Komunikaty PR

Jak ukoić dolegliwości trawienne u niemowlęcia?

2021-05-21  |  06:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.3 MB )

Każde niemowlę jest inne i bez wątpienia wyjątkowe. Inaczej komunikuje, co mu się podoba, co lubi, a co mu nie pasuje. Każde też inaczej może sygnalizować doskwierające mu dolegliwości brzuszkowe, takie jak np. kolka czy zaparcia. Aby móc pomóc maluszkowi, warto go uważnie obserwować, a także każdego dnia – odpowiadając na jego potrzeby na danym etapie rozwoju – dbać o jego komfort i prawidłowy rozwój, w tym odpowiedni sposób żywienia. To ważne, ponieważ właśnie w okresie 1000 pierwszych dni życia organizm dziecka intensywnie dojrzewa i doskonali swoje funkcje. Dowiedz się, jak skutecznie zaradzić problemom trawiennym oraz co robić, aby przynieść ulgę niemowlęciu.

Duża praca małego brzuszka

Wraz z pokarmem, dzięki odbywającym się w układzie pokarmowym procesom trawienia i wchłaniania składników odżywczych, młody organizm otrzymuje miko- i makroelementy, które wspierają jego rozwój. W pierwszych dniach, miesiącach, a nawet latach życia brzuszek dziecka doskonali swoją pracę, aby pełną sprawność osiągnąć około 5.-7. roku. W tym okresie – ze względu na wciąż trwający rozwój układu pokarmowego – mogą pojawiać się problemy trawienne, takie jak np. kolka czy zaparcia. Warto przy tym pamiętać, że każde dziecko jest inne i inaczej może sygnalizować, że coś mu doskwiera.

Jeśli maluch doświadcza przejściowych dolegliwości trawiennych, niezbędna jest obserwacja. Jeżeli jednak problemy nie ustępują, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Kolka i zaparcia – jak je rozpoznać i jak im zaradzić?

Kolka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości brzuszkowych u najmłodszych. Główną przyczyną pojawiania się tego problemu trawiennego są czynniki fizjologiczne, m.in. zaburzenia pracy układu pokarmowego związane z jego niedojrzałością czy połykaniem dużej ilości powietrza przez niemowlę podczas jedzenia, co w efekcie prowadzi do gromadzenia się gazów w jelitach.

Niemowlęta doskonale wyczuwają stres i napięcie opiekunów, a negatywne emocje rodziców mogą potęgować drażliwość i płaczliwość u dziecka. Mając więc na uwadze dobre samopoczucie dziecka, należy zapewnić mu wiele miłości, spokoju i bezpieczeństwa, m.in. poprzez tulenie, czułości czy dbanie o stały rytm dnia oraz odseparowanie dziecka od głośnych dźwięków.

Aby ukoić ból niemowlęcia związany z kolką, można wykonać masaż brzuszka „serduszko”. Maleństwo należy położyć na plecach i półkolistym ruchem prawej dłoni – zgodnym z ruchem wskazówek zegara – narysować prawą stronę serca. Ruch powinien się zakończyć na dole brzuszka. Następnie lewą ręką (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) trzeba zakreślić drugą połówkę serduszka – rozpoczynając od godziny 6, a kończąc na środku brzuszka pod mostkiem. Warto ruchy tworzące kształt serduszka powtórzyć 6 razy. Dodatkowo, by uniknąć połykania powietrza przez dziecko podczas karmienia, należy zadbać, aby ta czynność przebiegała w miłej i spokojnej atmosferze, a malucha do karmienia układać w takiej pozycji, aby była komfortowa zarówno dla niego, jak i dla rodzica.

W przypadku zaparć wśród głównych przyczyn ich pojawiania się najczęściej wymienia się zbyt małą ilość płynów spożywanych przez dziecko (co ważne, w czasie 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, gdy niemowlę otrzymuje wyłącznie pokarm mamy, nie powinno się dopajać malucha). Powodem może być także nagłe przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane, a także niewłaściwe przygotowywanie mleka modyfikowanego. Występowanie zaparć może mieć jednak także podłoże psychologiczne. U wielu maluchów zaparcia pojawiają się w okresie zmian oraz nabywania nowych doświadczeń, np. na etapie nauki korzystania z nocnika czy rozłąki z rodzicami.

W przypadku zaparć także masaż brzuszka może okazać się pomocny dla malucha, ponieważ okrężny ruch dłoni, delikatnie masujących mały brzuszek, może poprawić perystaltykę jelit.

Żywienie z myślą o delikatnym brzuszku

Ze względu na delikatność młodego organizmu – w tym dojrzewającego układu pokarmowego – niemowlę potrzebuje szczególnej dbałości i odpowiedniego sposobu żywienia. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) karmienie piersią jest najodpowiedniejszym sposobem żywienia w pierwszym półroczu życia i powinno być kontynuowane do ukończenia drugiego roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.

Jeśli mama nie może karmić piersią półrocznego dziecka, a jego dolegliwości trawienne są krótkotrwałe (po wizycie lekarskiej pediatra nie zalecił podawania żywności specjalnego przeznaczenia medycznego), powinna wraz z lekarzem wybrać odpowiednie mleko następne. Taki produkt powinien mieć na opakowaniu widoczną cyfrę „2” oraz zawierać składniki wspierające prawidłowy rozwój malucha, w tym jego układu pokarmowego. Mleko następne Bebiko PRO+ 2 (najdelikatniejsza formuła wśród mlek następnych Bebiko) daje dojrzewającym brzuszkom podwójne wsparcie dzięki wykorzystaniu LACTOFIDUS – procesu inspirowanego naturalnym zjawiskiem fermentacji mlekowej oraz unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS. Ponadto zawiera kompletną kompozycję[1] składników odżywczych wspierających prawidłowy rozwój[2] malucha. Odpowiednio dobrane mleko będzie zatem dla niemowlęcia nie tylko źródłem składników odżywczych, ale też cennym wsparciem dla jego wciąż dojrzewającego i delikatnego układu pokarmowego.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 


[1] Zgodnie z przepisami prawa.

[2] Zgodnie z przepisami prawa zawiera wapń i witaminę D, niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Odwiedź CH Focus i przeżyj wraz z Garfieldem niezwykłe przygody! Biuro prasowe
2024-06-14 | 09:43

Odwiedź CH Focus i przeżyj wraz z Garfieldem niezwykłe przygody!

Garfielda znają niemal wszyscy! Ten najsłynniejszy na świecie rudy kot właśnie powrócił do kin w  przezabawnej, animowanej komedii! Mało tego, mimo wrodzonego lenistwa,
Dziecko Port Łódź zaprasza do wspólnej zabawy i kibicowania
2024-06-12 | 16:00

Port Łódź zaprasza do wspólnej zabawy i kibicowania

11 czerwca to Międzynarodowy Dzień Zabawy ustanowiony przez ONZ. Jeśli ktoś przegapił – nie szkodzi! 15 czerwca w Porcie Łódź startuje bowiem Maraton Zabawy, który
Dziecko Fundacja Medicover zdrowo zajęta w 2023 r. – premiera raportu z działalności
2024-06-12 | 11:00

Fundacja Medicover "zdrowo zajęta" w 2023 r. – premiera raportu z działalności

Medicover prezentuje Raport Roczny z działalności Fundacji Medicover w Polsce i stowarzyszenia charytatywnego Asociația Medicover w Rumunii w 2023 roku. Ponad 100 różnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Handel

Połowa Polaków nie potrafi odróżnić oryginalnego produktu od podróbki. Sklepy internetowe wdrożyły technologie blokujące nieautentyczne towary

Sprzedaż podrobionych produktów to jedno z najczęstszych oszustw w sieci. Z badań EUIPO wynika, że 14 proc. konsumentów w Polsce celowo kupiło podróbkę, a połowa miała problem z określeniem oryginalności zakupionego produktu. Klientom z pomocą idą sklepy internetowe. W ubiegłym roku technologie stosowane przez Amazon zablokowały globalnie sprzedaż 7 mln nieautentycznych towarów. Organizacje konsumenckie apelują z kolei do konsumentów o ostrożne podejście do niewiarygodnie niskich cen i zwracanie uwagi na detale.

Nauka

Uzdolnione psy tworzą złożone obrazy sensoryczne przedmiotów podobnie jak człowiek. Odkrycie może ułatwić badania nad talentem u ludzi

Naukowcy z Budapesztu zbadali grupę utalentowanych psów, które w odróżnieniu od większości swojego gatunku potrafią przyswoić nazwy ulubionych zabawek. Badanie przeprowadzone w ramach Family Dog Project dowodzi, że te psy mogą tworzyć obrazy mentalne przedmiotów – umieją powiązać nazwę danej zabawki z jej zapachem czy kształtem. To pierwsze na świecie badanie, które udokumentowało przypadki talentu u gatunku innego niż człowiek. Badanie może stanowić punkt wyjścia do lepszego zrozumienia tego, w jaki sposób tworzy się talent u ludzi.