Igrzyska Europejskie 2023
Agencja Face It!
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
a.koszyczek|agencjafaceit.pl| |a.koszyczek|agencjafaceit.pl
794714937
www.agencjafaceit.pl
Zorganizowanie takiego wydarzenia wymaga zaplanowania niezbędnej infrastruktury do przeprowadzenia poszczególnych dyscyplin sportowych. Racjonalna koncepcja może uchronić miasto przed budową niepotrzebnych obiektów sportowych, które po zawodach nie będą pełnić żadnych konkretnych funkcji.
W 2019 roku w Mińsku na Białorusi podczas zgromadzenia Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich podjęto decyzję o przyznaniu Województwu Małopolskiemu oraz Miastu Kraków prawa organizacji kolejnych zawodów. Do organizacji wydarzenia zostało niespełna 19 miesięcy. Przedłużające się negocjacje oraz upływ czasu działają na niekorzyść organizatorów. Organizacja wydarzenia tak dużej rangi wymaga odpowiedniego zaplanowania kolejnych kroków oraz podjęcia racjonalnych decyzji, które uchronią miasto przed niepotrzebnymi wydatkami.
Zegar tyka
Pomimo upływu czasu nadal nie ma oficjalnych konsultacji ani planów działania na kolejne miesiące. Ogromny problem takiego postępowania dostrzega Bartosz Dendura – architekt, adiunkt i pracownik naukowy na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, członek Izby Architektów RP.
– Architektura obiektów wykorzystywanych podczas wielkich imprez sportowych znalazła się w punkcie, w którym integracja z jak największą liczbą publiczności o skrajnych zapotrzebowaniach w krótkim czasie, musi być przewidziana już w najwcześniejszej fazie projektowania. Musi mieć także określoną docelową grupę odbiorców lokalnych. Wydaje się, że czasy, w których stadion miał posiadać zaskakującą formę, był kosztowną ozdobą panoramy miasta i nie posiadał opracowanej strategii dalszego użytkowania, mijają bezpowrotnie – mówi Bartosz Dendura.
Fokus na nowoczesne rozwiązania
Niezbędne jest stworzenie warunków do organizacji tych dyscyplin sportowych, które nie są popularne w Polsce, dlatego budowa stadionów bez długoterminowych planów na przyszłość może nieść poważne konsekwencje. Nowo wybudowane obiekty są nieekologiczne oraz bardzo kosztowne w utrzymaniu i modernizacji.
– Najnowsze trendy pokazują, że coraz większy nacisk kładzie się na odpowiedzialność za zrównoważony rozwój aren i ich wpływ na środowisko. Jednakże jakkolwiek odważne i nowatorskie te działania by nie były, pozostają ograniczone przez technologie, warunki ekonomiczne i czas. Czas, którego w przypadku Krakowa mamy skrajnie mało – dodaje Bartosz Dendura.
Mobilizacja i konkretny plan
Historia pokazuje, jak może skończyć się nieopracowanie perspektywicznych strategii na przykładzie dużych miast takich jak Rio de Janeiro czy Soczi. Przygotowane koncepcje powinny zakładać również modernizację już wybudowanych obiektów, tak aby obniżyć koszty oraz ingerencję w środowisko. Wyzwaniem jest stworzenie takich założeń projektowych, opracowanie takich wytycznych, które pozwolą przeprowadzić na tym obiekcie zawody rangi międzynarodowej, a później nie będą wymagały ciągłego finansowania i utrzymywania pustych trybun z przewymiarowanymi zapleczami.
– Rozwiązań jest mnóstwo, ale bez odpowiedniego projektu, konsultacji, bilansów nie da się tego dobrze zrealizować. Najważniejsze jest planowanie z wieloletnią perspektywą. To kluczowe dla stworzenia dobrego dziedzictwa igrzysk. Zły i dobry projekt obiektu sportowego kosztują tyle samo, ale dziedzictwo dobrego stwarza nowe możliwości na długie lata – podsumowuje Bartosz Dendura.
Igrzyska Europejskie to rozgrywane co cztery lata multidyscyplinarne zawody sportowe. Podobnie jak igrzyska panamerykańskie, zawody mają się odbywać rok przed letnimi igrzyskami olimpijskimi i stanowić jedną z kwalifikacji na tę imprezę. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Baku, druga w Mińsku. Przez pandemię koronawirusa organizacja kolejnej edycji stała pod dużym znakiem zapytania.

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.