Dzieci z Dąbrówki pomagają syryjskiemu chłopcu otrzymać protezę nogi
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce postanowiły pomóc swojemu rówieśnikowi z Syrii i zebrać środki potrzebne na zakup protezy. W tym celu wraz z rodzicami, nauczycielami, artystami i naukowcami przygotowały prawdziwe skrzydła bioróżnorodności, na których znajdą się imiona osób, które dołączyły do zbiórki.
Aslam Mustafa Al Najjar ma sześć lat i za rok rozpocznie naukę w szkole podstawowej. Jednak aby prowadzić zdrowe życie wśród rówieśników, niezbędna jest proteza, która pozwoli mu na prawidłowy rozwój fizyczny. Pięć lat temu w wyniku zbombardowania jego domu rodzinnego stracił ojca, a zaledwie półtoraroczny chłopiec musiał mieć amputowaną nogę. To jedno z 250 tys. dzieci w Syrii, które ucierpiało w wyniku trwającej od ponad dekady wojny. Chłopiec jest jednym z dzieci, którym na miejscu pomaga Polska Misja Medyczna i współpracujący z nią syryjscy lekarze, odpowiedzialni za opiekę medyczną i rehabilitację. W ramach dotychczasowej współpracy i dzięki zaangażowaniu polskich darczyńców, protezy otrzymało już ponad 300 dzieci.
Akcja zainicjowana przez szkołę jest częścią składową autorskiego projektu nauczycieli z Dąbrówki pt. BIRDnet. To międzynarodowy projekt, w którym udział biorą uczniowie i nauczyciele z Polski, Turcji, Portugali, Macedonii Północnej, Włoch, Albani i Chorwacji.
– Szkoła dodaje skrzydeł naszym podopiecznym. Temat związany z awifauną i lotem jest bardzo wdzięczny, a zarazem trudny. Wszyscy wspólnie zbudujemy skrzydła bioróżnorodności. Każdy może dołączyć do naszej akcji poprzez wykonanie elementu składowego skrzydeł - pióra. Każde pióro jest równoważne, każde ma istotną funkcję, każde ma swoją kolorystykę, każde pióro pomaga wzbić się dosłownie i metaforycznie. Chcemy wspólnie pomóc Aslamowi, aby i jemu szkoła dodała skrzydeł – mówi Tomasz Ordza, wicedyrektor szkoły w Dąbrówce.
Zaproszenie do akcji przyjęli artyści z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także pracownicy i studenci Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, a stworzone przez uczniów skrzydła w październiku pojawią się na Collegium Biologicum w Poznaniu.
Koszt protezy dla dziecka może wynieść nawet 8 tysięcy dolarów – wybrany model pozwala dostosowywać długość do zmieniającego się wzrostu dziecka i służyć mu przez wszystkie etapy dorastania, zwiększając szanse na ukończenie edukacji i zdrowy rozwój. Dla dzieci dostających w Syrii wykształcenie jest jedyną szansą na zapewnienie bezpiecznej przyszłości dla siebie i swoich rodzin.
Wesprzyj Polską Misję Medyczną w zakupie protez dla Syryjczyków:
- wpłać datek korzystając z kalkulatora na stronie https://pmm.org.pl/proteza-dla-aslama
- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#syria
- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Syrii: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.