Szary pokój dziecka – hit czy kit?
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Kojarzony z minimalistyczną elegancją i spokojem szary zwykle dekoruje wnętrza salonów, gabinetów czy sypialni użytkowanych w większości przez dorosłych. Nie będzie więc zwykle pierwszym wyborem do pokoju dziecka, gdzie na co dzień ma gościć radość i beztroska. Wbrew pozorom jednak przestrzeń dla malucha nie musi opływać w krzykliwe i żywe kolory, by wydawała się wesoła i przytulna. Podpowiadamy, z czym łączyć szarość w takich pomieszczeniach, by wykreować bajeczną aranżację, która nie będzie kitem, ale wnętrzarskim hitem.
W świecie, w którym dzieci z każdej strony bombardowane są nadmiarem bodźców, cenna jest równowaga i wyciszenie. Odcień Szary Najjaśniejszy farby Dekoral Effect 3in1 na ścianach w połączeniu z biało-szarymi dekoracjami wypełni pokój malucha tak potrzebnym do jego rozwoju spokojem, z subtelnością wydobywając łagodny urok aranżacji. Kolorystyczna powściągliwość pozostawi miejsce na zabawę fakturą - zwiewne materiały, futrzane tekstylia i miękkie maskotki nadadzą szaremu wnętrzu przytulny klimat.
Ze względu na swą neutralną aurę szarość to wymarzony kompan dla innych barw. Szczególnie urokliwie prezentuje się jednak w towarzystwie koloru różowego, z którym tworzy harmonijny, wolny od aranżacyjnych zgrzytów związek. Na tle ściany skąpanej w odcieniu Lekko Szary od Dekoral już kilka elementów w pudrowym różu wystarczy, by uzyskać lekką, dziewczęcą aranżację. Jej charakter dodatkowo podkreślą oprawione w delikatne ramki plakaty z uroczymi zwierzątkami.
Szary z powodzeniem może zostać zestawiony także z zielono-niebieskimi tonacjami. Symbolizujący spokój i równowagę turkus na jednej ze ścian będzie efektownie współgrał z dyskretnym odcieniem Skandynawska Szarość z palety Moc Koloru farby Dekoral. Sposobem na dodanie uroku w dziecięcym królestwie będzie połączenie z pozoru nie pasujących do siebie motywów dekoracyjnych - kropek na ścianie i tekstylnych dodatków w paski.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.