Gruzowisko - książka dla miłośników powieści obyczajowej i historii
„Gruzowisko” pióra Aleksandry Katarzyny Maludy ukaże się 19 marca nakładem Wydawnictwa Szara Godzina. To opowieść o ludziach, których połączyło pragnienie miłości, tęsknota i samotność, a rozdzieliły brzemię wojennych doświadczeń i życiowe próby. To również oparta na faktach, biografiach, relacjach historia podnoszącej się z gruzów Warszawy.
Styczeń 1945 r. Warszawa w gruzach.
On – Leon Zarzeczny, stroiciel fortepianów. Każdy kikut kamienicy, każde wejście do kanału, każdy krzyż przypomina mu o powstańczych walkach. Próbuje budować swoje życie w nowej rzeczywistości. Jednocześnie szuka bliskich. Ocaleli?
Ona - Ewa Lerska. Niesie pamięć zsyłki do Kazachstanu i służby wojskowej w armii generała Berlinga. Dla niej wojna trwa nadal. Za wschodnią granicą została jej mała córeczka. Do czego może posunąć się matka, by odzyskać dziecko?
Trudna powojenna codzienność kobiety i mężczyzny, których połączył przypadek.
A w tle odradzająca się Warszawa. Portret ludzi i miejsc naszkicowany przez autorkę na podstawie wspomnień świadków odbudowy stolicy. Profesor Jan Zachwatowicz, Olgierd Straszyński, Andrzej Panufnik, Jerzy Waldorff… Pierwsza kawiarnia Mieczysława Fogga przy Marszałkowskiej 119, Teatr Malickiej, budowa Trasy W-Z…
„Gruzowisko” Aleksandry Katarzyny Maludy przenosi nas w czasy, straszne i dziwne, które odcisnęły swoje piętno na historii każdej polskiej rodziny, nie tylko warszawiaków. Autorka opowiada o nich tak zajmująco, że nie sposób oderwać się od lektury.
Aleksandra Katarzyna Maludy pisze takie książki, jakie sama chciałaby przeczytać. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i pasjonatką historii.
Aleksandra Katarzyna Maludy i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania. „Gruzowisko” będzie dostępne w księgarniach stacjonarnych i internetowych od 19 marca.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.