Komunikaty PR

Dzieci z Dąbrówki pomagają syryjskiemu chłopcu otrzymać protezę nogi

2021-09-27  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

Plac Sikorskiego 11/2
31-115 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Do pobrania Aslam ( 0.05 MB )

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce postanowiły pomóc swojemu rówieśnikowi z Syrii i zebrać środki potrzebne na zakup protezy. W tym celu wraz z rodzicami, nauczycielami, artystami i naukowcami przygotowały prawdziwe skrzydła bioróżnorodności, na których znajdą się imiona osób, które dołączyły do zbiórki.

Aslam Mustafa Al Najjar ma sześć lat i za rok rozpocznie naukę w szkole podstawowej. Jednak aby prowadzić zdrowe życie wśród rówieśników, niezbędna jest proteza, która pozwoli mu na prawidłowy rozwój fizyczny. Pięć lat temu w wyniku zbombardowania jego domu rodzinnego stracił ojca, a zaledwie półtoraroczny chłopiec musiał mieć amputowaną nogę. To jedno z 250 tys. dzieci w Syrii, które ucierpiało w wyniku trwającej od ponad dekady wojny. Chłopiec jest jednym z dzieci, którym na miejscu pomaga Polska Misja Medyczna i współpracujący z nią syryjscy lekarze, odpowiedzialni za opiekę medyczną i rehabilitację. W ramach dotychczasowej współpracy i dzięki zaangażowaniu polskich darczyńców, protezy otrzymało już ponad 300 dzieci.

Akcja zainicjowana przez szkołę jest częścią składową autorskiego projektu nauczycieli z Dąbrówki pt. BIRDnet. To międzynarodowy projekt, w którym udział biorą uczniowie i nauczyciele z Polski, Turcji, Portugali, Macedonii Północnej, Włoch, Albani i Chorwacji.

Szkoła dodaje skrzydeł naszym podopiecznym. Temat związany z awifauną i lotem jest bardzo wdzięczny, a zarazem trudny. Wszyscy wspólnie zbudujemy skrzydła bioróżnorodności. Każdy może dołączyć do naszej akcji poprzez wykonanie elementu składowego skrzydeł - pióra. Każde pióro jest równoważne, każde ma istotną funkcję, każde ma swoją kolorystykę, każde pióro pomaga wzbić się dosłownie i metaforycznie. Chcemy wspólnie pomóc Aslamowi, aby i jemu szkoła dodała skrzydeł – mówi Tomasz Ordza, wicedyrektor szkoły w Dąbrówce.

Zaproszenie do akcji przyjęli artyści z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także pracownicy i studenci Wydziału Biologii UAM w Poznaniu, a stworzone przez uczniów skrzydła w październiku pojawią się na Collegium Biologicum w Poznaniu.

Koszt protezy dla dziecka może wynieść nawet 8 tysięcy dolarów – wybrany model pozwala dostosowywać długość do zmieniającego się wzrostu dziecka i służyć mu przez wszystkie etapy dorastania, zwiększając szanse na ukończenie edukacji i zdrowy rozwój. Dla dzieci dostających w Syrii wykształcenie jest jedyną szansą na zapewnienie bezpiecznej przyszłości dla siebie i swoich rodzin.

Wesprzyj Polską Misję Medyczną w zakupie protez dla Syryjczyków:

- wpłać datek korzystając z kalkulatora na stronie https://pmm.org.pl/proteza-dla-aslama

- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#syria

- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Syrii: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Niezwykła przygoda w świecie starożytności Biuro prasowe
2021-10-22 | 06:00

Niezwykła przygoda w świecie starożytności

„Przygoda w Rzymie” to świetna zabawa w otoczeniu muzealnych rekwizytów i pod okiem profesjonalnych animatorów. Wydarzenie, które jest skierowane do dzieci w
Dziecko Na co zwrócić uwagę wybierając czapkę dla dziecka?
2021-10-21 | 17:00

Na co zwrócić uwagę wybierając czapkę dla dziecka?

Kiedy dni stają się coraz chłodniejsze, nadchodzi czas, żeby sięgnąć po czapki, które zapewnią naszym pociechom odpowiedni komfort termiczny. Przeczytaj, na co zwrócić
Dziecko BRAK ZDJĘCIA
2021-10-21 | 09:50

Skala wykorzystywania seksualnego dzieci i niegodziwego traktowania nieletnich w

·Raport Global Threat Assessment 2021 przygotowany przez WeProtect Global Alliance wzywa do radykalnej zmiany międzynarodowego podejścia do wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie ·Pandemia COVID-19 przyczyniła się do

Więcej ważnych informacji

Gwiazdy

Doda: Nie umiałabym być żoną bogatego męża, która tylko leży i pachnie. Jako artystka muszę się spełniać i mieć nowe cele, żebym czuła się potrzebna

Wokalistka przekonuje, że wciąż szuka dla siebie nowych wyzwań zawodowych. Jest osobą niezwykle ambitną i jeśli wyznaczy sobie jakiś cel, który jest dla niej ważny, to nic nie jest w stanie powstrzymać jej przed realizacją swoich planów. Nie boi się ryzyka, lubi wchodzić na nieznane ścieżki i wierzy, że ma w sobie wyjątkową siłę, z której mogą czerpać również inni.

Seriale

Małgorzata Socha: Dzięki „BrzydUli” moja kariera ruszyła z miejsca. Na pewno to była dla mnie trampolina, bo zostałam zauważona

Aktorka przyznaje, że z dużym sentymentem powróciła na plan „BrzydUli”, bo ten serial przyniósł jej dużą popularność i okazał się dla niej przepustką do sławy. Małgorzata Socha przekonuje więc, że z prawdziwą przyjemnością ponownie wcieliła się w uwielbianą przez widzów, szaloną Violettę Kubasińską. Nowe odcinki cieszą się wśród fanów dużą popularnością, dlatego też, jej zdaniem, producenci powinni wykorzystać ten potencjał i nie mówić jeszcze ostatniego słowa.

Regionalne - Śląskie

Od 2022 roku Krajowa Sieć Kardiologiczna ma objąć kolejne regiony. To szansa na przyspieszenie diagnostyki i leczenia chorób serca

Choroby układu krążenia, a wśród nich choroby serca, są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków – odpowiadają za 40 proc. z nich. Te statystyki są znacznie gorsze niż w bogatszych krajach UE – wskazuje raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Choroby te są też najczęstszym powodem hospitalizacji, a pacjenci, którzy się z nimi zmagają, są w większym stopniu narażeni na wielochorobowość. Do kardiologów w tym roku trafia więcej pacjentów z chorobami serca, na co wpływ miały dotychczasowe fale pandemii. Lekarze upatrują szansy na poprawę sytuacji chorych w nowym programie Krajowej Sieci Kardiologicznej, której pilotaż ruszył we wrześniu na Mazowszu.