Komunikaty PR

Fenomen zawodu lekarza

2022-05-31  |  12:10
Biuro prasowe

Nie jest tajemnicą, że schowany za szpitalnymi drzwiami świat lekarzy jest dla nas niezwykle interesujący. Ten wręcz archetypowy zawód wyzwala tyle emocji, że chętnie sięgamy po rozrywkę związaną z tematem. Seriale takie jak „Doktor House” czy „Chirurdzy” osiągają już miano kultowych. Na czym polega fenomen świata medycznego?

Z lekarzami wiąże się wiele stereotypów i powszechnych założeń takich jak dobre zarobki, inteligencja i generalny sukces życiowy. Często spotykamy się z sytuacjami, w których rodzice pragną kariery medycznej dla swojego dziecka. Lekarze stanowią dużą część naszego życia. Towarzyszą nam od narodzin do chwili stwierdzenia zgonu. Pomimo tak ścisłego związku, mało o nich wiemy. Jest to zawód owiany tajemnicą. Nie mamy dostępu do sal operacyjnych, w których toczy się walka pomiędzy życiem a śmiercią. Wszystko to sprawia, że teksty poruszające tematykę medyczną pozostają wręcz fascynujące dla szerokiej publiczności. Przecież nawet codzienna praca w szpitalu wiąże się z tak nagłymi zwrotami akcji, że nie sposób nie zainteresować widza czy czytelnika.

Seriale czy książki o świecie medycznym niejako ściągają lekarzy z piedestału i pokazują ich jako zupełnie normalnych ludzi, z takimi samymi problemami jak reszta świata. Tym samym przedstawiciele prestiżowego zawodu zostają sprowadzeni do sylwetki człowieka zanurzonego w codzienności, dzięki czemu stają się nam bliżsi. Łatwiej ich lubić (lub nie lubić), a nawet się z nimi zidentyfikować. Połączenie lekarzy walczących o życie pacjenta oraz obyczajowych relacji między bohaterami, daje odbiorcy przypływ adrenaliny w niezwykle konsekwentny sposób.

Od seriali o tematyce medycznej aż się roi. Na Netflixie czy HBO Max prezentowane są wciąż nowe produkcje, których akcja toczy się w szpitalach. Jednak nie tylko twórcy filmowi sięgają po medyczny motyw. Na rynku dostępne są również książki o lekarzach, które potrafią pochłonąć czytelnika w stopniu nie mniejszym od filmu. Jednym z tytułów o tematyce szpitalnej jest książka „Reanimacja”. Jej autorka, Danuta Mikołajewska jest lekarką wieloletnim stażem, która „wie o swoim środowisku prawie wszystko”. Dzięki temu opis świata medycznego jest szczery i autentyczny. Swoje doświadczenie oraz innych lekarzy, przelała na kartki papieru, ukazując dyżurkę lekarską przez dziurkę od klucza.

Samo środowisko określiło książkę jako „prawdę o nas bardzo potrzebną”. Emocje, które towarzyszą fanom seriali medycznych, również występują w trakcie czytania „Reanimacji”. Świadczą o tym słowa Juliusza Machulskiego, który nazwał książkę „materiałem na film jakiego jeszcze nie było”. Książka odpowiada na pytania takie jak: Kim są lekarze? Jak wygląda ich świat? Jakie mają ambicje i aspiracje?

„Medycy w mojej książce nie są herosami, lecz ciężko pracującymi ludźmi. Nie są nadętymi bohaterami o ustach pełnych frazesów, lecz postaciami psychologicznie wiarygodnymi – słowem: żywymi ludźmi. Nie zaspokajam tęsknot czytelnika dotyczących idealnego lekarza, lecz pokazuję prawdę o moim środowisku”. - mówi Danuta Mikołajewska, autorka „Reanimacji”.

Autorka napisała „Reanimację” także i z potrzeby określenia samej siebie. Szukała odpowiedzi na pytania, które nurtują miliony lekarzy każdego dnia. Czym tak naprawdę jest medycyna? Nauką czy sztuką? Do czego zobowiązuje nas zawodowa misja? Jaką cenę płacimy za nadmierne oddanie tej czy innej profesji? Z tymi problemami mierzy się również główna bohaterka Ewa, która jest młodą, ambitną lekarką, poszukującą autorytetów. Jednak prócz jej zmagań zawodowych, obserwujemy jej życie prywatne, miłosne.

„Reanimacja” posiada alegoryczne przesłanie niepozbawione przestrzeni dla indywidualnej interpretacji. Uniwersalny wydźwięk koresponduje z osobistymi doświadczeniami, sposób narracji angażuje emocjonalnie czytelnika do tego stopnia, że zaczyna on zastanawiać się nad swoim własnym życiem. Wartka akcja, zaskakująca fabuła stopniowe ujawnianie lekarskich tajemnic są na tyle intrygujące, że każdy czytelnik może odczytać tę powieść indywidualnie.

Jestem po pierwsze lekarką, po drugie lekarką, po trzecie lekarką” – zapewnia autorka traktująca swoje pisanie jako szczególny rodzaj indywidualnej recepty, z którą nie ma potrzeby udawać się do apteki. Wystarczy przewrócić pierwszą kartkę…

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka Jak groźny prokurator został twórcą kryminałów? Biuro prasowe
2024-07-24 | 01:00

Jak groźny prokurator został twórcą kryminałów?

Cyryl i Sylwia Sone to wyjątkowa para, nietypowy duet. On – autor bestsellerowych kryminałów  i prokurator. Ona – influencerka, stylistka oraz popularna
Książka Złap lekturę na urlop, czyli Wielki Antykwariat po raz kolejny w Blue City
2024-06-21 | 11:21

Złap lekturę na urlop, czyli Wielki Antykwariat po raz kolejny w Blue City

Choć wydawać by się mogło, że sztuka czytania, wciąż znajdą się tacy, którzy cenią wieczór czy urlop z książką. Jednak oprócz miłośników nowości i
Książka Odkryj praktyczną moc feng shui – poradnik, jakiego jeszcze nie było
2024-06-10 | 01:00

Odkryj praktyczną moc feng shui – poradnik, jakiego jeszcze nie było

„Praktyczne wskazówki feng shui” to kompleksowy przewodnik, w którym światowej sławy ekspert feng shui Jin Peh wyjaśnia zasady stosowania tych praktyk w życiu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.