Stare żelazko za bratki - świętujemy Dzień Ziemi w Porcie Łódź

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Już 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Port Łódź, razem z Polską Korporacją Recyclingu, sklepem Leroy Merlin oraz Filią Biblioteki Miejskiej przygotował akcję, w ramach której będzie można pozbyć się elektrośmieci. W zamian za zużyty sprzęt, otrzymamy piękne sadzonki, a najmłodsi – podczas kreatywnych warsztatów - pomalują i ozdobią doniczki na wiosenne kwiaty.
W Polsce wytwarzanych jest rocznie ponad 900 tysięcy ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czyli tzw. elektrośmieci. Tego typu odpady, z uwagi na zawartość substancji szkodliwych dla zdrowia oraz życia ludzi i zwierząt, nie mogą być wyrzucane do zwykłych śmietników. Dlatego często pozbycie się ich dla wielu z nas stanowi problem. Port Łódź, z myślą o Klientach oraz okolicznych mieszkańcach, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, zaprasza do wymiany elektrośmieci na rośliny. Kolorowe bratki i bujne bukszpany idealnie sprawdzą się na balkonach, działkach czy w ogrodach, a co najważniejsze, stary sprzęt nie będzie już zalegał nam w domu. Zamiast tego elektrośmieci trafią w odpowiednie miejsce, by w procesie recyclingu dostać nowe życie. A do czego można wykorzystać odzyskane ze sprzętów surowce? Części starej pralki mogą posłużyć jako tworzywo do wykonania wiader, pojemników, a nawet szczoteczek do zębów! Elementy lodówki, która odmówiła już pracy, mogą zyskać nowe życie jako styropian budowlany, rama do rowerów oraz sztuczna biżuteria. Z procesorów komputerowych pozyskiwane jest z kolei złoto, jako czysty surowiec.
Każdy, kto w sobotę, 22 kwietnia, między godziną 10:00 a 18:00 przyniesie na miejsce zbiórki swoje elektroodpady, otrzyma - w zależności od wielkości sprzętu - 1, 2 lub 3 rośliny. Do małych elektrośmieci zaliczają się m.in. suszarki do włosów czy żelazko. Średnie odpady to np. mikrofalówka i telewizor, a duże to lodówka, pralka czy zmywarka. Odbiór zużytego sprzętu odbywać się będzie na parkingu Portu Łódź od strony sklepu Leroy Merlin. Rośliny z kolei odbierać będzie można na specjalnym stoisku zorganizowanym wewnątrz Centrum, przed wejściem do Leroy Merlin.
Tu też czekać będzie niespodzianka dla najmłodszych gości Centrum - warsztaty z malowania doniczek - organizowane przez filię Biblioteki Miejskiej w Porcie Łódź. Tym sposobem otrzymane rośliny od razu zyskają kolorowe i oryginalne osłonki.
Szczegóły i regulamin akcji dostępne są na stronie internetowej Portu Łódź: https://www.portlodz.pl/wymien-elektrosmieci
Przypominamy, że w Porcie Łódź przez cały rok działa Stacja Segregacja, w której oddawać można nie tylko ubrania i butelki, ale także małe elektrośmieci. Dodatkowo, za każdą butelkę czy puszkę wrzuconą do sortomartu (ruchomymi schodami przy sklepie IKEA należy zjechać na parking podziemny) Port Łódź przekazuje 10 groszy na potrzeby Butiku Pełnego Dobra. Więcej informacji o Stacji Segregacja znajduje się TUTAJ

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.