Dramatyczne, pełne emocji i trudnych wspomnień – poznaj 5 nowości z literatury o
Literatura obozowa przeżywa obecnie swój prawdziwy renesans. Historie z czasów drugiej wojny światowej chwytają za serce, tym bardziej że wiele z nich opartych jest na prawdziwych życiorysach uczestników tamtych wydarzeń. Przed wami zestawienie 5 nowości (i nie tylko), które poleca księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl.
Kołysanka z Auschwitz, Mario Escobar, Wydawnictwo Kobiece
To opowieść inspirowana życiem Helene Hannemann, która dobrowolnie zamieszkała w Auschwitz-Birkenau, by pomagać aresztowanym dzieciom i mężowi. Kobieta podczas swojego pobytu, na rozkaz doktora Mengele, zajęła się organizacją przedszkola. Wtedy też postanowiła, że zrobi wszystko, aby chronić najmłodszych więźniów przed tragiczną rzeczywistością, łagodzić ich ból i okazywać miłość w świecie pozbawionym wyższych uczuć.
Kołysanka z Auschwitz to historia o heroizmie, poświęceniu i walce o godność. Książka została nagrodzona w plebiscycie Bestsellery Empiku 2019.
Położna z Auschwitz, Magda Knedler, Wydawnictwo Mando
Kolejna propozycja oparta na faktach. Główną bohaterką książki jest Stanisława Leszczyńska, która w obozie zajmowała się odbieraniem porodów. Jej historia to wzruszający przykład oddania drugiemu człowiekowi i chęci niesienia mu ulgi w najtrudniejszych momentach życia.
Przez ręce tej niezwykłej położnej przewinęło się tysiące noworodków, z których wiele zostało później uśmierconych lub poddanych brutalnym eksperymentom medycznym. Kobieta pomagała matkom nie tylko przyjąć dzieci na świat, ale także przeżyć traumę rozstania.
Położna z Auschwitz to jedna z tych książek, które pozostają w pamięci na zawsze. Pięknie napisana, pełna dramatyzmu, ale też miłości opowieść o “Mamie”, która z narażeniem własnego życia, codziennie sprzeciwiała się piekłu na ziemi, jaki zgotowali Naziści.
Podróż Cilki, Heather Morris, Wydawnictwo Marginesy
Podróż Cilki to kontynuacja bestsellerowej książki Tatuażysta z Auschwitz, w której obok historii tytułowego tatuażysty, poznajemy także losy pewnej nastolatki, nazwanej przez niego “najdzielniejszą dziewczyną na świecie”.
Okazuje się, że po trzech trudnych latach pobytu w obozie na bohaterkę nie czeka wyzwolenie, ale kolejna zsyłka. Tym razem Cilka trafia na Syberię, gdzie za rzekomą kolaborację z Niemcami, ma spędzić następnych 15 lat swojego życia. W łagrach spotyka ją zupełnie nowa rzeczywistość – czy ten koszmar kiedykolwiek się skończy?
Podróż Cilki to opowieść o nadziei i przekonaniu, że nawet w obliczu najgorszego cierpienia można pozostać człowiekiem.
Moje przyjaciółki z Ravensbrück, Magda Knedler, Wydawnictwo Mando
Maria, Sabina, Bente i Helga znalazły się w jednym obozie z różnych powodów. Połączyła je jednak ogromna przyjaźń, która okazała się silniejsza niż wszechobecne terror i śmierć.
Książka rozgrywa się w dwóch planach czasowych – współczesnym i przeszłym, dzięki czemu dowiadujemy się, jak tragiczne wydarzenia wpłynęły na dalsze losy bohaterek. Powieść inspirowana jest autentycznymi życiorysami kilku więźniarek, jednak fabuła została całkowicie stworzona przez autorkę.
Moje przyjaciółki z Ravensbrück to napisana wspaniałym językiem historia o obozowej codzienności i sile, jaką w tych nieludzkich warunkach wykazywały się kobiety.
Ucieczka z Auschwitz, Andriej Pogożew, Świat Książki
Autor tej poruszającej książki należał do grona nielicznych więźniów, którym udało się uciec z Auschwitz. Trafił tam jako żołnierz Armii Czerwonej i był skazany na pewną śmierć, podobnie jak tysiące jego towarzyszy. Dzięki swojej determinacji przeżył jednak piekło głodu, bólu i niewyobrażalnego cierpienia.
Jego historia to wstrząsające świadectwo tamtych czasów, ale też opowieść o tym, że nigdy nie można się poddawać i zawsze warto walczyć o sprawiedliwość. 20 lat po ucieczce Andriej Pogożew złożył bowiem zeznania przeciwko strażnikom z Auschwitz, czym pomógł w ich skazaniu.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.