Komunikaty PR

Jak kształtować u dzieci zdrowe nawyki żywieniowe?

2023-10-02  |  01:00
Biuro prasowe

Siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna, fast foody, nieregularne posiłki – to czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję i jakość życia dzieci. Nie inaczej jest w przypadku nadmiernego spożywania słodyczy. Czy powinno się pozwalać maluchom na ich jedzenie? Jak osiągnąć balans między słodkim smakiem a zdrowiem i pozytywnie wpływać na nawyki żywieniowe dzieci?

Niewłaściwe odżywianie niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji, m.in. zwiększając ryzyko chorób. To, co dostarczamy do naszego organizmu ma kluczowy wpływ na jego funkcjonowanie, a przy tym na jakość i długość naszego życia. Prawidłowe nawyki żywieniowe to podstawa do tego, aby zachować witalność na długie lata, dlatego warto pielęgnować je u dzieci już od najmłodszych lat. Jak z tym aspektem radzą sobie rodzice? Okazuje się, że mają w tym zakresie określone metody.

Zdrowa i pełnowartościowa kompozycja

Z badania zrealizowanego w ramach kampanii „Słodka równowaga”[1] wynika, że w celu kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych swoich dzieci rodzice najczęściej dbają o to, aby posiłki nie były „nudne”, ale urozmaicone i bogate w smaki – takiej odpowiedzi udzieliło 45% ankietowanych.  Aktywne poszukiwanie różnorodnych składników i przypraw pozwala dodać posiłkom ciekawych aromatów i smaków, co sprzyja rozwijaniu kulinarnych preferencji dzieci. Taki sposób odżywiania może również zachęcać dzieci do spożywania większej ilości warzyw i owoców, a także odpowiedniej ilości wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Blisko 37% rodziców przyznało z kolei, że komponując posiłki dla swojego dziecka dba nie tylko o ich jakość, ale także wielkość. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na zapotrzebowanie dziecka na kalorie.

- Wielkość posiłków powinna być dopasowana nie tylko do wieku, ale też płci i aktywności dziecka. Zapotrzebowanie energetyczne chłopców w wieku szkolnym jest średnio o 200-400 kcal większe niż dziewczynek, a u wszystkich wraz z wiekiem wzrasta. Zbilansowany dziecięcy posiłek powinien zawierać właściwą ilość węglowodanów (50-70% zapotrzebowania energetycznego), które stanowią główne źródło energii - dzieci w wieku szkolnym, po kilku godzinach wysiłku umysłowego, jakim są dla nich lekcje, potrzebują jej szczególnie. W jadłospisie ucznia nie powinno zabraknąć również pełnowartościowego białka (do 15%-20%), jednego z kluczowych składników budulcowych mięśni, a także dobre tłuszcze z kwasami nienasyconymi (ok. 30%), które ułatwiają wchłanianie witamin oraz poprawiają koncentrację i sprawność umysłu, wpływając na proces przyswajania wiedzy – twierdzi Jadwiga Przybyłowska, dietetyk, ekspertka kampanii „Słodka równowaga” - Jednak dbanie o zdrowy talerz to nie wszystko - równie istotne jest wprowadzenie codziennego ruchu fizycznego i pełnowartościowego snu do harmonogramu życia dziecka. Dzieci powinny mieć możliwość regularnych zabaw na świeżym powietrzu, uprawiania sportu i ruchu – zaznacza ekspertka.

Przykład idzie z góry

Jak wynika z badania opinii wielu rodziców w kwestii kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych dużą uwagę poświęca także na wspólne spędzanie czasu, traktując posiłki przy wspólnym stole jako ważny element dnia (39%) czy też gotując razem z dzieckiem, ucząc je jak przygotowywać zdrowe posiłki (25%).

- Przygotowywanie domowych potraw i przekąsek pozwala nam kontrolować skład oraz jakość i ilość zastosowanych produktów.  Gotowe dania dostępne na sklepowych półkach niestety często bogate są w różnego rodzaju sztuczne barwniki, aromaty, konserwanty czy tłuszcze trans, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też nie warto chodzić na skróty i szukać oszczędności czasu w półproduktach i gotowych potrawach, a jeśli już to robimy, to dokładnie czytajmy etykiety i wybierajmy te produkty, które mają krótki skład i zawierają składniki naturalnego pochodzenia – radzi Jadwiga Przybyłowska, dietetyk.

Nieco ponad 1 na 3 rodziców (34%) wyznaje z kolei zasadę, że przykład idzie z góry, starając się być dla dziecka wzorem do naśladowania i samemu zdrowo się odżywiać. Ma to niewątpliwie duże znaczenie w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci, które w wieku dojrzewania są bardzo podatne na wpływy i szybko przyswajają nawyki dorosłych.

Zdrowe podejście do słodyczy

Większość dzieci lubi słodycze w każdej postaci, jednak wiele z nich spożywa je w zbyt dużych ilościach. Jakie są sposoby rodziców na zachowanie „słodkiej równowagi”?

Zdaniem 23% respondentów w kwestiach żywieniowych ważne jest unikanie surowych zakazów i nakazów. Zamiast tego, lepiej umówić się na obowiązujące zasady oparte na zdrowym rozsądku i kompromisie. W myśl tego, że „zakazany owoc smakuje najlepiej”, surowy zakaz jedzenia słodyczy może skończyć się kolejną drożdżówką kupioną w szkolnym sklepiku. Tymczasem można pokusić się o przygotowanie zdrowszej wersji takiej czy innej słodkiej przekąski samodzielnie w domu – tę metodę wskazało 22% rodziców.

- Warto wykorzystać potencjał, jaki tkwi w zainteresowaniu dzieci słodyczami. Przygotowanie razem z dziećmi ciastek, babeczek czy pralinek, które następnie zabiorą ze sobą do szkoły, to dobra okazja do wzmacniania relacji jakie nas łączą oraz umiejętności dzielenia się. Ulubione słodkie przysmaki spożywane przez dzieci w odpowiednich ilościach na pewno im nie zaszkodzą. Ważny jest umiar i świadome odżywianie, by cieszyć się ze słodkich smakołyków w diecie. Dobierając odpowiednio przekąski, możemy zapewnić naszym dzieciom zdrowe i naturalne pożywienie, wolne od szkodliwych substancji. W ten sposób zachowamy słodką równowagę - mówi Jadwiga Przybyłowska, dietetyk i ekspert kampanii Słodka Równowaga.

Istotną kwestią, na którą w badaniu opinii zwróciło uwagę prawie 26% rodziców, jest to, aby nie traktować słodyczy jako nagrody dla dziecka. Słodycze nie mogą być kartą przetargową ani formą szantażu za złe zachowanie lub niewykonane obowiązki.

-  Zamiast traktować słodycze jako formę nagrody lub całkowicie ich zakazywać, lepiej pokazać dzieciom właściwy sposób obchodzenia się ze słodyczami lub uczyć ich trzymania się zasady, że słodycze możemy jeść „odświętnie” – czyli okazjonalnie. Pokazywanie dzieciom, że są to produkty dozwolone, ale w małych ilościach uczy je rozpoznawać mechanizmy głodu i sytości oraz pomaga zapobiec przejadaniu się słodyczami – podsumowuje Jadwiga Przybyłowska.

Słodycze nie muszą w pełni zniknąć z jadłospisu naszych dzieci. Wystarczy w odpowiedni sposób stworzyć zbilansowaną dietę, w której znajdzie się miejsce również na coś słodkiego. Oczywiście umiar ma tutaj znaczenie. Aczkolwiek nie warto popadać w skrajności – słuchanie potrzeb dziecka to podstawa. Co będzie najwłaściwszych wyborem? Samodzielnie przygotowane zdrowe słodkości to  sposób aby zachować kontrolę nad składem i wartościami odżywczymi deseru. Kupowanie gotowych przekąsek nie jest zakazane. Mimo to, warto pamiętać o czytaniu etykiet i wyborze produktów z dobrym składem.

 


[1] Badanie przeprowadzone przez SW Research we wrześniu 2023 r. metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie 500 rodziców dzieci w wieku 7-15 lat.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała! Biuro prasowe
2024-08-01 | 13:55

Spędźcie FestiwaLove wakacje w Atrium Biała!

FestiwaLove wakacje w Atrium Biała wciąż trwają! Przed nami pięć festiwalowych spotkań, a każde z nich poświęcone innej tematyce, związanej z różnymi wydarzeniami. Zapraszamy
Dziecko Start akcji „Powrót do szkoły” w sklepach sieci Netto
2024-07-31 | 12:15

Start akcji „Powrót do szkoły” w sklepach sieci Netto

Mimo że za nami dopiero półmetek tegorocznych wakacji, już teraz warto zacząć zastanawiać się nad stopniowym kompletowaniem szkolnej wyprawki. Jak pokazują badania, 9 na 10
Dziecko Karmienie piersią w pierwszych tygodniach – praktyczne porady
2024-07-30 | 17:00

Karmienie piersią w pierwszych tygodniach – praktyczne porady

Mleko mamy to naturalny i najzdrowszy pokarm zapewniający noworodkowi wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednak dla wielu kobiet karmienie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Handel

Co jedenasta osoba na świecie głoduje, a jednocześnie gwałtownie przybywa ludzi otyłych. Dużym problemem jest marnowanie żywności

W 2023 roku głodowało 733 mln ludzi, a ponad 2,3 mld zmagało się z umiarkowanym bądź poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, czasami nie jedząc przez cały dzień lub dłużej. Z powodu ostrego niedożywienia każdego roku umiera około miliona dzieci – pokazuje nowy raport „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie”, opracowany przez pięć wyspecjalizowanych agend ONZ. Z publikacji wynika, że w walce z głodem i niedożywieniem świat cofnął się o kilkanaście lat, do poziomu notowanego w latach 2008–2009. – System żywnościowy potrzebuje głębokich, strukturalnych zmian, ponieważ w tej chwili jest zorientowany na maksymalizację zysków, a nie wyżywienie ludzi – wskazują eksperci.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.