emocJA w modzie i fotografii – wernisaż fotograficzny w ramach CFW
10 niezwykłych modeli, 10 fotografów, 10 projektantów mody i jedna wspólna inicjatywa: projekt „emocJA”. Wernisaż i wystawa fotografii zorganizowane w ramach Cracow Fashion Week 2024 z inicjatywy Leonardo Hotels i Krakowskich Szkół Artystycznych będą częścią celebracji 30-lecia istnienia KSA. Przede wszystkim jednak wesprą projekt „The Presja”, realizowany przez Fundację Z Wyboru.
Pod nazwą „emocJA” kryje się wyjątkowy, autorski projekt zorganizowany w ramach Cracow Fashion Week 2024 przez Leonardo Hotels i Krakowskie Szkoły Artystyczne. Sztuka, moda, fotografia i społeczne zaangażowanie to jego cztery filary.
– Mając na uwadze cały skomplikowany proces realizacji projektu, stwierdzam, że nie mógłby on mieć lepszej nazwy i celu. Osoba na zdjęciu jest przez nas widziana w zewnętrznej pozie, w zewnętrznym ubraniu, makijażu i określonej sytuacji. Wszystko, co ważne – czyli wszystkie emocje, które jej towarzyszą, kryją się wewnątrz. Kunszt fotografa może je wspaniale podkreślić, ale to od widza zależy, czy zechce zadać sobie trud ich odkrycia – mówi Iwona Furtek, Cluster Poland Marketing Manager w Leonardo Hotels. – Mam szczerą nadzieję, że udało nam się wyraźnie pokazać ten aspekt i właśnie w tym kierunku poprowadzić widzów stworzonej przez nas wystawy.
Moda i sztuka
Modelki i modele wystąpili w strojach zaprojektowanych przez 10 projektantów mody – absolwentek i absolwentów słynnej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru: Patrycję Segedyn, Annę Nowak-Curyło, Artura Rybę, Laurę Filip i innych. Stroje wybrane przez projektantów pochodzą zarówno z kolekcji pokazowych, jak i sprzedażowych. Cechuje je różnorodny styl, fason, faktura i przeznaczenie, które nadają każdej z dziesięciu stylizacji wyjątkowej oryginalności.
– Projekt „emocJA” to pewnego rodzaju podróż przez lata obecności i działania Krakowskich Szkół Artystycznych w Krakowie. W ciągu 30 lat wypuściliśmy w świat tysiące wspaniałych projektantów mody, fotografów, choreografów, designerów. Uczymy ich nie tylko „sztuki”, ale dodajemy skrzydeł i rozwijamy wyobraźnię. Nie miałam chwili wątpliwości, że zaproponowany nam przez Leonardo Hotels projekt i wspólnie przez nas zrealizowany stanie na wysokości zadania – mówi Joanna Gaweł, Dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych.
Wsparcie pełne stylu
10 modeli to osoby związane z Krakowem, aktywne na polu sztuki, mediów, biznesu i w różny sposób kreujące obraz miasta. Co ważne – nikt z nich nie jest profesjonalnym modelem, a decyzję o udziale podjęli ze względu na cel charytatywny – wsparcie działań Fundacji z Wyboru i projektu “The Presja”.
– Misją „The Presji” jest dawanie ludziom ulgi psychicznej w świecie presji. Każda osoba dotknięta problemem natury psychologicznej zasługuje na pomoc. Aby udzielić fachowego, indywidualnego wsparcia zawsze najpierw staramy się odkryć prawdziwe emocje i prawdziwe „JA” każdej osoby oraz dostrzec to, co dzieje się pod jej zewnętrzną „pozą”. Myślę, że projekt „emocJA” w tym kontekście bardzo dobrze oddaje naturę naszych starań – komentuje Wojciech Wychowaniec, Wiceprezes Fundacji z Wyboru, koordynator projektu The Presja. Jak dodaje: – Depresja jest zaburzeniem, które można rozpoznać po pojawieniu się tak zwanych „3 bez”: bezradności, bezsilności i beznadziei. Kreatywność i twórczość to w pewnym sensie postawa odwrotna do 3 depresyjnych „bez”. Dlatego zawsze cieszy nas, gdy możemy wspierać osoby cierpiące na depresję, promując przy tym projekty artystyczne. Co więcej, sama sztuka może mieć aspekt terapeutyczny, gdyż człowiek zyskuje sprawczość i może realnie wpływać na rzeczywistość, właśnie poprzez proces twórczy.
Sztuka w obiektywie
Każda ze stających przed obiektywem osób sfotografowana została przez innego artystę związanego ze Szkołą Kreatywnej Fotografii. Dzięki temu powstało 10 unikalnych zdjęć, podkreślających indywidualny charakter każdego z autorów. Za obiektywem stanęli: Stella Debreova, Piotr Kuliga, Monika Krzyżowska, Iwona Wincławska, Martyna Reidych, Anna Siembab, Nargiz Gasimli, Anna Machaj, Karolina Gołba, Szymon Terliński.
Nad stylizacją sesji z ramienia KSA czuwała Magdalena Kęskiewicz, której wizja doskonale wpasowała się w ideę projektu. – Moda to nie tylko ubranie czy makijaż, ale przede wszystkim człowiek, jego indywidualność i charakter. Moda jest świetnym narzędziem do wyrażania siebie, dlatego bardzo spodobał mi się pomysł połączenia osób z pozornie różnych światów. Z jednej strony mamy modeli – ludzi związanych z szeroko pojętym biznesem, bardzo konkretnych, o sprecyzowanym, indywidualnym guście, a z drugiej nasi awangardowych projektantów i fotografów z pełną wolnością twórczą. Musiało wyjść z tego coś wyjątkowego i bardzo dobrego. Byłam pod ogromnym wrażeniem, jak wspólnie budowaliśmy ten projekt i ile każdy z nas wniósł od siebie – mówi Magdalena Kęskiewicz.
Pomoc pełna emocji
W jaki sposób wesprzeć walkę z depresją? Wpłacając dowolną kwotę na specjalnie zorganizowaną w tym celu zbiórkę dostępną pod linkiem: https://zrzutka.pl/xk4cb6

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.