Stare żelazko za bratki - świętujemy Dzień Ziemi w Porcie Łódź

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Już 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Port Łódź, razem z Polską Korporacją Recyclingu, sklepem Leroy Merlin oraz Filią Biblioteki Miejskiej przygotował akcję, w ramach której będzie można pozbyć się elektrośmieci. W zamian za zużyty sprzęt, otrzymamy piękne sadzonki, a najmłodsi – podczas kreatywnych warsztatów - pomalują i ozdobią doniczki na wiosenne kwiaty.
W Polsce wytwarzanych jest rocznie ponad 900 tysięcy ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czyli tzw. elektrośmieci. Tego typu odpady, z uwagi na zawartość substancji szkodliwych dla zdrowia oraz życia ludzi i zwierząt, nie mogą być wyrzucane do zwykłych śmietników. Dlatego często pozbycie się ich dla wielu z nas stanowi problem. Port Łódź, z myślą o Klientach oraz okolicznych mieszkańcach, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, zaprasza do wymiany elektrośmieci na rośliny. Kolorowe bratki i bujne bukszpany idealnie sprawdzą się na balkonach, działkach czy w ogrodach, a co najważniejsze, stary sprzęt nie będzie już zalegał nam w domu. Zamiast tego elektrośmieci trafią w odpowiednie miejsce, by w procesie recyclingu dostać nowe życie. A do czego można wykorzystać odzyskane ze sprzętów surowce? Części starej pralki mogą posłużyć jako tworzywo do wykonania wiader, pojemników, a nawet szczoteczek do zębów! Elementy lodówki, która odmówiła już pracy, mogą zyskać nowe życie jako styropian budowlany, rama do rowerów oraz sztuczna biżuteria. Z procesorów komputerowych pozyskiwane jest z kolei złoto, jako czysty surowiec.
Każdy, kto w sobotę, 22 kwietnia, między godziną 10:00 a 18:00 przyniesie na miejsce zbiórki swoje elektroodpady, otrzyma - w zależności od wielkości sprzętu - 1, 2 lub 3 rośliny. Do małych elektrośmieci zaliczają się m.in. suszarki do włosów czy żelazko. Średnie odpady to np. mikrofalówka i telewizor, a duże to lodówka, pralka czy zmywarka. Odbiór zużytego sprzętu odbywać się będzie na parkingu Portu Łódź od strony sklepu Leroy Merlin. Rośliny z kolei odbierać będzie można na specjalnym stoisku zorganizowanym wewnątrz Centrum, przed wejściem do Leroy Merlin.
Tu też czekać będzie niespodzianka dla najmłodszych gości Centrum - warsztaty z malowania doniczek - organizowane przez filię Biblioteki Miejskiej w Porcie Łódź. Tym sposobem otrzymane rośliny od razu zyskają kolorowe i oryginalne osłonki.
Szczegóły i regulamin akcji dostępne są na stronie internetowej Portu Łódź: https://www.portlodz.pl/wymien-elektrosmieci
Przypominamy, że w Porcie Łódź przez cały rok działa Stacja Segregacja, w której oddawać można nie tylko ubrania i butelki, ale także małe elektrośmieci. Dodatkowo, za każdą butelkę czy puszkę wrzuconą do sortomartu (ruchomymi schodami przy sklepie IKEA należy zjechać na parking podziemny) Port Łódź przekazuje 10 groszy na potrzeby Butiku Pełnego Dobra. Więcej informacji o Stacji Segregacja znajduje się TUTAJ

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.