Komunikaty PR

Seria "H24" - kobiecy manifest w ARTE.tv

2021-12-22  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Kowalska
Face it

Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl

H24 to serial fabularny zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia kobiet. Z oryginalnego pomysłu Nathalie Masduraud i Valérie Urrea powstały 24 filmy krótkometrażowe oparte na tekstach scenarzystek z całego świata i odegrane przez 24 wyjątkowe aktorki, m.in. Diane Kruger. Jeden z odcinków został napisany przez Grażynę Plebanek, a zagrała w nim Agnieszka Żulewska.
H24 to filmowy manifest przeciwko seksizmowi i różnym formom przemocy, której kobiety doświadczają na co dzień. Serię można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem
https://www.arte.tv/pl/videos/RC-021432/h24/.

Osobowość ofiary to termin znany w psychologii od dawna. Może również powstawać u osób, które są skłonne do przesady i nie umieją realnie ocenić swojej sytuacji. Kobieta, która jest bezradna i bezkrytyczna, przyjmuje życie takie, jakie jest, święcie wierząc, że nie zasługuje na nic lepszego. Mężczyźni dostrzegają  te słabości i często celowo wykorzystują sytuację.

Taka postawa najczęściej związana jest wychowaniem. Od najmłodszych lat dziewczynkom wpaja się, że powinny być grzeczne, posłuszne i uległe. Idealna córka ma same piątki, czyta książki i nie wszczyna konfliktów. Wzorce, które zostały wpojone małym dzieciom, zostają z nimi na zawsze. Przyczyną uległości może być również wychowanie przez rodzica nadmiernie krytycznego lub apodyktycznego. Jeśli dziecko doznało realnej krzywdy, upokorzenia lub odrzucenia, to w przyszłości wykształci w sobie poczucie bezradności i będzie miało problem z asertywnością.

Kobiety na co dzień spotykają się z sytuacjami, w których są dyskryminowane ze względu na swoją płeć. W odpowiedzi na to zjawisko, artystki z całego świata podjęły się realizacji projektu „H24”. W efekcie powstały 24 krótkometrażowe filmy, które przedstawiają prawdziwe historie kobiet, które doświadczyły seksizmu, molestowania oraz przemocy fizycznej i psychicznej. Jedną z twórczyń, która brała udział w produkcji, jest Grażyna Plebanek, polska pisarka, felietonistka i scenarzystka.

- W serii „H24”, my pisarki, reżyserki, aktorki, dajemy głos kobietom, które doświadczają przemocy. Tekst pisany w pierwszej osobie pozwala poczuć, jakie szkody, urazy, traumy wywołują banalizowane w naszej kulturze akty agresji, takie jak zaczepki i lżenie na ulicy, molestowanie w miejscu pracy, bicie w zaciszu tzw. ogniska domowego, cyberprzemoc czy gwałty - wylicza Grażyna Plebanek i opisuje również swój wkład w realizację: - Scena, którą napisałam w formie monologu, zdarzyła się naprawdę, jak wszystkie historie w serii „H24”. Dziewczyna czekała o świcie na autobus. Przyczepił się do niej facet, zwyzywał ją i zaatakował fizycznie. A ona go znokautowała, ku jego przerażeniu, gdyż nie wiedział, że niedoszła ofiara uprawia boks. Moja bohaterka nie stała się ofiarą, bo z konfrontacji z agresorem wyszła zwycięsko, ale przeżyła piekło. Nie musiałaby, gdyby nie było społecznego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet.

Jedną z dróg zmian w traktowaniu kobiet jest edukowanie poprzez sztukę. Dla Grażyny Plebanek wzięcie udziału w projekcie miało ogromną wartość. - Dało mi poczucie sprawczości. Mamy narzędzia, swój głos i możemy zmieniać na lepsze ten świat.

Seria „H24” jest dostępna bezpłatnie pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-021432/h24/.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Face it
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)” Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:00

Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)”

Czwórka alkoholików i dwie cysterny spirytusu do przeszmuglowania w słusznej sprawie. Co może pójść nie tak? Odpowiedź widzowie poznają już 20 września, gdy
Film IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV
2024-07-18 | 01:00

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV

W piątek, 26 lipca, rozpoczną się wyczekiwane XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Ta największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa odbywa się co cztery lata i
Film Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin
2024-07-16 | 11:10

Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin

W najbliższą niedzielę, 21 lipca, odbędzie się kolejne z cyklu „Spotkanie w duchu Flow” realizowane przez firmę Archicom we współpracy z EC1. Tym razem naszych gości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.