Seria "H24" - kobiecy manifest w ARTE.tv
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
H24 to serial fabularny zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia kobiet. Z oryginalnego pomysłu Nathalie Masduraud i Valérie Urrea powstały 24 filmy krótkometrażowe oparte na tekstach scenarzystek z całego świata i odegrane przez 24 wyjątkowe aktorki, m.in. Diane Kruger. Jeden z odcinków został napisany przez Grażynę Plebanek, a zagrała w nim Agnieszka Żulewska.
H24 to filmowy manifest przeciwko seksizmowi i różnym formom przemocy, której kobiety doświadczają na co dzień. Serię można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-021432/h24/.
Osobowość ofiary to termin znany w psychologii od dawna. Może również powstawać u osób, które są skłonne do przesady i nie umieją realnie ocenić swojej sytuacji. Kobieta, która jest bezradna i bezkrytyczna, przyjmuje życie takie, jakie jest, święcie wierząc, że nie zasługuje na nic lepszego. Mężczyźni dostrzegają te słabości i często celowo wykorzystują sytuację.
Taka postawa najczęściej związana jest wychowaniem. Od najmłodszych lat dziewczynkom wpaja się, że powinny być grzeczne, posłuszne i uległe. Idealna córka ma same piątki, czyta książki i nie wszczyna konfliktów. Wzorce, które zostały wpojone małym dzieciom, zostają z nimi na zawsze. Przyczyną uległości może być również wychowanie przez rodzica nadmiernie krytycznego lub apodyktycznego. Jeśli dziecko doznało realnej krzywdy, upokorzenia lub odrzucenia, to w przyszłości wykształci w sobie poczucie bezradności i będzie miało problem z asertywnością.
Kobiety na co dzień spotykają się z sytuacjami, w których są dyskryminowane ze względu na swoją płeć. W odpowiedzi na to zjawisko, artystki z całego świata podjęły się realizacji projektu „H24”. W efekcie powstały 24 krótkometrażowe filmy, które przedstawiają prawdziwe historie kobiet, które doświadczyły seksizmu, molestowania oraz przemocy fizycznej i psychicznej. Jedną z twórczyń, która brała udział w produkcji, jest Grażyna Plebanek, polska pisarka, felietonistka i scenarzystka.
- W serii „H24”, my pisarki, reżyserki, aktorki, dajemy głos kobietom, które doświadczają przemocy. Tekst pisany w pierwszej osobie pozwala poczuć, jakie szkody, urazy, traumy wywołują banalizowane w naszej kulturze akty agresji, takie jak zaczepki i lżenie na ulicy, molestowanie w miejscu pracy, bicie w zaciszu tzw. ogniska domowego, cyberprzemoc czy gwałty - wylicza Grażyna Plebanek i opisuje również swój wkład w realizację: - Scena, którą napisałam w formie monologu, zdarzyła się naprawdę, jak wszystkie historie w serii „H24”. Dziewczyna czekała o świcie na autobus. Przyczepił się do niej facet, zwyzywał ją i zaatakował fizycznie. A ona go znokautowała, ku jego przerażeniu, gdyż nie wiedział, że niedoszła ofiara uprawia boks. Moja bohaterka nie stała się ofiarą, bo z konfrontacji z agresorem wyszła zwycięsko, ale przeżyła piekło. Nie musiałaby, gdyby nie było społecznego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet.
Jedną z dróg zmian w traktowaniu kobiet jest edukowanie poprzez sztukę. Dla Grażyny Plebanek wzięcie udziału w projekcie miało ogromną wartość. - Dało mi poczucie sprawczości. Mamy narzędzia, swój głos i możemy zmieniać na lepsze ten świat.
Seria „H24” jest dostępna bezpłatnie pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-021432/h24/.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.