Wspólny projekt Cosentino i Jakuba Szczęsnego
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Gdynia Design Days to festiwal cieszący się ogromną popularnością w całej Polsce. W tym roku jego rozpoczęcie zostanie poprzedzone wernisażem wystawy „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, oraz debatą ze znakomitymi gośćmi, podczas której dyskutanci zastanowią się czy dizajn ma wpływ na nas samych i społeczeństwo? Znakomity architekt, Jakub Szczęsny, spotka się z zaproszonymi gośćmi 6 lipca 2023 r. Tego dnia w Muzeum Miasta Gdyni swą premierę będzie miała także instalacja z Dektonu, przygotowana przez Szczęsnego specjalnie dla Cosentino, znanej na polskim rynku firmy, produkującej powierzchnie architektoniczne Dekton, Silestone i kamienie Sensa.
Retrospekcja Jakuba Szczęsnego
Bohaterem wystawy w cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, którą można obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni, jest w tym roku architekt Jakub Szczęsny. Jego projekt, Dom Kereta, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Przez szesnaście lat współtworzył Grupę Projektową Centrala, a od 2016 roku prowadzi własną pracownię SZCZ w Warszawie. Szczęsny projektuje w różnych skalach: od centrum gastronomicznego Implant na warszawskiej Woli, poprzez plac Gustawa Zielińskiego w Astanie, system domów energooszczędnych Simple House, po płaszcze MRÓZ dla marki Aura by Yeti. Wszechstronna twórczość architekta pozwala zgłębiać zagadnienia dizajnu i społeczeństwa. Na wystawie zobaczymy w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstawać na ich styku. Przyjrzymy się bliżej mikrodomom, szczególnie popularnym w czasie pandemii. Zapytamy, czy jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej przestrzeni.
Organizatorzy zestawią ze sobą unikatowy Dom Kereta i powtarzalne mikrodomki modułowe, by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości. Ciekawa interakcja pomiędzy architekturą i dizajnem, zostanie pokazana również na tarasie Muzeum. Zaprojektowana specjalnie dla Cosentino instalacja Jakuba Szczęsnego, składająca się ze stołu oraz siedzisk wykonanych z Dektonu, będzie rodzajem performansu, zapraszającego do wymiany myśli i dyskusji. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania.
Debata o zrównoważonym rozwoju
Czy dizajn ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców? Na każde z tych pytań zaproszeni goście będą szukać odpowiedzi, skupiając główną uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które integruje społeczeństwo, poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i dba o jego zrównoważony rozwój. Za pomocą problematyki poruszanej podczas debaty propagowany będzie minimalizm i samoograniczenie. Uczestnicy debaty: Jakub Szczęsny, Anna Zygmunt (Invest Komfort), Karolina Sieniawska (Cosentino), Tomasz Kwiatkowski (Wydział Wzornictwa ASP Gdańsk) oraz Megi Malinowsky (Tabanda), zainspirują wraz z prowadząca debatę Bogną Świątkowską ( Fundacja Bęc Zmiana) do zadawania pytań o społeczną odpowiedzialność i zachęcą do chwili refleksji nad nadmierną konsumpcją. Wszystko po to, by pokazać jak istotne jest zrównoważone projektowanie.
Debata odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni 6 lipca 2023r. o godz. 17:00
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni od 2.07.2023 do 2.06.2024.
Więcej na: www.cosentino.com

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.