Komunikaty PR

Ferie w domu nie muszą być nudne. Przedstawiamy 5 pomysłów na zabawy dla dzieci!

2022-01-31  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Zawadzka
Good One PR

ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
katarzyna.zawadzka|goodonepr.pl| |katarzyna.zawadzka|goodonepr.pl
796 996 240
www.goodonepr.pl/
Do pobrania press ( 2.38 MB )

Ferie to jeden z najprzyjemniejszych okresów dzieciństwa, nawet jeśli nie towarzyszą im wyjazdy w góry czy wyjścia z rówieśnikami na sanki lub łyżwy. Spędzanie ich w domu również może być wyjątkowe – pod warunkiem, że rodzice zadbają o odpowiednią organizację czasu pociech i dostarczą im dodatkowych atrakcji. To doskonała okazja do pogłębiania więzi, zdobywania wiedzy, rozwoju kreatywnego, a przede wszystkim dobrej zabawy. Czym zająć dzieciaki w trakcie ferii?

W zależności od wieku dzieci potrafią mniej lub bardziej organizować sobie czas, ale szczególnie w ferie i wakacje, to na rodzicach w większości spoczywa zadanie, jakim jest wymyślenie im zajęcia. Choć włączenie bajki czy gry na komputerze wydaje się często najprostszą opcją, nie należy jej nadużywać. Wolne dni warto wykorzystać do pogłębiania zainteresowań pociechy, jej pasji czy kreatywnego myślenia, jednak nie samą nauką i zdobywaniem umiejętności dziecko żyje. Bardzo ważny jest odpoczynek i zabawa, która może mieć zarówno wymiar czysto rozrywkowy, jak i pozytywnie wpływać na rozwój malucha. Sprawdź nasze pomysły na spędzenie ferii w domu!

Puzzle i klocki

Rodzice, mimo starań, nie zawsze mogą w 100% zaangażować się w zabawę z dzieckiem, dlatego warto mieć też w zanadrzu rozwiązania, które nie wymagają stałego nadzoru nad nim. Doskonałe w takiej sytuacji są puzzle i klocki – oczywiście te dopasowane stopniem trudności i wielkością do wieku pociechy, dzięki czemu zyskasz pewność, że nie zrobi sobie krzywdy. W przypadku młodszych dzieci postaw na duże, drewniane lub piankowe klocki albo puzzle o prostym kształcie, natomiast starsze z przyjemnością zaangażują się w układanie obrazków czy tworzenie budowli z mniejszych elementów.

W przypadku puzzli i klocków mamy do wyboru też te uczące literek, czytania czy, w przypadku mniejszych dzieci, kolorów. Jeśli takie zabawy mają mieć wartość edukacyjną, rodzic musi w nich uczestniczyć. Pamiętajmy jednak, aby dziecko miało swobodę w łączeniu poszczególnych części, nawet jeśli robi to niewłaściwie – dzięki temu rozwija się jego myślenie kreatywne, ale również cierpliwość i koncentracja – dodaje Anna Wodzyńska-Szklanko.

Wieczór z planszówkami

Idealna zabawa dla dziecka to taka, w którą zaangażuje się cała rodzina, dlatego warto w ferie zorganizować wieczór lub popołudnie z grami planszowymi. W przypadku starszaków możecie postawić na bardziej strategiczne planszówki, w których zwycięstwo zależy od przyjętej taktyki, a maluchy chętnie zagrają w te, gdzie wspólnie tworzy się postacie i ich historie. Niezależnie od wieku sprawdzą się natomiast bierki, kalambury czy wspólne układanie chwiejącej się wierzy i wyjmowanie poszczególnych elementów z jej podstawy. Jeśli zawodników jest tylko dwóch – ty i dziecko, możesz też spróbować nauczyć je gry w warcaby lub szachy. Granie z dziećmi sprawia im nie tylko ogromną frajdę, ale daje też możliwość nauki zdrowej rywalizacji i radzenia sobie zarówno z wygraną jak i porażką.

Domowa piaskownica

Młodsze dzieci uwielbiają spędzać czas w piaskownicy, ale zima nie wydaje się być porą roku sprzyjającą tego typu zabawom na świeżym powietrzu. Na szczęście istnieje piasek kinetyczny, który umożliwia zorganizowanie piaskownicy w domu. Dlaczego jest wyjątkowy? Dzięki wzbogaceniu zwykłego piasku dodatkowym polimerem ma on lepką, wilgotną konsystencję, a jego ziarenka nie rozsypią się po całym mieszkaniu. Wystarczy wsypać go do dużej miski i gotowe – uśmiech dziecka gwarantowany.

Piasek kinetyczny to doskonały sposób na zajęcie pociechy przez kilka godzin – jego niezwykła plastyczność sprawia, że można zarówno przesypywać go przez palce, jak i formułować dowolne kształty. Zabawy w piaskownicy kojarzą się maluchom z tworzeniem babek czy budowli za pomocą wiaderka, foremek i łopatki. Poza sezonem wakacyjnym tego typu produkty można bez problemu dostać online, ale w sytuacji kryzysowej sprawdzi się też duża łyżka i plastikowe miseczki – radzi Anna Wodzyńska-Szklanko, Brand Manager sklepu Bee.pl, z szerokim asortymentem zabawek i produktów dla dzieci.

Budowanie bazy

Zamiłowanie dzieci do tworzenia budowli przejawia się nie tylko w układaniu klocków – jedną z najlepszych zabaw jest przecież konstruowanie baz lub szałasów z krzeseł, poduszek i koców. Niestety często wiąże się to z małym przemeblowaniem pokoju, ale radość, jaką sprawisz dziecku jest warta odrobiny poświęcenia. Aby pociecha mogła maksymalnie nacieszyć się konstrukcją, dobrze jest zorganizować wspólny ‘’camping”, w ramach którego zaplanujesz spanie w śpiworze, opowiadanie historii w świetle latarki i pałaszowanie ulubionych przysmaków. Musisz liczyć się z tym, że podłoga może okazać się nie wystarczająco wygodna, żeby dziecko przespało na niej całą noc, ale mimo to zagwarantujesz mu niesamowite wspomnienia.

Kreatywny slime

Jedną z najpopularniejszych zabawek wśród dzieci w wieku szkolnym jest w ostatnich latach slime, czyli glutek z rozciągliwej masy, którą formuje się na różne sposoby. Wykorzystacie go na przykład do zabawy w tworzenie z niego rzeźb czy wymyślnych stworków. Slime, ze względu na swoją konsystencję, świetnie nadaje się do przyozdabiania go koralikami, brokatem czy innymi dekoracjami, a jeśli jest przezroczysty, można też pokusić się o zatapianie w nim małych elementów. Dzieciaki uwielbiają takie kreatywne zajęcia, dlatego warto mieć zawsze w zanadrzu gotowy zestaw z różnymi artykułami papierniczymi, które będą mogły wykorzystać nie tylko w trakcie zabawy glutkiem. Nie macie jeszcze w domu slime’a? Nic straconego – można go zrobić samodzielnie, co również będzie świetną zabawą!

W przypadku zabawek typu slime dostępne są zarówno gotowe produkty, które dziecko będzie mogło po prostu przyozdobić, jak i zestawy „małego chemika”, do jego stworzenia w domowych warunkach. Można go także wykonać z produktów, które zazwyczaj mamy w kuchni. Istnieją różne przepisy, natomiast najbezpieczniejszą opcją, bo nie zawierającą kleju, będzie ten zrobiony z połączenia w odpowiednich proporcjach mąki ziemniaczanej z pszenną, do których dodaje się wodę i olej roślinny. Zabawa slime’em rozwija zdolności manualne dzieci, pobudza także wyobraźnię oraz koncentrację –mówi Anna Wodzyńska-Szklanko, ze sklepu Bee.pl.

Spędzanie ferii w domu, szczególnie w aktualnej sytuacji, stało się rzeczywistością dla wielu dzieci, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości bodźców i zajęć. Dzięki prostym zabawom jak układanie klocków, granie w planszówki czy tworzenie slime’ów unikniesz przesiadywania pociechy przed telewizorem i marudzenia z powodu nudy. Nie zapomnij też o codziennym czytaniu dziecku, a jeśli potrafi robić to samodzielnie, czytajcie z podziałem na role.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Centrum Riviera w Gdyni: wakacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci Biuro prasowe
2024-07-04 | 12:45

Centrum Riviera w Gdyni: wakacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci

W gdyńskim Centrum Riviera w każdy wtorek tegorocznych wakacji odbędą się warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży. To wynik współpracy centrum z Gdyńskim Szlakiem
Dziecko Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!
2024-07-03 | 13:00

Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi
Dziecko Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami
2024-07-03 | 12:00

Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami

Premiera nowego filmu o Minionkach już w ten piątek! Przystankiem na trasie promującej nowe przygody Minionków jest warszawskie centrum handlowe Promenada, w którym zaplanowano

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.