Premiera nowego serialu Viaplay Originals: ‘Wiking – Upadek narkotykowego króla’
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Był o krok od osiągnięcia swojego celu, czyli zostania zamożnym brazylijskim deweloperem. Jedna zła decyzja przesądziła o upadku przestępczego imperium. Jego przyjaciel Kim został zabity, a policja rozpoczęła operację śledczą. W końcu stracił wszystko: pieniądze oraz rodzinę - żonę i syna. Po szesnastu latach wychodzi z więzienia jako zupełnie inny człowiek. W końcu jest gotowy, by opowiedzieć swoją historię. Chce, żeby jego syn poznał prawdę o własnym ojcu. Jednak, gdy dziennikarz Jeppe Facius zaczyna zagłębiać się w całą historię, odkrywa niewygodne dla Clausa wątki… A to dopiero początek. Dramat dokumentalny ‘Wiking – upadek narkotykowego króla’ (dawniej Nordic Narcos) to nieopowiedziana wcześniej historia szefa mafii narkotykowej, Clausa Malmqvista. Czteroodcinkowy serial pojawi się na platformie Viaplay już 12 maja.
Zdobywca nagrody Cavlinga - dziennikarz Jeppe Facius przez ponad 15 lat prowadził śledztwo w sprawie Clausa Malmqvista, jednocześnie próbując nakłonić go do wyjawienia prawdy. Claus po raz pierwszy zgadza się na serię wywiadów, podczas których Jeppe uzyskuje odpowiedzi na wcześniej zbywane ciszą pytania. Tym samym dziennikarz uchyla rąbka tajemnicy na temat konsekwencji czynów Malmqvista i trafia na trop czegoś większego, niż kolejna gangsterska biografia. Jednak prawda jest ujawniana stopniowo i manipulowana przez narkotykowego barona oraz jego wspólników. Autorytety również działają w szarej strefie, a mordercy wychodzą na wolność.
Jeppe Facius: ‘Od 16 lat próbowałem ustalić, jak wielkim przemytnikiem tak naprawdę był Claus Malmqvist. W końcu mam możliwość uporządkowania tej historii i dokładnego zbadania wszystkich poszlak, wydarzeń i ich konsekwencji. Mogę jedynie dodać, że rzeczywistość przechodzi moje najśmielsze oczekiwania.
Akcja czteroodcinkowej serii rozciąga się od terenów Brazylii i Maroka, przez Amsterdam, Malagę i Barcelonę, aż po Kopenhagę i Oslo. Obok Malmqvisa – wielkiego bossa narkotykowego, który walczy z błędami przeszłości o nowe życie w Duńskim miasteczku Hvidovre jako ojciec rodziny, w tym serialu zobaczymy amerykańską mafię, brazylijskie gangi, marokańskie klany, chińskie triady, a z drugiej strony policję, Interpol i DEA (Drug Enforcement Administration).
‘Wiking – Upadek narkotykowego króla’ to produkcja na pograniczu dokumentu i dramatu. Fragmenty historii są odtwarzane przez aktorów na podstawie prawdziwych świadectw, dowodów, transkrypcji i kluczowych źródeł. W postać młodego Clausa Malmqvisa wciela się 27-letni duński gwiazdor Alex Høgh Andersen.
Alex Høgh Andersen: ‘Ten projekt był dla mnie wyjątkowy, ponieważ jego format różni się od wszystkich projektów, w których do tej pory brałem udział i od wszystkiego, co wcześniej miałem okazję widzieć. Możliwość zobaczenia prawdziwego Clausa opowiadającego synowi, dlaczego nie był dla niego najlepszym ojcem - sceny nakręconej w taki sposób, że rzeczywistość wygląda jak fikcja, dzięki czemu to jest tak autentyczne - to rzadko spotykany zabieg w świecie filmu. Ta produkcja bardzo rozbudziła mój ‘gen kinomana’. Myślę, że seriale utrzymujące równowagę między dokumentem a fabułą zawsze były niezwykle ekscytujące, dlatego po prostu czułem, że muszę wziąć udział w tym projekcie. Poza tym, to bardzo ciekawe doświadczenie aktorskie - grać żyjącego człowieka - a tym bardziej, gdy chodzi o osobę i historię życia taką, jak w przypadku Clausa Malmqvista. Po prostu tak czuję.’
Serial skupia się na poznaniu podstaw działania ludzkiego umysłu. Nie na wzbudzaniu litości czy potępienia, ale zrozumienia. Co sprawiło, że nasi bohaterowie wybrali właśnie te ścieżki, którymi podążają? Czy chodziło o pieniądze? O władzę? A może w grę wchodzi coś zupełnie innego?
Niezależnie od nietypowego punktu wyjścia i formalnego przełomu, serial jest dziełem dziennikarstwa śledczego - uosabia Clausa Malmqvista oraz jego brutalną świtę zwolenników i współpracowników. Nieuchronnie odkrywa infiltrację duńskiego społeczeństwa przez przemysł narkotykowy. Serial uświadamia widzowi, jak władza i państwo bezwzględnie łamią prawo, gdy polują na naprawdę ‘grube ryby’. Może to ich jedyna deska ratunku?
Filippa Wallestam: ’Kiedy przedstawiono nam historię życia Clausa Malmqvista i sposób, w jaki można ją opowiedzieć - nie mieliśmy wątpliwości, że to historia, którą chcemy pokazać widzom Viaplay. Ta opowieść jest przedstawiona w innowacyjny, hybrydowy sposób, łączący dokument z dramatem. ’Wiking – Upadek narkotykowego króla’ to coś więcej niż zwykła rozrywka. To poważna historia, a przedstawienie rzeczywistego dramatu za pomocą hybrydy gatunkowej sprawia, że naprawdę widzimy, jak dotkliwe były osobiste i emocjonalne konsekwencje. Z niecierpliwością czekam na premierę tego serialu na naszej platformie.’
Dramat dokumentalny ‘Wiking – Upadek narkotykowego króla’ został wyprodukowany przez firmę Monday. Reżyserią zajął się Peter Anthony, który stworzył wcześniej m.in. dokument ‘The Man Who Saved the World’, a produkcji serialu z ramienia NENT Group podjął się Karsten Bartholin. Każdy z czterech odcinków będzie trwał 42 minuty. Premiera całej serii odbędzie się 12 maja na Viaplay.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.