Wnętrza z kolorystycznym przytupem
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Nie każdego przekonuje oszczędny wystrój w bieli czy minimalizm w japońskim stylu. Warto wtedy postawić na intensywne barwy, które będą manifestem energii, radości życia i pozytywnego zamieszania. Jednak źle zastosowane mocne kolory, zwłaszcza na dużej powierzchni, mogą też przytłaczać. Jak więc nasycić potrzebę barwnego rozmachu w otoczeniu, a jednocześnie uniknąć kolorystycznej kakofonii?
Wizję kolorów w salonie można zrealizować np. za pomocą odważnego duetu granatu i czerwieni. Warto przy tym pamiętać, aby na rozległych powierzchniach stosować barwy w odcieniu niezbyt jaskrawym, zaś intensywne kolory wprowadzać punktowo, poprzez mniejsze elementy. Odwrócenie tej zasady w pomieszczeniu, w którym długo się przebywa, mogłoby przynosić zmęczenie zamiast relaksu. Na ścianach salonu sprawdzi się więc spokojny granat Tikkurila Optiva Matt 5 w odcieniu V431, zaś kolorystyczny pazur wyrażą czerwone dodatki, jak tapicerowane aksamitem krzesło czy ciężkie zasłony w krwistym odcieniu. Równowagę kolorystyczną zapewnią jasna podłoga i sofa oraz grafiki, wybijające się na tle ciemnego odcienia ścian.
Zabawa kolorem dla zaawansowanych to wnętrze zdominowane przez jeden wyrazisty kolor. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w przedpokoju. Można się pokusić nawet o czerwienie, a kluczem do dekoracyjnego sukcesu będzie gra odcieniami. Jeśli na ścianie znajdzie się mocny lecz ciepły kolor Cherry z palety Beckers Designer Colour, a drewniany nowoczesny wieszak i stolik zostaną pomalowane jaśniejszymi odcieniami z tej samej rodziny barw, to uzyskamy intrygujący efekt od samego progu domu. Głębię czerwieni dodatkowo podkreśli detal w żywej zieleni, jak choćby doniczkowa roślina.
Jeśli ktoś kocha kolory, ale bliska jest mu też zasada, że mniej znaczy więcej, warto postawić na jeden element wyposażenia w zdecydowanej barwie. W przypadku kuchni może to być np. stylizowana lodówka w słonecznym żółtym kolorze. Jej niebanalność będzie szczególnie dobrze widoczna na tle jasnego otoczenia – ścian pomalowanych farbą Dekoral Łazienka & Kuchnia w delikatnym odcieniu Morelowy Pastelowy oraz frontów szafek w złamanej bieli. Biel minimalistycznej bryły wyciągu kuchennego, w dyskretny sposób podkreśli udany mariaż nowoczesności z tradycyjnym designem.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.