Eko Powrót do Szkoły - ETC Swarzędz zaprasza na wspólne warsztaty!
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
W sobotę, 26 sierpnia, centrum handlowe ETC Swarzędz zaprasza dzieci i rodziców do wspólnych przygotowań do powrotu do szkoły. W planie na ten dzień są eko warsztaty, podczas których dzieciaki własnoręcznie wykonają domki lęgowe dla ptaków i ekologiczne woskowijki, a przy okazji uzupełnią szkolną wyprawkę.
Swarzędzkie centrum handlowe ETC zaprasza wszystkich miłośników przyrody, ekologii i kreatywnych warsztatów na niezwykłe wydarzenie „Eko Powrót do Szkoły”, które odbędzie się 26 sierpnia (sobota) w godzinach 12:00 – 18:00. To będzie doskonała okazja dla dzieci i ich rodziców, by w sposób interaktywny i inspirujący przypomnieć sobie o pięknie natury oraz dowiedzieć się, jak możemy wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska.
Uczestnicy kreatywnych zajęć wezmą udział w pasjonującej grze paszportowej, która pozwoli zgłębić tajemnice ekologii w ciekawy sposób. Dzieci, biorąc udział w eko warsztatach, gromadzić będą pieczątki, a kto zdobędzie komplet, otrzyma EKO certyfikat i praktyczne nagrody – elementy wyprawki szkolnej, takie jak zeszyty, bawełniane worki szkolne czy piórniki – a wszystko wykonane z materiałów ekologicznych.
Podczas warsztatów dzieci wykonają budki lęgowe dla ptaków, a przy okazji dowiedzą się, jak chronić i pomagać naszym skrzydlatym przyjaciołom. Domki będzie można zabrać ze sobą i umieścić na drzewie w sąsiedztwie domu lub przekazać do dyspozycji ETC – wtedy znajdą swoje miejsce na terenie zewnętrznym centrum handlowego. Tego dnia mali ekolodzy wykonają także woskowijki, czyli ekologiczne zamienniki folii aluminiowej czy spożywczej. Woskowijka to kawałek naturalnego materiału nasączonego woskiem pszczelim, który posłuży do przykrywania żywności, a także spakowania kanapek do szkoły. Jest wielokrotnego użytku, dlatego nie tylko idealnie wpisuje się w filozofię „zero waste”, ale także jest prostym rozwiązaniem przydatnym w codziennym życiu, które faktycznie służy ochronie środowiska. Dzieci zabiorą do domu 3 wykonane przez sobie woskowijki.
„Eko Powrót do Szkoły" to wyjątkowa okazja dla dzieci i rodziców do wspólnej zabawy, nauki, działania na rzecz ochrony środowiska i budowania świadomości ekologicznej, a przy okazji do uzupełnienia szkolnej wyprawki. Zapraszamy! Sobota, 26 sierpnia, start - godz. 12:00!
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.