Komunikaty PR

Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej: Barbie osiąga stan nieważkości!

2021-10-04  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
ConTrust
Communication

ul. 1 sierpnia 6A
02-134 Warszawa
contact|contrust.pl| |contact|contrust.pl
+48 22 370 28 87
media.contrust.pl
Do pobrania docx ( 0.05 MB )

Kobiety w kosmosie

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej jest hasło: „Kobiety w kosmosie”. To zachęta dla dziewczynek, aby stały się następnym pokoleniem astronautek, inżynierek i naukowczyń zajmujących się przestrzenią kosmiczną. Niestety, jak wynika z badań1 kobiety są wciąż w niewystarczającym stopniu reprezentowane w zawodach związanych z naukami ścisłymi (tzw. STEM careers). Ambasadorką najnowszej kosmicznej kampanii Barbie została więc wyjątkowa kobieta, Samantha Cristoforetti, która jest jedyną aktywną europejską astronautką w ESA, a niedawno została wybrana pierwszą kobietą z Europy, która będzie dowodzić Międzynarodową Stacją Kosmiczną od 2022 roku. 

Z Barbie na orbicie?

Samantha jest zdecydowanie odzwierciedleniem siły, determinacji, pasji i samorozwoju. Niesamowita Włoszka, z wykształcenia lotniczka, inżynierka i astronautka, stała się inspiracją do stworzenia lalki Barbie wzorowanej na jej wizerunku. Co ciekawe, część dochodów ze sprzedaży lalki Barbie Samantha Cristoforetti (wcześniej jedynej w swoim rodzaju Barbie, ale teraz dostępnej w sprzedaży w całej Europie), zostanie przekazana na rzecz organizacji charytatywnej Women In Aerospace. Wszystko po to, aby inspirować kolejne pokolenia kobiet do podboju przestrzeni kosmicznej. Dzięki zaangażowaniu Barbie w organizacji zostanie utworzone stypendium dedykowane studentkom studiów doktoranckich, które będzie wspierać zdolne naukowczynie, aby mogły iść w ślady inspirującej Samanthy. Sama astronautka jest obecnie w trakcie szkolenia przed swoją kolejną misją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która rozpocznie się już w kwietniu 2022 roku. W swoją kosmiczną podróż zabierze… własną lalkę Barbie, aby wciąż inspirować dziewczynki!

W stanie nieważkości

W ramach inauguracji współpracy lalka Barbie inspirowana Samanthą wyruszyła z bazy ESA w Niemczech i odbyła lot w warunkach zerowej grawitacji, symulując doświadczenie prawdziwego astronauty. Oszałamiające wideo i zdjęcia Barbie Samanthy w stanie nieważkości właśnie zostały opublikowane. Jak mówi Samantha Cristoforetti:

– Czasami małe rzeczy mogą zasiać nasiona wielkich marzeń. Kto wie? Może właśnie podróż mojej lalki unoszącej się w stanie nieważkości pobudzi wyobraźnię dzieci i skłoni je do rozważenia kariery w świecie nauki?

Barbie wspiera kosmiczne kariery

Aby zainteresować dziewczynki zawodami związanymi z kosmosem Barbie udostępnia także zasoby edukacyjne. Materiały, które przedstawiają różne zawody związane z przestrzenią kosmiczną oraz przybliżają dzieciom w wieku wczesnoszkolnym wiedzę o kosmosie, w tym także o tym, co dzieje się podczas lotu w tzw. zerowej grawitacji można pobrać tutaj: www.barbie.com/en-gb/Space. Warto dodać, że lalka Barbie już od ponad pół wieku wciela się w różne role społeczne i zawodowe, odkrywając przed dziewczynkami nieograniczone możliwości, jakie stoją przed nimi w dorosłym życiu. Od czasu gdy pierwsza lalka Barbie "chodziła po księżycu" Barbie była już astrofizykiem, naukowcem kosmicznym i astronautą. Z kolei przed Samanthą Cristoforetti z ESA lalką Barbie zostały uhonorowane już astronautki: Sally Ride z USA i Anna Kikina z Rosji.

Siła marzeń

Marzenia mają w sobie ogromną moc i są niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Snucie wizji i planów rozwija kreatywność, wyobraźnię i daje motywację do działania. Wspieranie dzieci w realizacji marzeń, buduje ich samoocenę, poczucie pewności siebie i sprawczości. Inspirując dziewczynki i zapewniając, że MOŻESZ BYĆ KIM CHCESZ Barbie stara się przeciwdziałać zjawisku dream gap. Badania pokazują, że od mniej więcej 5. roku życia wiele dziewczynek traci pewność siebie i przestaje wierzyć w możliwość realizacji marzeń. Są przekonane, że nie mogą zostać prezydentkami, inżynierkami czy astronautkami, bo to zawody zarezerwowane wyłącznie dla chłopców. Projekt #CloseTheDreamGap, który Barbie uruchomiła w 2018 roku, jest globalną inicjatywą dającą dziewczynkom zasoby i wsparcie, których potrzebują, aby nieustannie w siebie wierzyć. Bo jeśli możemy o czymś marzyć, możemy to osiągnąć.

1. Sprawozdanie Parlamentu Europejskiego w sprawie promowania równości płci w edukacji i karierze zawodowej w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) stwierdza, że "UE stoi w obliczu bezprecedensowej nieobecności kobiet w karierach zawodowych i edukacji w zakresie STEM, zwłaszcza że kobiety stanowią 52% populacji europejskiej i 57,7% absolwentów szkół wyższych w UE, a mimo to stanowią jedynie 2 na 5 naukowców i inżynierów".

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Centrum Riviera w Gdyni: wakacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci Biuro prasowe
2024-07-04 | 12:45

Centrum Riviera w Gdyni: wakacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci

W gdyńskim Centrum Riviera w każdy wtorek tegorocznych wakacji odbędą się warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży. To wynik współpracy centrum z Gdyńskim Szlakiem
Dziecko Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!
2024-07-03 | 13:00

Zostań architektem własnych marzeń! Warsztaty budowania z klocków w CH Targówek!

Spędź z nami kreatywne wakacje w mieście! Warszawskie centrum handlowe Targówek zaprasza wszystkie dzieci do udziału w Wakacyjnej Akademii Budowania! Przez cały lipiec najmłodsi
Dziecko Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami
2024-07-03 | 12:00

Minionki przejmują Promenadę! Odwiedź centrum i spotkaj się z żółtymi stworkami

Premiera nowego filmu o Minionkach już w ten piątek! Przystankiem na trasie promującej nowe przygody Minionków jest warszawskie centrum handlowe Promenada, w którym zaplanowano

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.