Zbuduj własny hotel dla owadów
Jak dobrze wiemy, owady są niezwykle istotne dla naszego ekosystemu. Każdy z nas może pomóc zapewnić schronienie pszczołom, motylom i innym owadom, a hotel dla nich można zbudować z pomogą najprostszych narzędzi. Dzięki poręcznej wkrętarce akumulatorowej PARKSIDE "PAS D5" z akumulatorem 4V każdy majsterkowicz bardzo łatwo zbuduje niewielką rezydencję dla zwierząt. Wkrętarka akumulatorowa od PARKSIDE ma cztery różne nasadki – w tym tę momentu obrotowego, idealną do małych śrub i delikatnych materiałów.
Odpady wielkogabarytowe doskonale nadają się jako materiał do budowy hotelu dla owadów DIY. Przykładowo, szuflada ze starej komody idealnie sprawdzi się jako stelaż konstrukcji. Podobną funkcję może mieć drewniana skrzynka po owocach czy winie. Z odpowiednio przyciętych listew i różnych materiałów wypełniających wydzielimy poszczególne pomieszczenia. Jeżeli nie masz akurat pod ręką drewnianej skrzynki, stelaż możesz wykonać samodzielnie, w zaledwie kilku krokach.
Jak to zrobić:
1. Ustal rozmiar
Rozmiar zależy głównie od tego, gdzie planujesz umieszczenie hotelu dla owadów. Jeśli konstrukcja ma być przytwierdzona do pnia drzewa, wystarczy 30 x 40 cm, jeżeli do ściany domu lub szopy – rozmiar powinien być nieco większy, na przykład 40 x 60 cm.
2. Przytnij ściany boczne i dach do odpowiedniego rozmiaru
Wykonaj ramę z arkuszy sklejki i listew. Najpierw przytnij ściany boczne, spód i górę. Do szybkiego i łatwego przycinania listew do odpowiedniego rozmiaru przyda się z pewnością wyrzynarka akumulatorowa PARKSIDE "PSTKA 12 B3", 12 V. Optymalny rozmiar listew to 0,5-1 cm grubości i co najmniej 5 cm szerokości, dzięki czemu zapewniona jest wystarczająca przestrzeń dla owadów do zakładania gniazd. Ściany boczne, a także górne i środkowe piętro są oparte na powierzchni podstawy opisanej w punkcie 1. Nieco szersze listwy są zalecane dla dachu.
3. Przykręć do siebie ściany boczne i dach
Po przycięciu wszystkich części na wymiar można zbudować ramę. Za pomocą wkrętaka akumulatorowego PARKSIDE 4 V przykręć dolną i górną część do paneli bocznych. Następnie włóż półki pośrednie i również je przykręć.
4. Wytnij tylną ścianę
Na tylną ścianę najlepiej nadaje się płyta ze sklejki. Wystarczy umieścić hotel dla owadów na płycie. Narysuj kontur, wytnij go i wygładź krawędzie papierem ściernym.
5. Przymocuj dach
Na koniec przykręć ramę i dach do tylnej ściany.
6. Wykończenie hotelu
Teraz brakuje już tylko materiału wypełniającego. Jeśli jak najwięcej owadów ma zamieszkać razem, należy stworzyć im indywidualne pomieszczenia, każde z innym materiałem wypełniającym. Przykładowo, biedronki i szubienice lubią szyszki. Dzikie pszczoły uwielbiają małe dziuple, które można stworzyć za pomocą trzciny lub bambusa. Z kolei motyle wolą małe, cienkie gałęzie. Aby chronić mieszkańców przed ptakami i innymi drapieżnikami, można przymocować odpowiedni kawałek woliery lub siatki ogrodzeniowej do przedniej części obudowy za pomocą zszywek lub zszywaczy.
7. Zaoferuj wyżywienie i zakwaterowanie
Ci, którzy chcą zaoferować swoim gościom hotelowym coś więcej niż tylko zakwaterowanie mogą zapewnić im orzeźwienie w postaci czystej wody. Szczególnie przyda się to w upalne dni. Wystarczy umieścić kilka kamieni i drewna w podstawce na doniczki i napełnić ją wodą.
O PARKSIDE:
Marka PARKSIDE - dostępna w Lidlu i Kauflandzie - oferuje produkty do majsterkowania, dzięki którym każdy może błyskawicznie i samodzielnie wykonać prace w ogrodzie, wokół domu lub w warsztacie. PARKSIDE Performance przemawia również do bardzo ambitnych, zaawansowanych entuzjastów majsterkowania. Seria akumulatorów X20V oferuje klientom ponad 100 narzędzi do warsztatu i ogrodu, z których wszystkie mogą być zasilane tylko jednym kompatybilnym akumulatorem. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy nowicjuszem: Dzięki wysokiej jakości, bezkonkurencyjnemu stosunkowi ceny do wydajności, szerokiemu asortymentowi i oczywiście atrakcyjnemu wzornictwu, PARKSIDE zdołał już przekonać wielu.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.