Komunikaty PR

Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci - nie nakazem, a sposobem!

2022-12-21  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.

Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/

 

Dobre przyzwyczajenia są kluczem do poprawy jakości życia. Systematyczności możemy i powinniśmy uczyć się już od najmłodszych lat. W oczach dzieci, to rodzice są wzorem do naśladowania, dlatego warto wszelkie zasady wdrażać również w swojej diecie. Podpowiadamy sposoby jak miło i bezproblemowo takie nawyki wśród domowników wprowadzić.

Zimą najchętniej wskakujecie pod ciepły koc, a do łask powracają gry planszowe bądź Netflix? Złe odżywianie, słabe nawodnienie oraz ograniczenie aktywności fizycznej przyczynia się do wzrostu wagi, niedoboru witamin i coraz gorszego samopoczucia. Wzrasta również ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Ciężko jest zmienić coś, do czego przywykliśmy, nawet jeżeli stan zdrowia podpowiada kategoryczną zmianę. Dlatego uczenie dzieci, już od najmłodszych lat jak prawidłowo odżywiać organizm jest ważne. Wystarczy kilka nawyków, aby wejść na dobrą ścieżkę żywieniową. Nie są one ani drogie, ani trudne do zrealizowania - wymagają jedynie czasu i konsekwencji.

Dobre nawyki żywieniowe

Dzieci są wspaniałymi obserwatorami. Chcąc nauczyć dziecko zdrowego odżywiania, należy zwrócić uwagę na to co jemy przy dziecku i co mamy w lodówce. Podając dziecku szklankę wody nie możemy sami nalać sobie słodkiego napoju, ponieważ to stawia nasze starania na przegranej pozycji. 

Zdrowe zakupy 

Mimo, że zakupy z dziećmi często bywają trudne, warto wybrać się na nie wspólnie. Świetnie sprawdzą się tu lokalne rynki ze świeżymi warzywami i owocami. Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą pozwala dokładniej poznać produkty. Możemy ich dotknąć, powąchać, a nawet spróbować. Dziecko może samo wybrać to co chce zjeść, bez alternatywy w postaci niezdrowych przekąsek dwie półki dalej. Wbrew pozorom, wspólne zakupy mogą być dobrą zabawą, a przede wszystkim nauczą jakie produkty wybierać i dlaczego.

Wspólne gotowanie i wspólne posiłki

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na przygotowanie posiłku wspólnie z dziećmi. Jednak  warto od czasu do czasu  zorganizować wspólne gotowanie. Jest to działanie, które nie tylko zbliża rodzinę do siebie, ale również uczy świadomości i odpowiedzialności, a dodatkowo jest idealną zabawą dla najmłodszych. Wyznaczcie dzień, w którym wspólnie przygotujecie posiłek. Pokaż dziecku produkty, z których będziecie korzystali, pozwól mu na mieszanie, przyprawianie i próbowanie. 

Po przygotowanym posiłku czas na nakrycie stołu. Tą część również pozostaw najmłodszym. Postaraj się, aby jedzenie ładnie wyglądało na talerzu. Od czasu do czasu możesz postawić na “szwedzki stół” ze zdrowymi przekąskami, dzięki czemu dzieci same wybiorą co chcą zjeść i sprawi im to przyjemność.

Odpowiednie nawodnienie

W nauce zdrowych nawyków żywieniowych niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dzieci najszybciej uczą się powielając zachowania starszych. Postaraj się wyeliminować słodkie napoje, zastępując je wodą ze świeżymi owocami. Dobrze sprawdzą się również kostki Microdrink rozpuszczalne w wodzie, pełne owocowych smaków. Wzbogacone witaminami kostki z naturalnych składników, bez dodatku cukru pomogą zastąpić niezdrowe napoje pełne cukru. Razem z dziećmi wybierzcie swoje ulubione smaki.

W prawidłowym nawadnianiu najmłodszych pomocne będą butelki wielorazowe, szczególnie takie, które zachęcą ich swoim wyglądem. Butelki dla Maluchów od Waterdrop mają nie tylko wzory z zabawnymi postaciami, ale również są odpowiednie i bezpieczne dla dzieci. Wyposażone są w zakrętkę z dzióbkiem, gumową zatyczkę i szczelny zawór, dzięki czemu każdy maluch może zabrać ją ze sobą gdziekolwiek, bez obaw, że napój się rozleje.

Ciekawość nowych smaków

Zamiast kupowania kolejnych słodyczy i słonych przekąsek postaw na domowej roboty ciastka i pieczywo. Ogranicz cukier - możesz go zastąpić np. naturalnym miodem, a cukierki i batony zamień na orzechy i suszone owoce. Warto szukać urozmaicenia i stawiać na nowe produkty lub takie, których dawno nie jedliśmy. Dzięki temu rozbudzimy ciekawość nowych smaków u siebie i maluchów.

Wyrobienie pewnych nawyków to z reguły długotrwały proces. Wdrażajmy zmiany stopniowo i zaczynajmy od małych rzeczy. Pokażmy dziecku, że sprawiają nam przyjemność. Wprowadzając nowe produkty, nie zmuszajmy na siłę do ich spróbowania. Dużym prawdopodobieństwem jest, że maluch się zrazi i nie będzie chętny do poznawania nowych rzeczy. Ważne jest, aby nie porównywać dzieci do innych, a znaleźć rozwiązania skuteczne dla całej rodziny.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Planet Partners sp.z.o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.