Guan Li i Ji Li – inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Z okazji obchodów nadejścia Roku Smoka Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza na wydarzenie „Guan Li i Ji Li – inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość” w reżyserii dr Magdaleny Greli-Chen.
Inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość odbędzie się w piątek 2 lutego o godz. 18:00. w sali 3.04.
Tak, jak każdy nowy rok przynosi zmianę, tak i rytuały wejścia w dorosłość oznaczały zmianę w życiu. W trakcie ceremonii guan li, chłopiec stawał się mężczyzną, a w trakcie ceremonii ji li, dziewczynka stawała się kobietą.
W trakcie wydarzenia odtworzony zostanie przykładowy przebieg ceremonii utrzymanych w stylistyce dynastii Ming. W trakcie guan li (ceremonii czapek), po raz pierwszy nakładano nakrycia głowy odpowiednie dla mężczyzn. W trakcie ji li (ceremonia szpilek), po raz pierwszy upinano fryzurę odpowiednią dla dorosłych kobiet.
Ceremonie będą prowadzone w dwóch językach. W języku chińskim, wraz z tłumaczeniem na język polski.
Dr Magdalena Grela-Chen z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ to badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfu i mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfu oraz innych strojów azjatyckich.
Wstęp wolny!
Czas: 2 lutego (piątek) godz. 18:00.
Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Psychologia
Karolina Malinowska: Wraca zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. To jednoczy pokolenia i rozwija więzi rodzinne
Była modelka przekonuje, że czas spędzony wspólnie z dziećmi przy książce na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest nie tylko czytanie maluchom, ale także zachęcanie ich do tego, by w kolejnych latach nie smartfon czy tablet, ale książka była ich najlepszym przyjacielem. W obliczu rozwoju nowoczesnych technologii Karolina Malinowska dostrzega ich potencjał w promowaniu czytelnictwa. Umożliwiają one na przykład tworzenie spersonalizowanych publikacji skrojonych na miarę naszych potrzeb.
Problemy społeczne
Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia
Celem pracodawców stają się samodzielne, zmotywowane, wydajne i kreatywne zespoły. W przeciwieństwie do tradycyjnych te samozarządzające się teamy pracują autonomicznie bez ciągłej kontroli, a każdy pracownik jest właścicielem swoich celów, zadań i obowiązków, aby osiągnąć wyniki. – W organizacjach, które wprowadzają koncepcje samoorganizujących się zespołów, niewątpliwie możemy mówić o zwiększeniu zaangażowania – ocenia Tina Sobocińska, doradczyni strategiczna HR i założycielka HR4future.
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.