Hałas w galeriach handlowych
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Już od najbliższej soboty centra handlowe znowu zostaną otwarte. A to oznacza, że galerie powoli zapełnią się osobami poszukującymi prezentów dla swoich bliskich, a tym samym gwarem rozmów oraz lecącymi w tle świątecznymi przebojami.
Jaki poziom dźwięku będzie towarzyszył klientom podczas zakupów?
Raport „Polska w decybelach”
Między innymi to pytanie postawili sobie twórcy raportu „Polska w decybelach”, którzy zdecydowali się przeanalizować poziomy hałasu w często uczęszczanych miejscach publicznych, takich jak rynki największych polskich aglomeracji, budynki instytucji kultury oraz wspomniane galerie handlowe. W okresie od grudnia 2019 do lutego 2020, Stowarzyszenie „Komfort ciszy” we współpracy z Grupą Saint-Gobain, zmierzyło więc poziom dźwięku w strefach gastronomicznych w Złotych Tarasach w Warszawie, Galerii Bałtyckiej w Gdańsku, Galerii Posnania w Poznaniu, Galerii Katowickiej w Katowicach, Galerii Zakopianka w Krakowie, CH Manufaktura w Łodzi oraz w Magnolia Park we Wrocławiu. Aby uzyskać, jak najbardziej reprezentatywne dane, pomiary były dokonywane w godzinach południowych oraz popołudniowych. Jakie wyniki otrzymali autorzy raportu „Polska w decybelach”?
Najcichsza i najgłośniejsza galeria
Okazało się, że we wspomnianych centrach handlowych poziom dźwięku był do siebie bardzo zbliżony. Różnica pomiędzy najcichszą a najgłośniejszą galerią handlową wyniosła zaledwie 6 dB. Najcichszym domem handlowym okazała się Magnolia Park we Wrocławiu, gdzie odnotowano 65,6 dB. Największą wartość (71,3 dB) zanotowano natomiast w CH Manufaktura w Łodzi o godzinie 16:00, kiedy cała strefa gastronomiczna była wypełniona klientami oraz w Galerii Katowickiej o godzinie 19:00. Podwyższony poziom hałasu w przypadku drugiego centrum wiązał się z rozpoczęciem w tym czasie ferii zimowych na Śląsku.
Jak więc widzicie, na poziom hałasu w centrach handlowych wpływa nie tylko pora dnia, ale także dodatkowe czynniki. Ferie zimowe czy wyprzedaże przekładają się na większą ilość klientów, która sprawia, że jest on bardziej odczuwalny niż zwykle. Warto jednak mieć na uwadze, że hałas jest pojęciem daleko subiektywnym i dla niektórych osób może być bardzo dokuczliwy nawet na dużo niższym poziomie. W takim wypadku warto odpuścić wizytę w galerii w okresie świątecznej gorączki.
Link do pobrania raportu: https://event.webcaster.pl/live/w-pogoni-za-cisza/

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.