosowanie także jako osłony tarasów, pergoli i altanek, gdzie sprawdzają się równie dobrze. Zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne z pewnością wyróżnia ich doskonała jakość i to, że skutecznie osłonią każdą przestrzeń.
– Rolety screen są dodatkowo znakomitą barierą zabezpieczającą przed insektami i owadami, a także chronią przed zanieczyszczeniami, których na zewnątrz nie brakuje – zauważa przedstawicielka firmy Anwis. Osłona w postaci rolety zewnętrznej to zatem nowoczesny wygląd, wygoda, komfort i bezpieczeństwo dla całej rodziny.
Rolety zewnętrzne stosowane w celu ochrony tarasów, pergoli i altanek mogą być dodatkowo sterowane automatycznie. Jest to niezwykle funkcjonalne, gdyż pozwala na dowolne operowanie zarówno pojedynczą roletą, jak i całą ich grupą na raz.
Solidne zabezpieczenie przed wiatrem
Jak już wiemy sposoby walki z nadmiernym promieniowaniem słonecznym, takie jak parasol czy żagiel mogą być zupełnie nieskuteczne w przypadku pojawienia się porywistego wiatru.
Ochrona w postaci zewnętrznej rolety to z pewnością rozwiązanie solidne, głównie dzięki temu jak zastały zamocowane. Największą stabilnością wyróżniają się rolety wyposażone w mocowanie typu ZIP, gdzie prowadnice boczne są zintegrowane z tkaniną. Tak solidne zabezpieczenie z pewnością będzie trwałe i sprawdzi się w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.
Istotny jest także materiał, z jakiego osłony zostały wykonane. – Tkanina rolet screenowych wykonana jest z włókna szklanego powlekanego PVC, dzięki czemu jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Możemy wybierać spośród kilku stopni przepuszczalności światła oraz szerokiej gamy kolorystycznej, dlatego można je idealnie skomponować z wystrojem tarasu, pergoli czy altany i sprawić, że wszystko zgra się w idealną całość – zapewnia Agnieszka Gołębiewska z Anwis.
Duże znaczenie ma także możliwość utrzymania ich w czystości, dlatego możliwość czyszczenia jest niezwykle istotna – wybierając rolety, warto zwrócić na to uwagę.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.