Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1166971042,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
W najbliższą niedzielę, 21 lipca, odbędzie się kolejne z cyklu „Spotkanie w duchu Flow” realizowane przez firmę Archicom we współpracy z EC1. Tym razem naszych gości wspólnie z Narodowym Centrum Kultury Filmowej zabierzemy w podróż śladami historii kina. Wydarzenie jest bezpłatne.
W ramach kolejnego Spotkania w Duchu Flow, które odbędzie się 21 lipca (niedziela) w godzinach 11:00 – 14:00, zapraszamy na nostalgiczną podróż w czasie, dzięki której będzie można przenieść się w świat magii srebrnego ekranu. Podczas wydarzenia odbywającego się w EC1 w Narodowym Centrum Kultury Filmowej zaprezentujemy, jak działały największe i najwspanialsze kina, jak kręcono i wyświetlano filmy na początku wieku, a także o czym opowiada pierwszy polski film fabularny. Podróż przez historię kina zaczniemy od namiotu jarmarcznego a zakończymy ją na wyściełanych aksamitem fotelach sal perfumowanych zapachem róż. Na spotkaniu przybliżone zostaną ponadto takie tematy, jak przełom technologiczny, czy pojawienie się koloru w filmie. Opowiemy też o rekordach frekwencyjnych filmu „Krzyżacy” oraz o wielkich gwiazdach kina i widzach marzących w fotelach kinowych o sławie i fabryce snów.
W ramach bezpłatnego wydarzenia goście będą mogli wziąć udział w wykładzie dotyczącym historii łódzkich kin, który poprowadzi Piotr Kulesza – Kierownik Działu Wystaw i Zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Podczas spotkania zaplanowana została ponadto unikalna projekcja filmowa w Sali Odeon NCKF z zabytkowego projektora na taśmę 35 mm z początku XX wieku a także oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kino Polonia, obejmujące historię pokazów kinematograficznych od końca XIX wieku do współczesności.
Na wszystkich gości w przestrzeniach NCKF czekać będzie również poczęstunek przygotowany przez kawiarnię Coffee on Board.
21 lipca (niedziela)
godzina 11:00 – 14:00
EC1, ulica targowa 1/3, Narodowe Centrum Kultury Filmowej
Spotkania z wybitnymi postaciami ze świata kultury, literatury, natury, sztuki oraz nowych technologii – czyli „Spotkania w duchu Flow” to przedsięwzięcie kulturalne realizowane przez firmę Archicom we współpracy z EC1 – Miastem Kultury. Bezpłatne spotkania odbywają się raz w miesiącu na terenie EC1 z partnerami merytorycznymi, a na każdym z nich poruszana jest inna tematyka reprezentowana przez zaproszonego gościa.
- Idea spotkań z wybitnymi osobistościami, artystami ze świata kultury i sztuki, filmu, teatru, literatury, ale także ze znanymi ekspertami zajmującymi się tematyką nowych technologii czy architektury zrodziła się przy okazji naszej najnowszej łódzkiej inwestycji – Flow, realizowanej w Nowym Centrum Łodzi. Flow to coś więcej niż nowa przestrzeń na mapie miasta, to miejsce, które ze względu na swoją lokalizację, ale też funkcje łączyć będzie wszystkie żywioły Łodzi: nowoczesnego miasta, natury, technologii oraz kultury. Już teraz jeszcze na etapie budowy wcielamy w życie idee, które reprezentuje Flow. Chcemy by spotkania realizowane we współpracy z naszym sąsiadem EC1 stały się swoistym przepływem myśli, wymiany ciekawych doświadczeń, poszerzania horyzontów oraz odkrywania żywiołów, którymi żyje Łódź – mówi Waldemar Olbryk, prezes firmy Archicom.
![OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_992190091,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
![Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia](/files/_uploaded/glownekonf_871813648,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.