Komunikaty PR

40% mocy energetycznej w Polsce pochodzi z odnawialnych źródeł.

2024-01-17  |  11:00

Ekosystem, gatunki zagrożone, OZE (Odnawialne Źródła Energii), bioróżnorodność, system segregacji odpadów… zrozumienie tych zagadnień jest wyzwaniem dla dorosłych, nie wspominając już o najmłodszych. A to m.in. od ich edukacji  zależeć będzie przyszłość naszej planety. Dzięki takim akcjom społecznym jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury” rozmowy o środowisku i życiu w zgodzie z naturą stają się prostsze nawet dla dzieci, a zrozumienie konceptu zielonej energii przestaje być skomplikowane.

 

Zielona energia jest w życiu każdego z nas

Liczby pokazują, że temat zielonej energii w Polsce jest priorytetem zarówno dla specjalistów, jak i ogółu społeczeństwa. Już w czerwcu 2023 r. OZE[1] stanowiły aż 40% całkowitej mocy elektrycznej zainstalowanej w Polsce. Do wygenerowania przynajmniej 15% energii z OZE już w 2020 roku zobligowała nas Unia Europejska. Kierunek zmian odzwierciedlają również dane dotyczące udziału energii elektrycznej z węgla, który w przeciągu roku spadł o 8%[2].  Jak tworzyć konstruktywną narrację dotyczącą zielonej energii – taką, która nie będzie oparta na strachu? Jak z myślą o dzieciach rozmawiać o zmianach klimatu?

 

Z pomocą przychodzi program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – akcja, dzięki której dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie szkół podstawowych dowiadują się, jak ważna jest przyroda, dlaczego każdy z nas jest związany z naturą oraz jak dbać o środowisko. Wszystkie te kwestie są omówione w specjalnych scenariuszach zajęć dla przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych, przygotowanych we współpracy z UNEP/GRID-Warszawa.

 

Bezpłatne materiały pozwalają nauczycielom szkolnym i przedszkolnym zapoznać dzieci z ekologią. Jednym z najważniejszych zagadnień obecnego świata jest właśnie OZE – zielona energia.

 

Wiedza o planecie wpływa na obecne i przyszłe pokolenia

Jak opowiedzieć dzieciom, czym jest zielona energia? Konieczne będzie sięgnięcie do sprawdzonych źródeł, aby wystrzegać się fake newsów i niepotwierdzonych informacji. Podstawową wiedzę można uzyskać na stronach ministerialnych[3], które m.in. przedstawiają definicję Odnawialnych Źródeł Energii za ustawą z 2015 roku:

 

odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów.

 

 

W ramach tegorocznej edycji programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury” powstały różne scenariusze lekcji na tematy związane z naturą i środowiskiem, stworzone z myślą o potrzebach dzieci, w tym również scenariusz o zielonej energii. Program tych zajęć zachęca dzieci i opiekunów do edukacji poprzez doświadczanie. Podczas zajęć o zielonej energii dzieci zgłębią tajniki odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii i będą mogły zdobyć odznakę “Kubusiowego Przyjaciela Natury”.

 

​​ Najlepszą formą nauki jest zabawa, a najlepszym sposobem na przyswajanie trudnych treści jest ubranie ich w angażujące aktywności. Dzięki temu dzieci nie zauważają, kiedy się uczą. W ten sposób dość skomplikowane pojęcia związane z zieloną energią, funkcjonowaniem ekosystemów i szeroko rozumianą ekologią są przez nie łatwo przyswajane i rozumiane. Co więcej, na dalszym etapie edukacji, kojarzą się z pozytywnym doświadczeniem. To bardzo ważny czynnik w procesie kształtowania proekologicznych postaw i nawyków już od najmłodszych lat. Dzięki temu dzieci mogą wcielić się w rolę inicjatorów rodzinnych zabaw i aktywności, a nawet zmian w codziennym funkcjonowaniu domu, które  bardziej sprzyjają proekologicznym zachowaniom – komentuje Urszula Młodnicka, psycholog, ekspert współpracujący z programem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

 

Więcej informacji na temat programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” można znaleźć na oficjalnej stronie: www.przyjacielenatury.pl.

 

 

 

 

___

O programie

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o ekologii skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Organizowany jest przez markę Kubuś we współpracy z ekspertami. W ciągu 15 lat  wzięło w nim udział ponad 9 milionów dzieci.

___
 

 


[1]Agencja Rynku Energii, za: https://www.money.pl/gospodarka/oze-po-burzy-jaka-bedzie-przyszlosc-energetyki-odnawialnej-w-polsce-6960259343768096a.html

[2] https://www.green-news.pl/3463-maj-kwiecien-oze-wegiel-produkcja-energii-elektrycznej-polska-2023

[3] https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/odnawialne-zrodla-energii-czym-sa-i-co-nalezy-o-nich-wiedziec

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek! Biuro prasowe
2024-07-03 | 13:00

Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi
Dziecko Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami
2024-07-03 | 12:00

Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami

Premiera nowego filmu o Minionkach już w ten piątek! Przystankiem na trasie promującej nowe przygody Minionków jest warszawskie centrum handlowe Promenada, w którym zaplanowano
Dziecko Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz
2024-06-27 | 11:30

Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz

Jeśli twój nastolatek marzy o studiach zagranicznych, wakacje to dobry czas, aby mu w tym pomóc. Wcale nie chodzi o siedzenie z nosem w podręcznikach,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.