Komunikaty PR

Farbujesz ubrania? Oto 5 zasad, o których musisz pamiętać

2022-07-28  |  01:00
Biuro prasowe

Płowienie koloru oraz blaknięcie odzieży są nieuniknione nawet wśród najwyższej jakości materiałów. Stąd wiele osób zaczyna je farbować, czego efektem są żywsze i bardziej wyraziste kolory ubrań. Ta metoda to także świetny sposób na zabawę modą i stworzenie jedynych w swoim rodzaju stylizacji. Jak osiągnąć spektakularne efekty? Wystarczy pamiętać o 5 podstawowych zasadach.

 

Wyblakły kolor ubrań często sprawia, iż sukienki, spodnie czy bluzki trafiają do kosza, a my zaopatrujemy się w nowe. Co się z nimi dzieje? Jak wynika z raportu Biała Księga Fashion Revolution* z 2020 roku, większość trafia na wysypisko śmieci lub do spalarni. Jedynie niecały 1% tekstyliów i odzieży przetwarza się na nowe tkaniny i ubrania. W ten sposób branża modowa w znaczny sposób przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. My również… Dlatego zamiast wyrzucać ubrania nadające się do noszenia, warto je zafarbować, aby ponownie uzyskać żywy kolor. Można do tego użyć specjalnych barwników i dać odzieży drugie życie, działając zgodnie z ideą zero-waste.

 

1. Sprawdź, czy dany materiał można farbować

 

Nie wszystkie tkaniny farbuje się w jednakowy sposób. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego barwnika, biorąc pod uwagę właściwości różnorodnych tkanin, aby uniknąć rozczarowania marnym efektem.

 

Najlepiej barwnik wchłonie się w przypadku naturalnych materiałów typu: bawełna, len, jedwab czy trykotaż, jak również mieszanek tkanin syntetycznych, np. sztucznego jedwabiu czy mieszanki włókien nylonowych. – Przy naturalnych tkaninach, które bardzo nie lubią wysokich temperatur, zaleca się maksymalnie 40 stopni i wykorzystanie barwników bez gotowania. Wówczas uzyskamy najlepsze efekty. Niemniej w przypadku bawełny, którą można gotować, sprawdzą się barwniki do gotowania. Generalna zasada jest taka, by stosować się do temperatur prania zalecanych przez producenta tkanin, wskazanych na metkach. – podpowiada Kamil Maślanka, ekspert marki REKOL, produkującej barwniki do tkanin.

 

2. Uważaj na poliester

 

Należy pamiętać, iż choćbyśmy użyli najmocniejszego barwnika, przy sztucznych materiałach kolory będą mało wyraziste, wyblakłe, a nawet nierównomierne. Istnieją także takie włókna, które w ogóle nie przyjmą barwnika, a są to: akryl, poliester, a także wszelakie plastikowe części odzieży typu guziki i zamki błyskawiczne.

 

Co ciekawe, nawet jeśli posiadamy ubrania z naturalnych tkanin, mogą one zostać uszyte nićmi z poliestru, a więc w efekcie przebarwione na inny kolor sukienki, bluzki czy spodnie, będą miały widoczne jasne nici, których barwnik nie jest w stanie zafarbować. A więc zawsze, zanim rozpoczynasz zabarwianie tkanin – sprawdź dokładnie z jakich materiałów zostały uszyte, w celu jak najlepszego dopasowania barwnika oraz metody farbowania.

 

3. Ciemniejszy odcień – pożądany efekt

 

Kolejna istotna zasada dotyczy farbowania pożółkłych oraz wypłowiałych ubrań, które straciły swój kolor przez suszenie na słońcu bądź w wyniku wielorazowego użycia. W takiej sytuacji zawsze trzeba pamiętać o zabarwianiu tkanin na kolor ciemniejszy niż oryginał. Ponadto trzeba mieć świadomość, że ciemnozielonej bluzki nie uda nam się zafarbować na intensywny żółty czy pomarańczowy. W przypadku plam od wybielacza, widocznych na ubraniach, barwnik może uwydatnić plamę, sprawiając iż będzie ona jeszcze bardziej widoczna na tle nowo nadanego koloru. Stąd najpierw należy dokładnie odbarwić tkaninę przed farbowaniem. Kolejna istotna zasada mówi o usunięciu warstwy skrobi, którą producenci impregnują tkaniny z bawełnianych bądź lnianych ubrań. To również pomoże w lepszym przyjęciu barwnika.

 

4. Jeansy – jakiego efektu możesz się spodziewać?

 

Jeśli chcemy zafarbować jeansy, trzeba pamiętać, że efekt zależy od tego, w jaki sposób wykonane są spodnie. Przetarcia zrobione strukturalnie często zawierają domieszkę sztucznych materiałów. W tym przypadku po zafarbowaniu te miejsca pozostaną białe albo się lekko przyciemnią. Natomiast przetarcia robione przez odbarwianie, zafarbują się. Ponieważ sami zapewne nie będziemy w stanie stwierdzić, w jaki sposób producent je wykonał, pozostaje nam …zaryzykować! Z pewnością nikt inny nie będzie miał podobnej pary spodni. A możliwość dłuższego chodzenia w ulubionej odzieży dzięki zmianie jej wyglądu jest bezcenna. Barwniki do ubrań to zbawienny wynalazek!

 

5. Pamiętaj o praniu przed i po farbowaniu odzieży

 

Chcąc osiągnąć zamierzony efekt, aby móc cieszyć się odnowionymi ubraniami pamiętajmy o ostatniej zasadzie, która dotyczy prania ubrań. – Odzież, którą chcemy pofarbować, należy dokładnie wyprać w pralce, szczególnie jeśli pozostały na niej plamy trudne do usunięcia. Dzięki temu kolor rozprowadzi się równomiernie – radzi ekspert marki REKOL. Po zafarbowaniu odzieży, jeśli robimy to ręcznie, należy płukać ją w zimnej wodzie, aż do momentu kiedy będzie całkiem czysta.

 

Farbowanie tkanin w domu nie jest trudne czy czasochłonne. Nie potrzebujemy też w tym celu żadnych specjalistycznych narzędzi. Materiały można barwić w emaliowanym garnku albo pralce, ponieważ dobry barwnik w żaden sposób jej nie uszkodzi.

 

*https://www.fashionrevolution.org/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Moda Marka Kubota zaprezentowała nową, festiwalową kolekcję Biuro prasowe
2024-08-02 | 01:00

Marka Kubota zaprezentowała nową, festiwalową kolekcję

Polska marka, słynąca z kultowych klapków na rzep, stworzyła kolejną kolekcję, powstałą z myślą o miłośnikach festiwali. W jej skład weszły m.in. kalosze. Nowa kolekcja to
Moda Ultralimitowana edycja zegarka G-SHOCK x Janusz Walczuk
2024-08-01 | 10:00

Ultralimitowana edycja zegarka G-SHOCK x Janusz Walczuk

Pierwsza taka współpraca legendarnej już marki z polskim artystą. Tylko 40 sztuk limitowanej edycji G-SHOCK x Janusz Walczuk będzie dostępnych w sprzedaży. Marka, która w
Moda SYNERGIA MODY I FILMU. FASHION FILM FESTIVAL 2024 CZEKA NA ZGŁOSZENIA
2024-07-31 | 15:00

SYNERGIA MODY I FILMU. FASHION FILM FESTIVAL 2024 CZEKA NA ZGŁOSZENIA

SYNERGIA MODY I FILMU. FASHION FILM FESTIVAL 2024 CZEKA NA ZGŁOSZENIA   Dla widzów są szansą, by poznać kreatorów mody, ich wizje i kolekcje. Dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Media

Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki

Zdaniem Tomasza Jacykowa w letnich stylizacjach możemy sobie pozwolić na więcej, ale trzeba pamiętać, że szorty, koszulki bez ramiączek, mocno wycięte topy i zwiewne spódniczki zamiast podkreślać atuty sylwetki, mogą tylko uwypuklić jej mankamenty i niedoskonałości. W konsekwencji źle dobrane wakacyjne zestawienia zamiast zachwycać, budzą niesmak. Poza tym coś, co idealnie pasuje na plażę, niekoniecznie musi dobrze wyglądać na ulicy. Stylista z uwagą śledzi bieżące trendy i jak przyznaje, bardzo podoba mu się chociażby eksponowanie bielizny i czynienie jej ważnym elementem codziennych stylizacji.

Prawo

Ostatni moment na przyjęcie standardów ochrony małoletnich w placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy mają pomóc walczyć ze zjawiskiem przemocy wobec najmłodszych

15 sierpnia mija termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich (SOM) we wszystkich instytucjach pracujących z dziećmi. Poza oczywistymi placówkami, takimi jak szkoły, przedszkola czy kluby sportowe, obowiązek ten dotyczy także np. hoteli czy szpitali. Wdrożenie przez te instytucje odpowiednich procedur zapobiegawczych i interwencyjnych ma doprowadzić docelowo do zmniejszenia skali przemocy i nadużyć wobec najmłodszych. – Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, będą prawdziwą zmianą społeczną, o ile świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – podkreśla Agata Sotomska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.