Emil Wieczorek Architekt sukcesu Ewy Jakubiec na scenie Miss International 2024
Gdy Ewa Jakubiec, Miss Polonia 2023, 12 listopada wkroczyła na scenę finałową 62. edycji Miss International w Tokio, jej obecność przyciągnęła spojrzenia całego świata. Polka, zaliczana do grona faworytek, zdobyła miejsce w pierwszej ósemce prestiżowego konkursu, ale jej sukces nie był wyłącznie efektem osobistego uroku i charyzmy.
W tle tego triumfu stoi Emil Wieczorek – projektant, którego niezwykłe kreacje stały się wizytówką polskiego talentu na międzynarodowej scenie. Sukces Ewy Jakubiec to dowód na to, jak wielką rolę odgrywa moda w budowaniu wizerunku i promocji kraju na arenie międzynarodowej. Kreacje Emila Wieczorka stały się symbolem polskiej kreatywności, a także pomostem między kulturą Polski i Japonii. Jakubiec błyszczała w Tokio, ale to Wieczorek pokazał, że jego talent jest gotowy, by podbić świat.
Współpraca Ewy Jakubiec z Emilem Wieczorkiem to więcej niż przygotowanie do konkursu piękności. To historia o odwadze, wizji i wykorzystaniu mody jako języka, który potrafi połączyć tradycję z nowoczesnością. Dzięki Wieczorkowi polska moda znów pokazała, że ma wiele do zaoferowania na światowej scenie.
Kreacje, które mówią historię
Wieczorek, znany z odwagi w projektowaniu i zamiłowania do detali, stworzył dwie wyjątkowe suknie wieczorowe dla Jakubiec, które nie tylko podkreślały jej urodę, ale również opowiadały historie związane z Polską i Japonią. Pierwsza z nich, złota i lśniąca, była hołdem dla bursztynowej korony Miss Polonia – symbolu siły i piękna. Jakubiec w tej kreacji wyglądała niczym królowa, promieniejąc blaskiem, który idealnie pasował do prestiżowej sceny konkursu.
Druga suknia była ukłonem w stronę gospodarzy – inspirowana japońskim kimonem, łączyła tradycję z nowoczesnością. Wieczorek, współpracując ze stylistką Klaudią Gołębiowską, zaprojektował ją w barwach polskiej i japońskiej flagi – bieli i czerwieni. „Chcieliśmy połączyć klasyczny diorowski dół z elementami kimona, dodając jednocześnie kryształy, by Ewa lśniła na scenie” – tłumaczył projektant.
Projektant z wizją
Wieczorek nie tylko zachwyca swoimi projektami, ale również pokazuje, że moda może być świadoma. W jego portfolio pojawiła się suknia z recyklingu, wykonana ze starej sukni ślubnej. To wyraz jego zaangażowania w zrównoważoną modę, która coraz częściej staje się integralną częścią branży.
Projektant, który zyskał miano jednego z najbardziej obiecujących twórców w Polsce, nie zamierza spocząć na laurach. Już wkrótce zamierza uruchomić sklep internetowy, oferując limitowane kolekcje dedykowane „odważnym kobietom”. „Będzie błyszcząco, kobieco i unikalnie” – zapowiada, podkreślając, że każda suknia ma być wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.
Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.